Trwają rozliczenia podatków w Norwegii Trwają rozliczenia podatków w Norwegii
Odzyskaj podatek
Pieniądze w 2 tygodnie!
zamknij
Praca i pieniądze

W Norwegii brakuje ponad 2 000 pielęgniarek. Te już zatrudnione mają za dużo obowiązków

Natalia Szitenhelm

05 kwietnia 2021 08:00

Udostępnij
na Facebooku
9

SINTEF wyjaśnia, że winny brakom w kadrze jest również system edukacji. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/ Rawpixel.com

Nowy raport niezależnej organizacji SINTEF podaje, że w norweskich przychodniach i szkolnej służbie zdrowia brakuje około 2 tys. pielęgniarek. W tym samym czasie te już zatrudnione otrzymują zbyt wiele zadań i są przeciążone obowiązkami.
Reklama
SINTEF, jeden z największych instytutów naukowych w Europie, prowadzący badania w zakresie technologii, nauk przyrodniczych i społecznych, w komunikacie prasowym z połowy marca podaje, że w Norwegii, zgodnie z wytycznymi Urzędu ds. Zdrowia (Helsedirektoratet), potrzeba ok. 2 tys. pielęgniarek.

Badanie SINTEF ujawniło, że niedobór pielęgniarek w służbie zdrowia jest ogromny - wynosi 5663 roboczolata.

Dokładanie obowiązków

SINTEF informuje, że stopniowo od 2010 roku pielęgniarki otrzymywały więcej coraz bardziej wymagających obowiązków po tym, jak Urząd ds. Zdrowia (Helsedirektoratet) ujednolicił normy dla tego zawodu.
Jak mówi cytowana w komunikacie agencji prasowej NTB Eva Lassemo z SINTEF, problem polega m.in na tym, że pielęgniarki nie mogą poświęcić tyle czasu, ile powinny m.in. na profilaktykę związaną ze zdrowiem psychicznym i stanem danego pacjenta, gdyż są przeciążone obowiązkami o tzw. niższym priorytecie.  - (...) pielęgniarkom przydzielono kilka zadań. W rezultacie pielęgniarki środowiskowe muszą zrezygnować z innych ważnych obowiązków - komentuje. Wyjaśnia, że w ostatnich latach dołożono pielęgniarkom np. wykonywanie szczepień, w tym przeciwko wirusowi HPV.

Chcą się uczyć, ale nie mogą

Wydawać by się mogło, że w Norwegii brakuje chętnych na stanowisko pielęgniarki. To nieprawda, bowiem - jak wyjaśnia SINTEF -  tak duży niedobór pielęgniarek w służbie zdrowia jest również spowodowany faktem niewystarczającej liczby miejsc np. na studiach. Skutkuje to tym, że zbyt mało osób zdobywa wiedzę i specjalizację, a co za tym idzie - może pracować w zawodzie. - Należy stworzyć więcej miejsc do nauki. Ponadto gminy muszą ułatwić również organizowanie staży - dodaje Lassemo. 

Raport SINTEF pokazuje też, że gminy mają problem z pozyskaniem wykwalifikowanej kadry przez zatrudnianie pielęgniarek w niepełnym wymiarze godzin. - Gminy już teraz borykają się z wakatami, a okrojone [wakaty - przyp.red] jeszcze bardziej utrudniają pozyskanie wykwalifikowanej kadry - czytamy w komunikacie. 

Eva Lassemo zwraca ponadto uwagę na inny istotny problem - z badań SINTEF wynika również, że temu kierunkowi kształcenia instytucje edukacyjne nadały niski priorytet. Według badaczki taki stan rzeczy należy zmienić, aby przezwyciężyć niedobór pielęgniarek w służbie zdrowia.
W dobie pandemii pielęgniarki są jeszcze bardziej przeciążone obowiązkami zawodowymi. /zdjęcie ilustracyjne

W dobie pandemii pielęgniarki są jeszcze bardziej przeciążone obowiązkami zawodowymi. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/ Robert Kneschke

