Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

7
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i pieniądze

Prawie 70 miliardów koron: tyle NAV wypłacił bezrobotnym w czasie pandemii

Monika Pianowska

17 grudnia 2021 10:17

Udostępnij
na Facebooku
Prawie 70 miliardów koron: tyle NAV wypłacił bezrobotnym w czasie pandemii

Zasiłki dla bezrobotnych stanowią zdecydowanie największą część wydatków. MojaNorwegia

Pandemia koronawirusa kosztowała Norwegię dodatkowe 67 miliardów koron, wynika z raportu przygotowanego przez Norweski Urząd Pracy i Polityki Socjalnej (NAV). To pieniądze wpłacone przez urząd m.in. na potrzeby osób, które w wyniku pandemicznego kryzysu straciły pracę lub zostały odesłane na permittering.
W 2020 r. NAV przeznaczył na zasiłki dla bezrobotnych 39 miliardów koron, zaś jak dotąd w tym roku suma ta wynosi 28 miliardów. Wspomniane 39 miliardów koron to o 29 miliardów więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Nieco ponad połowę tego wzrostu można wytłumaczyć tymczasowymi zmianami zasad podczas pandemii. Pandemiczne wydatki urzędu odpowiadają 12 500 koron na każdego mieszkańca Norwegii.

Dzięki zmianom skorzystało więcej osób, ale rachunek wzrósł

Zasiłki dla bezrobotnych stanowią zdecydowanie największą część wydatków. W czasie pandemii osoby pozbawione pracy miały w Norwegii możliwość pobierania zasiłku przez dłuższy okres niż dotychczas. Inne programy, które wiążą się z kosztami, to pełna rekompensata wynagrodzenia za permittering do 20 dnia pracy, możliwość przedłużenia wsparcia finansowego za permittering poza maksymalny okres oraz środki dla samozatrudnionych, praktykantów i freelancerów.
– Trzeba powiedzieć, że to dobrze wydane pieniądze. (...) Te dodatkowe opłaty były ważne zarówno dla zapewnienia ludziom bezpieczeństwa finansowego w wymagającym okresie, jak i zmniejszenia konieczności redukcji zatrudnienia w firmach dotkniętych kryzysem – powiedział w rozmowie z Dagbladet dyrektor NAV Hans Christian Holte.
Holte nie jest pewien, jak czwarta fala koronawirusa wpłynie na przyszłe płatności. Nie wiadomo bowiem, jakie wydatki na ubezpieczenia społeczne spowoduje pandemia w przyszłości i jak długo potrwa.
Dyrektor NAV nie jest pewien, jak czwarta fala koronawirusa wpłynie na przyszłe płatności.

Dyrektor NAV nie jest pewien, jak czwarta fala koronawirusa wpłynie na przyszłe płatności. Źródło: flickr.com/ arbeidsdepartementet/ fot. Jan Richard Kjelstrup / ASD/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Przedłużana pomoc

Programy wsparcia dla osób, które utraciły pracę w wyniku pandemii koronawirusa, były już przedłużane przez norweskie władze. Chociaż przepisy są tymczasowe, zarówno rząd Erny Solberg, jak i nowy pod batutą Jonasa Gahr  Støre, postanowił je utrzymać z powodu utrzymującej się trudnej sytuacji epidemicznej w Norwegii.

W październiku jedną z pierwszych decyzji nowych władz Norwegii było właśnie przedłużenie wsparcia covidowego do końca 2021 roku dla osób z utraconą możliwością zarobku. Następnie uznano, że powinno ono obowiązywac do stycznia 2022.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok