Praca i pieniądze

Po wrześniowej kontroli na budowach: część prac wstrzymano, posypią się grzywny

Natalia Szitenhelm

15 października 2020 09:51

Udostępnij
na Facebooku

Wrześniowe audyty wykazały, że częstym naruszeniem zasad HMS była praca na wadliwych rusztowaniach. / zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/Aleksei

We wrześniu Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) sprawdziła, czy na budowach przestrzega się przepisów HMS związanych z bezpieczeństwem podczas prac na wysokościach, a także z użyciem pilarki. Na 364 kontrole 100 prac wstrzymano, zaś w 60 przypadkach na daną firmę urzędnicy nałożą grzywnę.
Reklama
- Za bezpieczeństwo odpowiada pracodawca. Niemniej jednak należy podkreślić, że pracownicy mają zarówno prawo, jak i obowiązek przerywania pracy, której ich zdaniem nie można wykonywać bez narażania życia lub zdrowia - powiedziała szefowa Arbeidstilsynet, Trude Vollheim, cytowana w komunikacie z 8 października.

Nie jest idealnie

Kontrole Inspekcji pokazały, że w wielu firmach wciąż lekceważy się zasady zachowania bezpieczeństwa podczas prac na wysokościach - 100 prac wstrzymano właśnie z tego powodu. Urzędnicy zakazali także prac ok. 30 pilarkami pozbawionymi osłon zabezpieczających. W 60 przypadkach Arbeidstilsynet rozważy nałożenie grzywny za naruszenie Kodeksu Pracy. Choć liczba wykrytych nieprawidłowości w trakcie niebezpiecznych prac jest spora, Inspekcja informuje, że w porównaniu do roku 2018, widać poprawę na tym polu. Nie podaje jednak szczegółowych danych. 

- Pracodawca musi zapewnić pracownikom bezpieczeństwo podczas prac na wysokościach, a także zagwarantować, że sprzęt, taki jak pilarka, jest wyposażony w wymagane osłony zabezpieczające. Wstrzymujemy pracę, gdy istnieje bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia, a także możemy nakładać kary za naruszenia, które stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników - skomentowała Vollheim.

7 grzechów głównych w budowlance

Inspekcja Pracy ustaliła, że na wielu projektach budowlanych największymi “grzechami” podczas prac na wysokości i z pilarką, jeśli chodzi o zasady HMS, są wciąż:

1. brak rusztowania lub brak zabezpieczenia pracownika przed upadkiem z wysokości
2. wadliwe rusztowania
3. brak balustrad zabezpieczających pracownika przed upadkiem podczas prac na wysokoścach
4. za słabe kotwienie rusztowań
5. nieodpowiednie zabezpieczenie dachu
6. prowizoryczne, niezgodne z przepisami HMS platformy robocze
7. niezabezpieczone szyby wind, klatki schodowe etc. 

Inspekcja Pracy informuje, że do wielu wypadków podczas pracy dochodzi właśnie przez niewdrożenie przez pracodawcę podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Poniżej: bardzo częstym naruszeniem zasad bezpieczeństwa na budowach, który wykazał audyt, były prowizoryczne, niezgodne z przepisami "platformy" robocze.

Arbeidstilsynet

Poniżej: 100 prac wstrzymano ze względu na brak odpowiednich zabezpiezpieczeń na wysokościach.

Arbeidstilsynet

Jesienny audyt

Praca na wysokościach lub z użyciem pilarki to przyczyna wielu wypadków na budowie, których konsekwencją są poważne urazy, a nawet zgony. Dlatego we wrześniu Arbeidstilsynet przeprowadził w budowlance wzmożone kontrole, by sprawdzić, czy pracodawcy nie narażają swoich pracowników na niebezpieczeństwo.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram