kr

Kredyt bankowy w Norwegii

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Praca i pieniądze

Ruszył program rekompensat dla pracowników zagranicznych. Przysługuje nawet 15 tysiącom zatrudnionych

Monika Pianowska

22 kwietnia 2021 13:10

Udostępnij
na Facebooku
3

NAV może odmówić odszkodowania tym, którzy celowo naruszyli krajowe zalecenia dotyczące podróży międzynarodowych. MN

Obcokrajowcy, którym uniemożliwiono pracę w Norwegii z powodu ograniczeń wjazdu, mogą już otrzymać rekompensatę za utracone zarobki. 21 kwietnia Urząd Pracy i Polityki Społecznej (NAV) opublikował na swojej stronie szczegóły na temat systemu odszkodowań, informacje, kto może takie wynagrodzenie otrzymać, jak również formularz dla pracodawców, za pośrednictwem którego można składać wnioski o rekompensatę dla swojego zatrudnionego.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać pieniądze za brak możliwości wykonywania pracy w Norwegii? Przytaczamy w artykule.

Łącznie nawet miliard koron dodatkowych środków

Projekt rekompensat dla zagranicznych pracowników został zatwierdzony przez Storting 13 kwietnia i 16 kwietnia przez Radę Ministrów. Program obowiązuje od 29 stycznia i potrwa tak długo, jak długo będzie obowiązywał zakaz wjazdu do Norwegii. 20 kwietnia Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło przedłużenie obowiązywania surowych ograniczeń przekraczania norweskiej granicy na razie do 12 maja.
NAV uważa, że ​​stratnych z powodu zamkniętych granic jest 10-15 tys. pracowników, a szacunki sugerują, że zależnie od czasu obowiązywania zakazu wjazdu poszkodowani mogą otrzymać razem około miliarda koron.

Trzeba mieć status zatrudnionego

Jak pisze urząd, rekompensata przysługuje obywatelom EOG (w tym Szwajcarii) lub mieszkańcom innego kraju mającego umowę o zabezpieczeniu społecznym z Norwegią, którzy z powodu środków kontroli emisji koronawirusa nie mogą przyjechać do pracy w Norwegii, przez co tracą wynagrodzenie. Tacy pracownicy muszą mieć norweski stały (fødselsnummer) lub tymczasowy (D-nummer) numer personalny i nie mieć adresu zamieszkania w Norwegii.
Warunkiem jest także status zatrudnionego w Norwegii w okresie obowiązywania programu, czyli od 29 stycznia 2021 r. Liczy się także dochód z NAV przez cztery tygodnie przed datą złożenia wniosku o odszkodowanie. Program dotyczy tylko pracowników na etacie, a nie freelancerów i osób samozatrudnionych. Mogą się one ubiegać o oddzielne odszkodowanie.

Dni, za które wypłacane są świadczenia w tym systemie, nie wliczają się do liczby dni, przez które można otrzymywać regularny zasiłek chorobowy. W ramach programu rekompensat nie można otrzymać wynagrodzenia urlopowego (feriepenger).

Zła wiadomość dla pracowników na permitteringu

Osoby tymczasowo odsunięte od obowiązków zawodowych, które otrzymują zasiłek dla bezrobotnych, nie kwalifikują się do tego odszkodowania. Rekompensaty nie otrzymają też pracownicy z adresem zamieszkania w Norwegii, ponieważ oni mają prawo wjechać do kraju fiordów.
Osoby tymczasowo odsunięte od obowiązków zawodowych, które otrzymują zasiłek dla bezrobotnych, nie kwalifikują się do tego odszkodowania.

Osoby tymczasowo odsunięte od obowiązków zawodowych, które otrzymują zasiłek dla bezrobotnych, nie kwalifikują się do tego odszkodowania. Źródło: pixabay.com/MichaelGaida/CC0 Creative Commons

Wykluczeni z programu są też obywatele Norwegii i osoby otrzymujące świadczenia w swoim kraju zamieszkania. NAV może odmówić odszkodowania tym, którzy celowo naruszyli krajowe zalecenia dotyczące podróży międzynarodowych.

Ile koron można dostać?

W ramach systemu rekompensat można otrzymać 70 proc. stawki świadczeń chorobowych, ale nie więcej niż 70 proc. 6-krotności podstawowej kwoty ubezpieczenia społecznego (6G). Odszkodowanie może zatem wynosić maksymalnie 35 472 koron miesięcznie.
Jeśli dany pracownik pobiera inne świadczenia z NAV, takie jak 50-procentowy zasiłek chorobowy lub zasiłek rodzicielski, otrzyma odszkodowanie za część, w której byłby w pracy.

Sprawa w rękach szefa

To pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi pieniądze za straty spowodowane zakazem wjazdu do Norwegii, a potem sam może otrzymać je z NAV. Jeśli tego nie zrobi, wniosek będzie można wysłać samodzielne, ale formularz nie jest jeszcze gotowy. Wniosek pracodawcy jest rozpatrywany automatycznie w NAV. Jeśli niektóre informacje wymagają dalszego sprawdzenia, przetworzenie dokumentu przejmie urzędnik.
Jeśli zatrudniony wziął urlop po 29 stycznia, może uzgodnić z pracodawcą, że wolne dni zamieni na robocze, za które otrzyma odszkodowanie. Nie jest to jednak prawo, więc taka zamiana jest uzależniona od dobrej woli szefa.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Marcinde

25-04-2021 12:14

Witam miałem przyjechać do Norwegii u stycznia miałem wszystkie dokumenty to miał być mój nowy pracodawca ale niestety 7 zamknęli granice jest takich ludzi więcej co z nami?

Marcinde

25-04-2021 12:12

Witam miałem przyjechać do Norwegii
7 stycznia miałem umowę oraz wszystkie dokumenty to miał być mój nowy pracodawca i niestety 7 zamknęli granicę i sporo jest takich ludzi

Guminio83

22-04-2021 16:40

Niech zapłacą tym co nie wyjechali z Norwegii za rozłąki z rodziną

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram