Ustalanie warunków porozumień rozpocznie się wiosną tego roku.
Adobe Stock / licencja standardowa / Vittaya_25
Jak co roku na wiosnę norweskie związki zawodowe będą prowadzić rozmowy na temat warunków obowiązujących układów zbiorowych, regulujących m.in. wynagrodzenia pracowników. Norweska Federacja Związków Zawodowych (Fellesforbundet) już teraz zapowiedziała, jakie cele będą priorytetem podczas tegorocznych negocjacji – wśród nich znalazły się nie tylko podwyżki płac, ale też kwestie dotyczące jednolitych zasad wypłacania zasiłku chorobowego (sykepenger) czy prawa do wcześniejszych emerytur. Jednocześnie związki zadeklarowały, że chcą też zapewnić większe bezpieczeństwo najmowanym pracownikom – łamanie praw osób zatrudnionych przez agencje jest bowiem wciąż dużym problemem na norweskim rynku pracy.
Fellesforbundet jest największym związkiem zawodowym reprezentującym około 160 000 pracowników w sektorze prywatnym. Łącznie tej wiosny będzie negocjować warunki aż 71 porozumień.
Wyższe pensje
Jak zawsze najważniejszym punktem negocjacji będzie uzgodnienie wzrostu płac, który zapewni członkom Fellesforbundet większą siłę nabywczą – przewodniczący związku, Jørn Eggum, zapowiedział, że oczekują realnego wzrostu zarobków na poziomie średnio 4 proc. Oczekiwane kwoty będą różnić się w zależności od branży, jednak Federacja Związków Zawodowych zamierza jako priorytet potraktować zawody z niskimi wynagrodzeniami, m.in. gastronomię i hotelarstwo.
Prawo do wcześniejszych emerytur
Kolejnym celem będą również ustalenia dotyczące możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę osobom zatrudnionym w cięższych zawodach – chodzi przede wszystkim o to, aby zapewnić dostęp do AFP pracownikom, którzy utracą prawo do świadczenia z przyczyn niezależnych od nich, takich jak choroba czy bankructwo firmy.
AFP (avtalefestet pensjon) – program emerytalny oparty na umowach zbiorowych z państwem, norweskimi związkami zawodowymi (Fellesforbundet) i pracodawcą. Ma umożliwić osobom pracującym w ciężkich zawodach przejście na wcześniejszą emeryturę.
Możliwość rozwoju
Fellesforbundet będzie także działać na rzecz wprowadzenia reformy, która pozwoli na silny wzrost umiejętności na rynku pracy. Chodzi tutaj zapewnienie możliwości szkolenia się m.in. w zakresie automatyzacji, robotyzacji czy digitalizacji. Związki zawodowe chcą dlatego zawrzeć w tegorocznym porozumieniu zapis, w którym obydwie strony zgadzają się na rozpoczęcie współpracy z władzami w celu wprowadzenia tego typu reformy.
Przedstawiciele Fellesforbundet podkreślają, że w czasach tak gwałtownej automatyzacji, doszkalanie pracowników jest podstawą.
Pixabay.com
Równe zasady
Związki Zawodowe chcą także zadbać o rozwiązanie problemów związanych z wypłatą zasiłku chorobowego (sykepenger) – obecnie wiele firm ma bowiem różne zasady, zgodnie z którymi pracownicy albo otrzymują pieniądze zaliczkowo od pracodawcy, albo czekają na wypłatę z NAV (Urząd Pracy i Polityki Socjalnej). Takie traktowanie zdaniem przedstawicieli Fellesforbundet jest niesprawiedliwe, dlatego ich celem będzie wprowadzenie takich samych procedur dla wszystkich pracowników.
Prawa najmowanych pracowników
Podczas negocjacji ma zostać także poruszony temat, który już od lat budzi w Norwegii gorące dyskusje – a mianowicie zatrudnianie pracowników poprzez agencje pracy. Związkowcy będą walczyć o to, aby firmy, które najmują pracowników, miały obowiązek przedstawić zarówno okres zatrudnienia, jak i powód, dla którego decydują się na najem pracowników, zamiast zaproponowania stałej umowy. Jednocześnie firmy musiałyby udokumentować zarówno warunki zatrudnienia, jak i wynagrodzenie takiego pracownika, aby uniknąć łamania prawa i wykorzystywania najmowanych osób – głównie imigrantów zarobkowych.
Możliwości dla rodziców i równouprawnienie
Fellesforbundet chce także zadbać o przywileje rodziców, zapewniając im prawo do wzięcia płatnego wolnego w związku ze spotkaniami z rodzicami w przedszkolu (konferansetime). Przedstawiciele związków zamierzają również wypracować zapis, który będzie zobowiązywał pracodawców do współpracy na rzecz równouprawnienia.
Reklama
19-02-2020 17:18
0
-1
Zgłoś
19-02-2020 09:18
0
0
Zgłoś
17-02-2020 20:30
2
0
Zgłoś