Praca i prawo pracy

Będzie większy nadzór nad branżą pośrednictwa. Agencje wciąż łamią prawo

Maja Zych

18 marca 2019 12:11

Udostępnij
na Facebooku
6

Agencje najwięcej pracowników zatrudniają w branży budowlanej. MN

Mimo że od 1 stycznia tego roku w branży agencji pracy obowiązują nowe, bardziej restrykcyjne przepisy, kontrole umów nadal wykazują nieprawidłowości, które odbijają się na sytuacji zatrudnionych osób – w szczególności zagranicznych pracowników. Z tego powodu minister pracy i spraw socjalnych Anniken Hauglie zapowiada zmiany w prawie, które umożliwią większy nadzór nad branżą pośrednictwa.
Niezadowolenie polityków budzi jednak termin realizacji obietnicy – minister Hauglie potwierdziła bowiem, że na odpowiednie przepisy trzeba będzie poczekać do stycznia 2020 roku.
Reklama

Krok w dobrą stronę, ale za późno

Podczas rozmów w Stortingu na temat zmian w prawie pracy (arbeidsmiljøloven) w ubiegłym tygodniu minister Hauglie potwierdziła, że przepisy, które umożliwią większy nadzór nad agencjami, wejdą w życie dopiero po nowym roku. Chodzi o propozycję wprowadzenia zapisów, które umożliwią Inspekcji Pracy (Arbeidstilsynet) kontrolę nad działaniem biur pośrednictwa pracy oraz umów, jakie są zawierane z pracownikami. Opozycja twierdzi jednak, że jest to zdecydowanie zbyt późno, a zatrudnieni przez agencje niemal nie mają możliwości dochodzenia swoich praw.

– Najmowani [pracownicy – przyp. red.] ze złymi warunkami pracy muszą na drodze sądowej walczyć o swoją sprawę, ponieważ rząd zlikwidował prawo do pozwów zbiorowych. To dotknie młodych, którzy stają na progu życia zawodowego oraz najmowanych pracowników zagranicznych, którzy w praktyce pozostają zupełnie bez praw – mówi Arild Grande z Partii Pracy (Arbeiderpartiet).

Wciąż łamane jest prawo

Problemy z przestrzeganiem przepisów przez agencje pracy potwierdza też państwowe przedsiębiorstwo Statsbygg, sprawujące pieczę nad branżą budowlaną, które w ubiegłym miesiącu skontrolowało umowy między wykonawcami i podwykonawcami w swoich projektach. Okazało się, że nawet 20 proc. zatrudnionych to pracownicy najęci przez agencje – w większości z Europy Wschodniej. W umowach dopatrzono się wielu nieprawidłowości i zapisów niezgodnych z obowiązującymi od tego roku przepisami. Jako główny problem wymienia się zbyt niski wymiar etatu oraz brak sprecyzowanego czasu pracy.

– Znaleźliśmy firmy, gdzie tylko pięciu z pięćdziesięciu [pracowników – przyp. red.] miało więcej niż pół etatu. Pozostali mieli umowy na pięć do piętnastu procent etatu – mówi dyrektor Statsbygg, Harald Vaagaasar Nikolaisen.

Przedstawiciele Statsbygg uważają też, że firmy powinny w większym stopniu postawić na stałe zatrudnienie, co było jednym z celów zmian w przepisach dotyczących branży pośrednictwa. Teraz przedsiębiorstwo pracuje nad wprowadzeniem zmian w umowach, które dadzą pracownikom w budowlance większe bezpieczeństwo i godniejsze warunki pracy.

Nowe przepisy już od stycznia

Zmiany, które weszły w życie z początkiem tego roku, dają większą szansę na stałe zatrudnienie oraz lepiej chronią prawa pracowników. Od stycznia umowy z agencjami pracy podpisywać mogą bowiem tylko firmy, które objęte są układem zbiorowym (tariffavtale) – dzięki temu przedsiębiorstwa, które oferują gorsze warunki pracy, niż przewiduje układ zbiorowy w danej branży, nie mogą nająć pracowników poprzez pośredników. Ma to w głównej mierze zapewnić równe warunki zarówno zwykłym pracownikom, jak i tym zatrudnionym przez agencje. Stabilne umowy mają też być gwarancją zatrudnienia, a także – co najważniejsze – stałego wynagrodzenia podczas całego trwania umowy.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Adamwp

25-03-2019 08:07

Mam pytanie podobno agencje maja do czerwca okres przejściowy z starych umów do nowych prawda to?

boj fra oszlo

19-03-2019 17:51

...przypomina mi to scenke castingu do filmu w filmie Poranek kojota

boj fra oszlo

19-03-2019 17:50

..ale jak to dymają

Joanna Kuchnicka

19-03-2019 16:32

Wloczykijaszlak napisał:
dymają pracowników.
? dymają pracowników ?

Paweł Z.

19-03-2019 12:04

All10bemmaning to oszuści. Norweg zatrudnił same tępe blondynki i dymają pracowników.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram