Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Transport i komunikacja

70 odwołanych połączeń i groźba uziemienia pogotowia lotniczego. Z Norwegii nie odleci samolot do Polski

Emil Bogumił

22 czerwca 2022 11:54

Udostępnij
na Facebooku
70 odwołanych połączeń i groźba uziemienia pogotowia lotniczego. Z Norwegii nie odleci samolot do Polski

Strajk techników lotniczych rozpoczął się w nocy, z 17 na 18 czerwca. fot. materiały prasowe Avinor

Wciąż do porozumienia nie doszli technicy lotniczy zrzeszeni w NFO (Norweska Organizacja Techników Lotniczych) i pracodawcy skupieni wokół NHO Luftfart (Konfederacja Norweskich Przedsiębiorców). Trwający od 18 czerwca strajk zaognia się. Linie lotnicze Norwegian i Widerøe, w wyniku problemów na lotniskach, codziennie odwołują kolejne połączenia.
Reklama
Tylko w środę 22 czerwca krajowy norweski przewoźnik odwołał 17 lotów. Problemy dotyczą połączeń:

  • Oslo-Kopenhaga
  • Oslo-Trondheim
  • Oslo-Evenes
  • Oslo-Rzym
  • Oslo-Molde
  • Oslo-Budapeszt
  • Bergen-Kopenhaga
  • Bergen-Londyn
  • Oslo-Bergen.

– Nie wiemy, czy to ostateczna liczba odwołanych lotów – tłumaczy dyrektor ds. komunikacji Norwegiana Esben Tuman. – Jeśli strajk będzie trwał nadal, wystąpią jego konsekwencje – dodaje na łamach E24.

Norwegian poinformował także, że 23 czerwca nie odbędzie się 12 zaplanowanych lotów. Wśród nich znalazło się połączenie Oslo-Kraków.

Problemy norweskich przewoźników

Utrudnienia związane ze strajkiem techników lotniczych zgłosiło także Widerøe. W środę 22 czerwca linie odwołały siedem lotów. Do wtorku łączna liczba anulowanych połączeń wynosiła 30. Od początku zawieszenia negocjacji pomiędzy NFO i NHO problemy spotkały pasażerów, którzy próbowali lub będą próbować podróżować na 70 trasach obsługiwanych przez Norwegiana lub Widerøe. – Jeśli nie dostałeś odpowiedniej informacji o odwołaniu lotu, przyjdź na lotnisko. Cały proces będzie przebiegał normalnie – przypominają linie lotnicze.
Od 18 czerwca żadna ze stron konfliktu nie poprosiła mediatora o ponowne przystąpienie do negocjacji.

Od 18 czerwca żadna ze stron konfliktu nie poprosiła mediatora o ponowne przystąpienie do negocjacji./zdjęcie poglądowe, fot. Avinor Oslo lufthavn/Espen Solli, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Jest szansa na porozumienie?

Babcock – jedna z firm, w której pracownicy zrzeszeni są w NFO – poinformowała, że od 26 czerwca wobec techników lotniczych może być zastosowany lokaut. Oznacza to, że część obsługiwanych przez nich stanowisk zostanie czasowo zamknięta. Grupa obsługuje w Norwegii statki powietrzne pogotowia lotniczego. Wstrzymanie prac 20 techników lotniczych może doprowadzić do całkowitego uziemienia jednostek w kraju fiordów.

Eksperci przekonują, że jeśli konflikt pomiędzy NFO i NHO utrzyma się, rząd może domagać się przymusowego zakończenia strajku i lokautu. – To rząd podejmie decyzje o zakończeniu sporu, a rozstrzygnięcie będzie zależało od specjalnie powołanej komisji – tłumaczy na łamach E24 Alexander Sønderland Skjønberg, profesor prawa Wydziale Prawa Norwegian Business School w Oslo.

Lokaut – zawieszenie lub czasowe wstrzymanie prac w przedsiębiorstwie. Środek stosowany przez pracodawców w celu zapobieżeniu strat, które mogą wynikać z tytułu strajku pracowniczego.

Tvungen lønnsnemnd (pol. przymusowa komisja ds. wynagrodzeń) – środek przymusowy, który władze mogą zastosować podczas trwającego konfliktu w miejscu pracy, jeśli stanowi on zagrożenie dla zdrowia i życia społeczeństwa. Polega na natychmiastowym wstrzymaniu strajku lub lokautu oraz powołaniu komisji, która rozstrzygnie trwający spór. Jej decyzje są wiążące dla obydwu stron i mają taką samą moc, jak układ zbiorowy.

Norweska Organizacja Techników Lotniczych (NFO) poinformowała 21 czerwca w nocy, że nawiązała próbę kontaktu z pracodawcami. – Mogę potwierdzić, że jest kontakt między stronami, ale poza tym nie możemy powiedzieć nic bardziej konkretnego – poinformował za pośrednictwem NRK Torbjørn Lothe, liderk NHO Luftfart. Jeśli organizacje nie dojdą do porozumienia, technicy lotniczy planują rozszerzenie strajku. Pracy może odmówić nawet 421 zatrudnionych.

Źródło: NFO, NHO, NRK, Nettavisen, E24, MojaNorwegia
Gość
Wyślij
Facebook Messenger YouTube Instagram