W umowie miałoby znaleźć się jeszcze więcej informacji niż do tej pory, informuje resort. /zdjęcie poglądowe
stock.adobe.com/standardowa/Andrey Popov
Resort informuje, że trwają prace nad zmianami w przepisach dotyczących pisemnych umów o pracę. Propozycja to pokłosie decyzji Ministerstwa o zaostrzeniu zasad zatrudniania pracowników przez agencje rekrutacyjne.
Ministerstwo Pracy poinformowało, że do konsultacji trafił projekt zmian dotyczących pisemnych umów o pracę, a także zaostrzenia wymogów związanych z ustalaniem grafiku pracy czy okresu wypowiedzenia.
Umowy pod lupą
Resort informuje, że chce rozszerzyć zakres wymaganych informacji, które muszą znajdować się w umowie o pracę (na razie nie podano szczegółów). Ministerstwo proponuje również zmiany dotyczące czasu trwania i stosowania okresu próbnego: w przypadku pracy tymczasowej okres próbny powinien być ustalony proporcjonalnie do przewidywanego czasu trwania stosunku pracy i jej charakteru. Oprócz tego propozycje obejmują zaostrzenie wymagań powiadamiania przez pracodawcę o godzinach pracy pracownika. - Co do zasady pracownik musi zostać powiadomiony [o grafiku - przyp. red.] nie później niż z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Pracownik może też odrzucić proponowany grafik bez negatywnych konsekwencji w przypadku niedotrzymania powyższego terminu przez pracodawcę - czytamy w
propozycji resortu.
Resort chce też, by osoby, które pracują w niepełnym wymiarze godzin lub są zatrudnione tymczasowo, otrzymywały pisemną i uzasadnioną odpowiedź od pracodawcy, jeśli żądają bardziej przewidywalnych i bezpiecznych warunków pracy.Źródło: stock.adobe.com/standardowa/Marta
Ministerstwo podkreśla także, że zmiany miałyby objąć postanowienie o tym, co ma być wykorzystane jako podstawa w przypadku braku informacji w umowie o pracę. Jeżeli w umowie nie stwierdzono, że stosunek pracy ma charakter czasowy, jako podstawę przyjmuje się stałe stanowisko pracy. Jeżeli zakres obowiązków nie jest jasno określony, za podstawę przyjmuje się roszczenie pracownika w tym zakresie, wyjaśnia resort.
Tłem dla propozycji jest rozwój form zatrudnienia, takich jak praca w niepełnym wymiarze godzin i różne formy pracy tymczasowej oraz związana z tym niepewność dla pracowników. Propozycje wdrożą nową dyrektywę UE od 2019 r. w sprawie jasnych i przewidywalnych warunków pracy, informuje Ministerstwo.
Termin konsultacji upływa w październiku 2022 r.
Etat przede wszystkim
Ministerstwo Pracy poinformowało też, że od 1 lipca 2022 r. prawo do czasowego zatrudnienia będzie ograniczone głównie do sytuacji, w których istnieje szczególnie wysoka i ograniczona w czasie potrzeba. Projekt ustawy ma uniemożliwić działanie pracodawcom, którzy najem pracowników na krótki okres traktują jako stałą strategię kosztem bezpośredniego i stałego zatrudnienia.
Arbeids- og inkluderingsdepartementet, MojaNorwegia