Pesymistyczne prognozy

Urząd Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) w swojej analizie oszacował, że do 2035 roku w Norwegii zabraknie wykwalifikowanych pracowników, m.in. wśród pielęgniarek. Według szacunków Centralnego Biura Statystycznego (SSB, dane z 2018) w 2035 może zabraknąć nawet 28 tys. pielęgniarek.
Już w 2018 Norweskie Stowarzyszenie Władz Lokalnych i Regionalnych (KS) informowało, że trzy na cztery gminy nie mają kogo zatrudnić na tym stanowisku.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


avalon49 napisał:
W zyciu to trzeba ię dobrze ustawić!
Ja zainwestowałąm w dzieci. Jedna córka lekarz,druga prawnik,syn strażak...
I gów,,,, mnie obchodzi ,że w Norwegii za kilka lat zabraknie pielęgniarek....


avalon - NAVALON.
Gratuluje inwestycji. Lekarz...prawnik... strazak...
Zeby tylko wnuk z tego byl informatykiem co by te wpisy dziadkow nawaleniewosko-makowskich usunal raz na zawsze i zablokowal kolejne wypowiedzi.
Albo redagowal w drodze z sercem i sumieniem wlasnym.

mart enty

6 dni temu

avalon49 napisał:
Trolliki z Gdańska!
Gdzie ja pisałąm ,że mam 31 lat...mam tyle lat co w nicku!!!
I dzieci dobrze wykształcone coby nie musiały na budowie w Norwegii pustaki nosić i dorabiać pisząć pełne nienawiści posty .hejtując ludzi co piszą prawdę!!!
Tak się zastanawiam czy te trolle tu piszące to nie są również twórcy tego anty polskiego portalu( czas to sprawdzić)?. I jeszcze ten Gdańsk miasto mafii oszustów i złodziei z PO.... to by się zgadzało!!!
A innym radzę ,uciekajcie stąd tu nic konkretnego się nie dowiecie ,szukajcie na gov.pl/
chyba ,że lubicie dezinforamację......


To uciekaj stąd, a nie namawiaj innych.
A\'propos dezinformacji. Moze zrozumiesz, że to złodziej przyłapany na kradzieży, najgłośniej krzyczy - łapać złodzieja!!!

Więc ić stont i nie męcz elektrowni :*

mart enty

6 dni temu

avalon49 napisał:
W zyciu to trzeba ię dobrze ustawić!
Ja zainwestowałąm w dzieci. Jedna córka lekarz,druga prawnik,syn strażak...
I gów,,,, mnie obchodzi ,że w Norwegii za kilka lat zabraknie pielęgniarek....


Ze tak powiem niezbyt elokwentnie... Wypierdalaj ćwoku

Megip

6 dni temu

avalon49 napisał:
W zyciu to trzeba ię dobrze ustawić!
Ja zainwestowałąm w dzieci. Jedna córka lekarz,druga prawnik,syn strażak...
I gów,,,, mnie obchodzi ,że w Norwegii za kilka lat zabraknie pielęgniarek....

- Kołczingowy bullshit... Nie bardzo rozumiem... Lat masz 31 (jak podajesz), wcześniej pisałaś, że z mężem pracujesz w NO lat 23, przypomnę może: (" Nie jestem Bożenka(tak na marginesie tym bardziej Grażynka...hahah). Jestem krakuska z męzem co pracuję w Norge 23 lata....niestety Dziś ludzie z dobrym zawodem w Polsce ,zarabiają niezłe pieniądze.... W Norwegii aby zarobić na dom bez kredytu trzeba pracować15 lat. " I teraz czytam jedna córka lekarz, druga prawnik, syn strażak
Zbyt wygórowana fantazja? Brak wyczucia? Czy objaw mitomanii?

boj fra oszlo

7 dni temu

avalon49 napisał:
W zyciu to trzeba ię dobrze ustawić!
Ja zainwestowałąm w dzieci. Jedna córka lekarz,druga prawnik,syn strażak...
I gów,,,, mnie obchodzi ,że w Norwegii za kilka lat zabraknie pielęgniarek........kłamczucho!
...pisałaś tu wcześniej ze masz 30 pare lat...to jakim cudem dzieci sa po studiach i stażach....?
...ani jedno ani tez drugie nie jest prawdą...

minip.70

05-04-2021 11:34

Skoro im sie nie podoba,to niech sie zwolnia i ida na Kuroniowke!
Odpoczna,nabiora sil,poucza sie...a najlepiej,niech wracaja skad przyszly!!

tomasz grotynski

05-04-2021 09:30

W 2035 ma brakować 28tys pielęgniarek. Hmm . To wniosek dla mnie ze wtedy nie będzie się kto miał mną opiekować jako emerytem.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram