Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Zbyt dużo wypadków w branży przemysłowej. Inspekcja Pracy zapowiada kontrole Praca i pieniądze
Natalia Szitenhelm 09 marca 2020
11:30

Zbyt dużo wypadków w branży przemysłowej. Inspekcja Pracy zapowiada kontrole

Skomentuj
Do wypadków dochodzi m.in. w wyniku nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa. stock.adobe.com/standardowa/nordroden
Od dziś do 20 marca Arbeidstilsynet przeprowadza kontrole w branży przemysłowej. Audyty skupią się przede wszystkim na bezpieczeństwie pracowników wykonujących prace przy maszynach przemysłowych.
Reklama
Jak informuje Inspekcja Pracy w komunikacie prasowym z 4 marca, każdego roku w branży przemysłowej ma miejsce ok. 2,5 tys. wypadków. Dochodzi do nich głównie podczas pracy przy maszynach przemysłowych, a także w trakcie konserwacji urządzeń.

Od 2015 roku 16 osób straciło życie w wypadkach podczas pracy w branży przemysłowej.

Pracodawca odpowiada za bezpieczeństwo

To pracodawca odpowiada za organizację, a także zabezpieczenie maszyn i urządzeń, by zminimalizować ryzyko ewentualnego wypadku przy pracy, informuje Instytut. Mimo wszystko do nieszczęśliwych sytuacji dochodzi zarówno w trakcie pracy, jak i podczas konserwacji czy naprawy urządzeń. Urzędnicy uważają, że w ostatnim czasie rośnie liczba wypadków podczas pracy przy maszynach przemysłowych, dlatego podczas kontroli inspektorzy Arbeidstilsynet będą wstrzymywać pracę tych urządzeń, które nie spełniają wymogów HMS.

Nieostrożność, lekceważenie

Do wypadku podczas pracy przy maszynach przemysłowych dochodzi najczęściej z powodu braku odpowiednich zabezpieczeń lub nieodłączenia maszyny od źródła zasilania/prądu podczas konserwacji. W takich przypadkach dłonie lub palce pracownika często mogą być narażone na kontakt z ruchomymi częściami urządzenia. Arbeidstilsynet informuje, że właśnie urazy dłoni lub palców to najczęstszy typ obrażeń podczas tego typu zdarzeń.

Do wypadków dochodzi również podczas konserwacji, czyszczenia, naprawy urządzeń przemysłowych. Ok. 30 proc. takich wydarzeń ma miejsce, kiedy praca urządzeń powinna zostać wstrzymana, jednak z różnych przyczyn tak się nie dzieje. 

Jako przyczynę wypadków Inspekcja podaje również brak odpowiedniej oceny ryzyka, lekceważenie przeszkolenia pracowników w zakresie obsługi urządzeń, brak regularnej konserwacji.

Poniżej: urazy dłoni lub palców to najczęstszy typ obrażeń, jakie odnoszą pracownicy w wypadkach podczas pracy przy maszynach przemysłowych.
stock.adobe.com/standardowa/Seweryn

3 ofiary w 2019

– Wypadkom można i należy zapobiegać. Często wymaga to przedsięwzięcia prostych rozwiązań, które uchronią pracowników przed odniesieniem obrażeń czy utratą życia. Wymaga to jednak przestrzegania zasad bezpieczeństwa na każdym szczeblu, każdego dnia – skomentował wówczas Trude Vollheim, szef Arbeidstilsynet.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Avida Finans wprowadziła istotne zmiany dla klientów

Avida Finans wprowadziła istotne zmiany dla klientów

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas