Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca i pieniądze

Rząd kładzie kres strajkowi techników lotniczych

Natalia Szitenhelm-Smeja

28 czerwca 2022 14:20

Udostępnij
na Facebooku
3
Rząd kładzie kres strajkowi techników lotniczych

Bardzo nie podoba mi się przeniesienie odpowiedzialności na rząd, ale nie mam innego wyjścia, jak odwołać strajk z powodu zagrożenia życia i zdrowia – mówi minister pracy. /zdjęcie poglądowe flickr.com/CC BY 2.0/Arbeids- og inkluderingsdepartementet/materiały prasowe

Ministerstwo Pracy informuje, że wprowadza obowiązkową tabelę płac, by zakończyć spór między technikami lotniczymi zrzeszonymi w organizacji NFO a organizacją branżową NHO Luftfart. Resort podkreśla, że nasilający się strajk stwarzał zagrożenie dla zdrowia i życia - groźba całkowitego uziemienia pogotowia lotniczego przesądziła więc o państwowej interwencji.
Setki odwołanych lotów, tysiące sfrustrowanych pasażerów, groźba całkowitego uziemienia pogotowia lotniczego i chaos w służbie zdrowia - tak można podsumować ostatnie dni strajku techników lotniczych.

Rząd mówi basta

28 czerwca rano strony konfliktu - NFO i NHO Luftfart spotkały się z minister pracy Marte Mjøs Persen, by wspólnie wypracować porozumienie. Rozmowy jednak nie przyniosły pożądanego efektu, więc niedługo później resort pracy wydał oświadczenie, w którym informuje, że Państwowa Komisja ds. Wynagrodzeń wprowadzi dla stron obowiązkową tabelę płac. Minister zwraca się także do techników o jak najszybszy powrót do pracy. - Bardzo nie podoba mi się przeniesienie odpowiedzialności na rząd, ale nie mam innego wyjścia, jak odwołać strajk z powodu zagrożenia życia i zdrowia – komentuje Mjøs Persen.

Minister otrzymała bowiem ostrzeżenie od Norweskiej Rady ds. Zdrowia, że jeśli strajk się utrzyma, istnieje poważne zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów, którzy wymagają transportu z wykorzystaniem pogotowia lotniczego. - Lotnicze pogotowie ratunkowe jest niezbędne do zapewnienia właściwej pomocy pacjentom w stanach krytycznych, gdzie liczy się czas - czytamy w oświadczeniu resortu. Zmniejszona wydajność pogotowia lotniczego opóźni również powrót pacjentów ze szpitali uniwersyteckich do tych lokalnych. Może to prowadzić do akumulacji pacjentów na oddziałach intensywnej terapii, co w konsekwencji spowoduje przełożenie zaplanowanych zabiegów i operacji czy niewykonania ich w wymaganym czasie, dodaje Ministerstwo.
Resort podkreśla, że po zakończeniu konfliktu między NFO a NHO Luftfart minie trochę czasu, zanim pogotowie lotnicze powróci do stanu gotowości sprzed strajku.

Resort podkreśla, że po zakończeniu konfliktu między NFO a NHO Luftfart minie trochę czasu, zanim pogotowie lotnicze powróci do stanu gotowości sprzed strajku.Źródło: Babcock/materiały prasowe

Przymusowa zgoda

Technicy lotniczy strajkowali od 18 czerwca, gdy minął termin wypracowania porozumienia z udziałem krajowego mediatora. NFO żądało 60 NOK więcej za godzinę pracy, co odpowiadało ok. 17 proc. wzrostowi płac. NHO Luftfart żądania te uznało za nierealne. Eskalacja strajku nastąpiła w sobotę 25 czerwca, kiedy strajkowało łącznie 145 techników lotniczych, zaś 26 czerwca NHO wprowadziło lokaut, w wyniku którego 450 technikom zabroniono wykonywania obowiązków służbowych.
Państwowa Komisja ds. Wynagrodzeń zajmie się obecnie wypracowaniem ugody między stronami. Może to potrwać nawet kilka miesięcy, jednak technicy wrócą natychmiast do pracy, co potwierdziło NHO Luftfart.


Arbeids- og inkluderingsdepartementet, MojaNorwegia, NHO Luftfart, NRK
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Joanna Kuchnicka

29-06-2022 22:50

gregorek0078 napisał:

Za robotę niech się wezmą a nie strajkują!


Co masz na mysli ?

gregorek0078 Gradalski

29-06-2022 08:43

Brawo dla rządu
Za robotę niech się wezmą a nie strajkują!

Ryszard Lwie Serce

28-06-2022 20:23

Jak im 350 kr na godzinę mało to proponuję zmienić pracę. Powszechnie wiadomo, że na budowie jest deficyt pracowników....

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok