Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i pieniądze

Sąd Najwyższy wydał wyrok. NAV sprawdzi sprawy sprzed lat

Natalia Szitenhelm-Smeja

09 lipca 2021 12:45

Udostępnij
na Facebooku
1
Sąd Najwyższy wydał wyrok. NAV sprawdzi sprawy sprzed lat

Przez błędy urzędników niektórzy trafili nawet do więzienia./ zdjęcie ilustracyjne MN/K.Lukina

Pracownicy Urzędu Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) mogli błędnie interpretować europejskie przepisy, a co za tym idzie, niesłusznie odmawiać wypłaty zasiłków już przed 2012 rokiem, orzekł Sąd Najwyższy na początku lipca. Nie jest znana skala popełnionych przed tą datą błędów, dlatego NAV będzie rozpatrywać poszczególne sprawy zawarte od 1994 roku.
Sąd Najwyższy 2 lipca orzekł, że skala błędów popełnionych przez urzędników NAV sięga znacznie dalej niż do 1 czerwca  2012. Stwierdzono, że już przed tą datą - ze względu na błędną interpretację przepisów - urząd mógł odmawiać wypłaty świadczeń chorobowych, opiekuńczych i rehabilitacyjnych, ponieważ ich beneficjenci przebywali w innym kraju EOG.

Od 2012 roku nad fiordami zaczęło jednak obowiązywać europejskie rozporządzenie w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego dla krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) – zgodnie z nim członkowie norweskiego systemu ubezpieczeń mają możliwość zatrzymania prawa do świadczeń z NAV również podczas pobytów w krajach Unii Europejskiej i EOG.

- Sąd Najwyższy stwierdził w wyroku z 2 lipca 2021 r., że wymóg pobytu do wypłaty zasiłku rehabilitacyjnego był praktykowany niewłaściwie wbrew prawu EOG zarówno przed, jak i po 1 czerwca 2012 r. - poinformowano w rządowym komunikacie.

Przyjmuje się, że odpowiednie błędy dotyczą wypłaty świadczeń chorobowych, opiekuńczych, rehabilitacyjnych i dla niepełnosprawnych. ~Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych

Sprawdzić lata wstecz

Po decyzji Sądu resort pracy zwrócił się do NAV o rozpatrzenie spraw sprzed 1 czerwca 2012 dotyczących wypłaty powyższych świadczeń. 

Urząd w oświadczeniu poinformował, że będzie sprawdzać sprawy sięgające 1994 roku. NAV prosi także o kontakt wszystkie osoby, które uważają, że są pokrzywdzone w sprawie.
Kontaktować można się:
- telefonicznie - 21 05 21 05
- wysyłając wiadomość na skrzynkę NAV 

NAV dodał także, że błędy w interpretacji przepisów wpłynęły przed 1 czerwca 2012 na decyzje o wypłatach świadczeń: rehabilitacyjnego i dla niepełnosprawnych.
Anniken Hauglie, ówczesna minister pracy i spraw socjalnych, po raz pierwszy została poinformowana o nieprawidłowościach w grudniu 2018 roku.

Anniken Hauglie, ówczesna minister pracy i spraw socjalnych, po raz pierwszy została poinformowana o nieprawidłowościach w grudniu 2018 roku. Źródło: flickr.com / Arbeids- og sosialdepartementet / CC BY 2.0

Instytucje pozwalały na błędy

Skandal zasiłkowy wybuchł w październiku 2019. Wówczas wyszło na jaw, że urząd od wielu lat błędnie interpretował rozporządzenie dotyczące krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i niesłusznie wstrzymywał wypłaty niektórych zasiłków poza granice Norwegii. Poszkodowane były osoby pobierające zasiłki chorobowe, opiekuńcze i rehabilitacyjne. W efekcie wielu beneficjentom niesłusznie wstrzymano wypłatę zasiłków bądź wysłano żądanie zwrotu składek na ubezpieczenie społeczne. Część osób bezzasadnie oskarżono o narażanie zabezpieczenia społecznego, a niektórych skazano nawet na karę pozbawienia wolności za przebywanie w innym kraju EOG bez zgody NAV. 

W sierpniu ubiegłego roku opublikowano publiczny raport, który jasno stwierdził, że przepisy EOG od lat były w Norwegii źle interpretowane, a winę ponoszą za to również ministerstwa, prokuratura, prawnicy czy sądy - instytucje nie reagowały bowiem na błędy w interpretacji przepisów, które przyczyniły np. do niesłusznych oskarżeń.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Joe black

09-07-2021 16:09

I co z tego wynika ....skoro NAV robi dokładnie to samo w tej chwili odrzucając wnioski chorobowe wręcz hurtowo można by pomyśleć ze nawet ich nie sprawdzając

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok