Aktualności

Trzy czwarte pracodawców z branży przemysłowej łamie prawo. „Brak zasad BHP to ogromne ryzyko”

Hanna Jelec

20 kwietnia 2018 11:46

Udostępnij
na Facebooku

Branża przemysłowa to sektor, w którym aż 3/4 pracowników nie przestrzega zasad bezpieczeństwa w miejscu pracy. Fotolia/Royalty Free/Author: Sondem

Nowy raport norweskiej Inspekcji Pracy (Arbeidstilsynet) nie pozostawia złudzeń: blisko trzy czwarte pracowników branży przemysłowej naraża życie podczas pracy przez nieodpowiedzialność pracodawców. Aż 74 proc. przedsiębiorstw nie potrafi zapewnić pracownikom przemysłowym warunków zgodnych z zasadami BHP. Taki stan rzeczy potwierdzają statystyki SSB – tylko w ciągu ubiegłego roku wypadkom przy pracy uległo z tego powodu ponad 3 tys. osób.
Reklama
Norweska Inspekcja Pracy (Abeidstilsynet) bije na alarm. Według najnowszego raportu dotyczącego bezpieczeństwa w pracy, Norwegowie mają powody do niepokoju. Kontrole Arbeidstilsynet wykazały, że zasad BHP nie przestrzega 74 proc. spośród ponad 200 firm.

Branża niebezpieczeństw

Dane do raportu zbierano przez trzy tygodnie – od lutego 2018 r. Inspekcja Pracy skontrolowała wtedy 219 firm z norweskiej branży przemysłowej. Według informacji Arbeidstilsynet, aż 74 proc. przedsiębiorców nie zadbało o przestrzeganie zasad BHP w swoich placówkach.

– Narażanie pracowników na niebezpieczeństwo może być tragiczne w skutkach – alarmuje dyrektor Arbeidtilsynet, Trude Vollheim. Świadczą o tym także niedawne statystyki Centralnego Biura Statystycznego (SSB): według raportu z grudnia 2017 r., wypadkom przy pracy uległo ponad 3 tys. zatrudnionych – i to tylko w ciągu ubiegłego roku. Ten sam raport podaje, że od 2000 r. aż 90 pracowników straciło życie właśnie powodu nieprzestrzegania zasad BHP w miejscu pracy.

„Nie wiedzą, że to ważne”

Według ankiet przeprowadzonych w lutym 2018 r., aż czworo na dziesięciu przedsiębiorców z branży przemysłowej nie jest świadomych zagrożeń, jakie płyną z ignorowania przepisów BHP. Trude Vollheim przyznaje, że takie informacje martwią. Dyrektor Arbeidstilsynet tłumaczy, że wszystkiemu winna jest ogromna niewiedza norweskich pracodawców – bo to przecież oni powinni zapewnić bezpieczeństwo zatrudnionym w swoich firmach. – To przedsiębiorca powinien pilnować kwestii bezpieczeństwa. W razie wypadku przy pracy na terenie firmy, wina może spaść właśnie na niego – ostrzega Vollheim. 
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram