Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Wyższe pensje, emerytury czy równouprawnienie. O to będą walczyć związki zawodowe Praca i pieniądze
Maja Zych 17 lutego 2020
14:23

Wyższe pensje, emerytury czy równouprawnienie. O to będą walczyć związki zawodowe

4
Skomentuj
Ustalanie warunków porozumień rozpocznie się wiosną tego roku. Adobe Stock / licencja standardowa / Vittaya_25
Jak co roku na wiosnę norweskie związki zawodowe będą prowadzić rozmowy na temat warunków obowiązujących układów zbiorowych, regulujących m.in. wynagrodzenia pracowników. Norweska Federacja Związków Zawodowych (Fellesforbundet) już teraz zapowiedziała, jakie cele będą priorytetem podczas tegorocznych negocjacji – wśród nich znalazły się nie tylko podwyżki płac, ale też kwestie dotyczące jednolitych zasad wypłacania zasiłku chorobowego (sykepenger) czy prawa do wcześniejszych emerytur. Jednocześnie związki zadeklarowały, że chcą też zapewnić większe bezpieczeństwo najmowanym pracownikom – łamanie praw osób zatrudnionych przez agencje jest bowiem wciąż dużym problemem na norweskim rynku pracy.
Fellesforbundet jest największym związkiem zawodowym reprezentującym około 160 000 pracowników w sektorze prywatnym. Łącznie tej wiosny będzie negocjować warunki aż 71 porozumień.
Reklama

Wyższe pensje

Jak zawsze najważniejszym punktem negocjacji będzie uzgodnienie wzrostu płac, który zapewni członkom Fellesforbundet większą siłę nabywczą – przewodniczący związku, Jørn Eggum, zapowiedział, że oczekują realnego wzrostu zarobków na poziomie średnio 4 proc. Oczekiwane kwoty będą różnić się w zależności od branży, jednak Federacja Związków Zawodowych zamierza jako priorytet potraktować zawody z niskimi wynagrodzeniami, m.in. gastronomię i hotelarstwo.

Prawo do wcześniejszych emerytur

Kolejnym celem będą również ustalenia dotyczące możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę osobom zatrudnionym w cięższych zawodach – chodzi przede wszystkim o to, aby zapewnić dostęp do AFP pracownikom, którzy utracą prawo do świadczenia z przyczyn niezależnych od nich, takich jak choroba czy bankructwo firmy.

AFP (avtalefestet pensjon) – program emerytalny oparty na umowach zbiorowych z państwem, norweskimi związkami zawodowymi (Fellesforbundet) i pracodawcą. Ma umożliwić osobom pracującym w ciężkich zawodach przejście na wcześniejszą emeryturę.

Możliwość rozwoju

Fellesforbundet będzie także działać na rzecz wprowadzenia reformy, która pozwoli na silny wzrost umiejętności na rynku pracy. Chodzi tutaj zapewnienie możliwości szkolenia się m.in. w zakresie automatyzacji, robotyzacji czy digitalizacji. Związki zawodowe chcą dlatego zawrzeć w tegorocznym porozumieniu zapis, w którym obydwie strony zgadzają się na rozpoczęcie współpracy z władzami w celu wprowadzenia tego typu reformy.
Przedstawiciele Fellesforbundet podkreślają, że w czasach tak gwałtownej automatyzacji, doszkalanie pracowników jest podstawą.
Przedstawiciele Fellesforbundet podkreślają, że w czasach tak gwałtownej automatyzacji, doszkalanie pracowników jest podstawą. Pixabay.com

Równe zasady

Związki Zawodowe chcą także zadbać o rozwiązanie problemów związanych z wypłatą zasiłku chorobowego (sykepenger) – obecnie wiele firm ma bowiem różne zasady, zgodnie z którymi pracownicy albo otrzymują pieniądze zaliczkowo od pracodawcy, albo czekają na wypłatę z NAV (Urząd Pracy i Polityki Socjalnej). Takie traktowanie zdaniem przedstawicieli Fellesforbundet jest niesprawiedliwe, dlatego ich celem będzie wprowadzenie takich samych procedur dla wszystkich pracowników.

Prawa najmowanych pracowników

Podczas negocjacji ma zostać także poruszony temat, który już od lat budzi w Norwegii gorące dyskusje – a mianowicie zatrudnianie pracowników poprzez agencje pracy. Związkowcy będą walczyć o to, aby firmy, które najmują pracowników, miały obowiązek przedstawić zarówno okres zatrudnienia, jak i powód, dla którego decydują się na najem pracowników, zamiast zaproponowania stałej umowy. Jednocześnie firmy musiałyby udokumentować zarówno warunki zatrudnienia, jak i wynagrodzenie takiego pracownika, aby uniknąć łamania prawa i wykorzystywania najmowanych osób – głównie imigrantów zarobkowych.

Możliwości dla rodziców i równouprawnienie

Fellesforbundet chce także zadbać o przywileje rodziców, zapewniając im prawo do wzięcia płatnego wolnego w związku ze spotkaniami z rodzicami w przedszkolu (konferansetime). Przedstawiciele związków zamierzają również wypracować zapis, który będzie zobowiązywał pracodawców do współpracy na rzecz równouprawnienia.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
LewySierpowy
LewySierpowy 19-02-2020 17:18

Ludzie dostaja sowite emerytury,pod warunkiem ze panstwo trzyma ich emerytury i je wyplaca,w krajach zachodnich nigdzie nie pozwolono bankom czy podmiotom prywatnym dysponowac pieniedzmi emerytow,dobrze wiedzieli jak to by sie skonczylo,bo banki czy prywaciarze patrza jak zminimalizowac wydatki a zmaksymalizowac zysk,u nas wymyslono OFE teraz jakies inne dziwactwo to i pieniedzy brak na wyplaty.Podobnie firmy jak nie czuja chomonta narzuconego przez panstwo to zapomnijcie ze z dobrej laski Wam dadza podwyzke czy inne socjalne pomoce..

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Kaja Metrowska
Kaja Metrowska 19-02-2020 12:49

Wiecie co mi się podoba w Norwegii? To, że obecni emeryci faktycznie odłożyli sobie kasę na swoje emerytury oraz dostają to co im się po prostu należy. Niestety ale emeryci w Polsce nie odłożyli sobie na emerytury i ich emerytury opłacane są obecnie z pensji osób zarabiających i prowadzących biznes ( dlatego tez prowadzenie biznesu w Polsce jest trudnym zadaniem). Pozostaje jedynie oszczędzanie sobie na emeryturę samodzielnie Albo gromadzenie kasy na emeryturę w Norwegii.
Warto zobaczyć sobie konta oszczędnościowe www.tanie-konto.pl/ranking-kont-oszczednosciowych/

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
karetkin
karetkin 19-02-2020 09:18

Jakość życia w Norwegii jest z pewnością wyższa niż w Polsce. Chociaż wciąż boję się ubóstwa i wciąż szukam sposobów na zarabianie pieniędzy. Znalazłem Instaforex założony przez Ildar Sharipov, jest to firma handlowa, oferują tutoriale i darmową wersję demo. Znam podstawy, ale ćwiczenie nigdy nie wystarcza.

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
tak maj
tak maj 17-02-2020 20:30

a moze by pomogli dostac staly numer dla obcokrajowcow

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
O czym musimy pamiętać po wypłaceniu kredytu w Norwegii?

O czym musimy pamiętać po wypłaceniu kredytu w Norwegii?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas