Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca i pieniądze

UE zmienia prawo o płacy minimalnej. Norwegia wprowadzi nowe regulacje?

Emil Bogumił

21 grudnia 2021 12:25

Udostępnij
na Facebooku
UE zmienia prawo o płacy minimalnej. Norwegia wprowadzi nowe regulacje?

Część przepisów unijnych obowiązuje w Norwegii na mocy Porozumienia EOG. Fot. pxhere.com

Organy unijne przyjęły najważniejsze założenia przepisów o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych w UE. Prace nad projektem trwają od października 2020 roku. Uchwalenie regulacji ma przyczynić się do ograniczenia ubóstwa w Europie. Czy dyrektywa będzie miała wpływ na relacje państw unijnych i Norwegii?
Reklama
Szóstego grudnia ministrowie pracy państw unijnych uzgodnili stanowisko względem proponowanych przez Komisję Europejską przepisów o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych w UE. Jak informuje Rada Unii Europejskiej, by poprawić warunki pracy i życia, projekt ma propagować adekwatny poziom ustawowych wynagrodzeń minimalnych, promować rokowania zbiorowe w sprawie ustalania wynagrodzeń oraz ułatwiać skuteczny dostęp do ochrony minimalnego wynagrodzenia tym pracownikom, którzy są do takiego wynagrodzenia uprawnieni.

– Praca powinna być opłacalna. Nie możemy zgodzić się na to, aby osoby, które wkładają w pracę całą swoją energię, nadal żyły w ubóstwie i nie było ich stać na życie na godnym poziomie. Nowe przepisy znacznie to zmienią – skomentował Janez Cigler Kralj, szef słoweńskiego resortu pracy. Jak zwracają uwagę organy UE, dyrektywa ma przyczynić się do poprawy jakości życia m.in. 10 proc. Europejczyków, którzy pomimo zatrudnienia zagrożeni są ubóstwem.

Kraje skandynawskie niezadowolone z propozycji

Projekt dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych w UE Komisja Europejska przedstawiła w październiku 2020 roku. Już wtedy zwracano uwagę, że regulacje mają przyczynić się do zapewnienia płacy, która pozwoli godnie żyć, bez względu na miejsce zamieszkania. 25 listopada projekt skierowano do dalszych negocjacji przez europarlamentarzystów. 443 osoby głosowały za, 192 przeciw, a 58 deputowanych wstrzymało się.
Dyrektywie o adekwatności płacy minimalnej sprzeciwiają się Szwedzi i Duńczycy. Twierdzą, że może podważyć sprawdzony w państwach nordyckich model życia zawodowego.

Dyrektywie o adekwatności płacy minimalnej sprzeciwiają się Szwedzi i Duńczycy. Twierdzą, że może podważyć sprawdzony w państwach nordyckich model życia zawodowego.Fot. Fotolia

Choć Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, część regulacji dotyczy także rynku kraju fiordów. Ich zakres zawarty jest w Porozumieniu o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Ministerstwo Spraw Zagranicznych oceniło wstępnie, że wprowdzenie dyrektywy nie spowoduje zmian prawnych w Norwegii. Jej założenia mają wykraczać poza umowy dotyczące EOG. Ostateczna opinia prawna zostanie wydana po ewentualnym uchwaleniu nowych przepisów.

Co dalej z unijną dyrektywą?

Końcowa debata nad projektem rozgorzeje po pierwszym stycznia 2022 roku. Wówczas prezydencję w Unii Europejskiej przejmie Francja. To przedstawiciele tego państwa pokierują dyskusją nad ostatecznymi rozwiązaniami. Ministrowie pracy państw unijnych ustalili, że promowane mają być układy zbiorowe. Tego typu rozwiązania obowiązują m.in. w Norwegii i we Włoszech.
Jeśli pomiędzy rządem a związkowcami rokowania nie są normą, Unia Europejska ma zobowiązać rządy krajowe do wprowadzenia stałych i jasnych kryteriów, które pozwolą na dostosowywanie płacy minimalnej do zmieniających się warunków gospodarczych. Rozwiązania miałyby zostać wprowadzone ustawą.
Gość
Wyślij
Facebook Messenger YouTube Instagram