Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca i pieniądze

Norwegowie będą pracować dłużej? Komisja chce podwyższyć wiek emerytalny i minimalne świadczenia

Emil Bogumił

17 czerwca 2022 13:05

Udostępnij
na Facebooku
4
Norwegowie będą pracować dłużej? Komisja chce podwyższyć wiek emerytalny i minimalne świadczenia

Ewentualne wprowadzenie nowych przepisów wiąże się z potrzebą nowelizacji reformy z 2011 roku. /zdjęcie poglądowe, fot. Pixabay

Komisja emerytalna przekazała Ministerstwu Pracy i Integracji Społecznej raport poświęcony świadczeniom dla seniorów. W dokumencie znalazły się zapisy m.in. o konieczności podwyższenia wieku emerytalnego w Norwegii oraz poprawie wysokości świadczenia minimalnego. Zmiany mają usprawnić reformę z 2011 roku.
Reklama
Z raportu komisji wynika, że wiek emerytalny powinien być stopniowo podwyższany dla osób urodzonych w 1964 roku i później. Każde pokolenie Norwegów miałoby pracować dłużej – granica przejścia na emeryturę byłaby podwyższana stopniowo, w zgodzie z rosnącą średnią długością życia. Korekcie należy poddać także emerytury minimalne oraz przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, informują autorzy dokumentu.

Jedną z propozycji komisji jest uzależnienie wysokości emerytur od średniego wzrostu cen i płac. Corocznej waloryzacji miałyby podlegać wszystkie świadczenia, również gwarantowane i minimalne. Z dokumentu wynika, że wraz ze zmianą systemu emerytalnego, znowelizowane zostaną także zasady przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, renty inwalidzkiej, zasiłku z tytułu zwolnienia z pracy i zasiłku chorobowego. Ich limity mają zostać podwyższone zgodnie z waloryzacją emerytur.

Zmiana dla przyszłych pokoleń

Na zlecenie komisji emerytalnej dane statystyczne dotyczące świadczeń dla seniorów w Norwegii przygotowało Centralne Biuro Statystyczne (SSB). Z analizy wynika, że optymalnym rozwiązaniem będzie wydłużanie wieku emerytalnego o rok co 10 lat. Taki system oznaczałby, że osoby urodzone w latach 70. będą pracowały 12 miesięcy dłużej od urodzonych w latach 60. – Aby system emerytalny był zrównoważony zarówno społecznie, jak i finansowo, bardzo ważne jest, aby przyszłe pokolenia były przygotowane do dłuższej pracy. Stopniowe podnoszenie limitów wiekowych zapewni większą przewidywalność niż obecny system sztywnych limitów wiekowych – komentuje Herman Kruse, jeden z badaczy SSB.
Granica wieku uprawniająca do poboru emerytury.

Granica wieku uprawniająca do poboru emerytury. Il. SSB

Raport komisji pozytywnie oceniły Norweskie Związki Zawodowe (LO). Organizacja szczególnie chwali pomysł wzmocnienia emerytur minimalnych i świadczeń dla niepełnosprawnych oraz uzależnienie wzrostu wypłat od aktualnych cen i średniej pensji. – Cieszymy się, że komisja doszła do wniosku, że istnieje potrzeba wzmocnienia społecznej stabilności systemu ubezpieczeń społecznych – komentuje główny ekonomista LO Roger Bjørnstad.

Związkowcy zwracają uwagę, że propozycja nowelizacji przepisów nie zawiera rozwiązania problemu osób, które borykają się z trudnościami w znalezieniu pracy lub kontynuowaniem jej w wyniku np. choroby. – To dobrze, że ci, którzy będą mogą pracować dłużej, zrobią to. Musimy zadbać też o tych, którzy nie mają takiej możliwości. [...] Jeśli nic się nie zmieni, takie osoby otrzymają zbyt niskie emerytury. Musimy temu zapobiec – apelują związkowcy.

Nowa emerytura ponad podziałami?

Komisja emerytalna tworzyła raport przez dwa lata. W jej skład weszli przedstawiciele Partii Pracy, Centrum, Konserwatystów, Partii Postępu, Socjalistycznej Lewicy, Liberałów i chadeków oraz niezależni eksperci. Dokument konsultowany był ze związkami zawodowymi, organizacjami młodzieżowymi oraz zrzeszeniami emerytów. Raport trafi do dalszego procedowania. O ostatecznym kształcie nowelizacji zadecydują deputowani do Stortingu.

Jak obliczyli członkowie komisji, zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych będą kosztowne dla budżetu państwa. Zgodnie z szacunkami, w 2060 roku wydatki z tego tytułu wzrosną o co najmniej 19 mld NOK w zakresie wypłat emerytur i 11,2 mld NOK w zakresie wypłat rent. W ciągu następnych 20 lat Norwegia będzie musiała liczyć się ze stratą kolejnych co najmniej 59 mld koron przeznaczonych na świadczenia dla seniorów i osób niepełnosprawnych.

Komunikat Ministerstwa Pracy i Integracji Społecznej
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Swojak z PL

18-06-2022 09:54

Jan Kowalski Po zmianach na wcześniejszą emeryturę będzie można przejść w wieku 65 lat a nie tak jak jest obecnie w wieku 62 lata.

Jan Kowalski

18-06-2022 09:48

Mozesz isc na emeryture w wieku 62 lat. Nikt ci nie broni.
Ci z agencji to zobacza norweska emeryture jsk swinia slonce. Zeby miec pelna emeryture trzeba mieszkac w Norwegii 40 lat i 3 lata nieprzerwanie pracowac.

Joanna Kuchnicka

17-06-2022 23:23

Polkrzysiek napisał:
Czyli praca do śmierci , a w najlepszym przypadku powłócząc nogami do emerytury gdzie po dotarciu do mety niewiele lat życia nam zostanie.

Przeciez mozesz wybrac dowolne miejsce na ziemii. Dlaczego wybrales Norwegie i po co wypisujesz tu swoje pretensje ? Siadz sam i sobie na te pytania odpowiedz.

Swojak z PL

17-06-2022 20:30

Czyli praca do śmierci , a w najlepszym przypadku powłócząc nogami do emerytury gdzie po dotarciu do mety niewiele lat życia nam zostanie. Już widzę jak Norwegowie zatrudniają Polaków w wieku 65 lat np. z bemmaningów którym brakuje 3 , 4 , 5 lat do emerytury.Powinien być wybór kiedy chcesz odejść na emeryturę np. 65 lat ze wzgl. na indywidualne predyspozycje do dalszej pracy . Uchwalają takie durne przepisy ci co pracę znają za biurka .

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram