Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

7
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Norweski system emerytalny wśród najlepszych na świecie. Polska daleko w tyle

Emil Bogumił

10 grudnia 2021 09:23

Udostępnij
na Facebooku
2
Norweski system emerytalny wśród najlepszych na świecie. Polska daleko w tyle

Sytuacja norweskich emerytów należy do jednych z najlepszych wśród badanych państw. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Mercer, międzynarodowa grupa konsultingowa specjalizująca się m.in. w zarządzaniu planami emerytalnymi, opublikowała coroczny Mercer CFA Institute Global Pension Index (MCGPI). Ranking wskazuje, w którym państwie funkcjonuje najsprawniejszy system emerytalny. Norwegia zajęła w nim piąte miejsce. Polska uplasowała się poza czołową dwudziestką.
W zestawieniu Global Pension Index 2021 pierwsza lokata przypadła Islandii. Kolejne pozycje zajęły Holandia, Dania oraz Izrael. W porównaniu z ubiegłym rokiem Norwegia awansowała o dwa miejsca. Pozytywnie oceniono wzrost procentu dochodu pracownika, który później wypłacany jest w formie emerytury. Poprawę zaobserwowano także w sektorze wypłat prywatnych, czyli tzw. Własnego Konta Emerytalnego (egen pensjonskonto). Oba elementy wskazują, że norwescy emeryci mogą liczyć na odpowiedni dochód po zakończeniu aktywności zawodowej, sugerują eksperci Mercer.

Wśród problemów kraju fiordów wyszczególniono kłopot obserwowany na całym świecie – dysproporcje w wysokości emerytur kobiet i mężczyzn. W kraju fiordów sięgają one 26,8 proc. (OECD, 2021). Eksperci zestawili je z Danią, gdzie wskaźnik wynosi 10,6 proc.

Polsce daleko do ideału

W Global Pension Index 2021 polski system emerytalny uplasował się na 27 miejscu wśród 43 państw. Z roku na rok analitycy Mercer oceniają go gorzej:

  • 2019 rok – 21 miejsce,
  • 2020 rok – 25 miejsce.

Negatywnie oceniana jest przyszła stopa zastąpienia, czyli prognoza wartości emerytur w 2060 roku. Za wadę uznawane są również obniżenie wieku emerytalnego, niska wysokość emerytury minimalnej oraz spadek zatrudnienia seniorów. System uważany jest także za niestabilny i zaburzający integralność.
Global Pension Index 2021.

Global Pension Index 2021. Il. Mercer

W Global Pension Index 2021 analizie poddano 43 systemy emerytalne z całego świata. Podlega pod nie 65 proc. globalnej populacji. Badanie uwzględnia 50 wskaźników pogrupowanych w trzy sektory: adekwatność (40 proc. oceny ogólnej), wypłacalność w długim terminie (35 proc. oceny ogólnej) oraz bezpieczeństwo prawne systemu (25 proc. oceny ogólnej).
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Eldur Sevarsson

2 dni temu

Wyniki badan są tendencyjne.
Który kraj tak jak Polska wypłaca emerytom13, 14 a przed wyborami zapewne pojawi się i 15 emerytura. Inne państwa nam zazdroszczą tego cudu gospodarczego i stad to wrogie nastawienie....

HEHHEHEHE.....Widzisz? Tępota z wąsami nawet nie rozumie szydery....

Eldur Sevarsson

10-12-2021 15:23

Wyniki badan są tendencyjne.
Który kraj tak jak Polska wypłaca emerytom13, 14 a przed wyborami zapewne pojawi się i 15 emerytura. Inne państwa nam zazdroszczą tego cudu gospodarczego i stad to wrogie nastawienie....

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok