Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca i pieniądze

NAV: 523 miliardy koron na zasiłki i emerytury w 2021

Natalia Szitenhelm-Smeja

15 marca 2022 17:45

Udostępnij
na Facebooku
NAV: 523 miliardy koron na zasiłki i emerytury w 2021

Średnio każdy mieszkaniec Norwegii, niezależnie od wieku, otrzymał 94 900 NOK w ciągu ostatniego roku, podaje NAV. /zdjęcie ilustracyjne fotolia.com/ royalty free

Urząd Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) podaje, że w 2021 wypłacono łącznie 523 mld koron świadczeń 3 milionom osób przebywającym w Norwegii i za granicą. Jak informuje NAV, co minutę na socjal płynęło z kasy milion koron.
Reklama
Dane opublikowane w marcu obejmują zarówno wypłaty świadczeń dla mieszkańców Norwegii, jak i osób przebywających poza krajem fiordów. Z 523 mld koron wypłaconych w 2021, ok. 10 mld NOK stanowią właśnie pieniądze wysłane za granicę. - W ostatnim roku co minutę NAV wypłacał ok. miliona koron. Nastąpiła zwiększona ilość wypłat na zasiłki rodzicielskie, a także wzrost liczby emerytów -  wyjaśnia dyrektor ds. pracy i opieki społecznej w NAV, Hans Christian Holte. Dodaje, że istotnym czynnikiem wpływającym na zwiększenie osób pobierających socjal była pandemia koronawirusa - więcej osób otrzymywało zasiłek z tytułu wysłania na permittering. - Jednocześnie poprawa na rynku pracy do 2021 r. zmniejszyła wypłatę zasiłków dla bezrobotnych o jedną trzecią w porównaniu z 2020 r. - uzupełnia Holte.

Najwięcej na emerytury

Jak podaje NAV, 2,9 mln osób, czyli 54 proc. norweskiej populacji, przynajmniej raz w ciągu 2021 pobrało zasiłek. Największa część pieniędzy trafiła jednak do emerytów - w ubiegłym roku wypłaty emerytur dla osób zamieszkałych w Norwegii wzrosły o 6 proc. od 2020 r. i wyniosły 251,7 mld NOK. Tuż za świadczeniami emerytalnymi znajdują się te z tytułu niezdolności do pracy. Urząd informuje, że w 2021 wyniosły one 102 mld NOK. - Wypłaty zasiłków chorobowych pozostały na stosunkowo stabilnym poziomie - 49 mld NOK, podczas gdy wypłaty zasiłków rehabilitacyjnych wzrosły o 10 proc. do 33 mld NOK. Wypłaty zasiłków dla bezrobotnych spadły o 33 proc. do 25 mld NOK w 2021 roku - dodaje NAV.
Tak w 2021 przedstawiały się wypłaty z NAV

Tak w 2021 przedstawiały się wypłaty z NAVnav/materiały prasowe

94 900 NOK na osobę

Dane NAV pokazują, że w 2021 1,5 mln osób, czyli 4 na 10 mieszkańców Norwegii w wieku 18-66 lat, otrzymywało tzw. świadczenie na utrzymanie (ytelse til livsopphold), które obejmuje m.in. zasiłki dla bezrobotnych czy chorobowe. Urząd podaje, że średnio każdy mieszkaniec Norwegii, niezależnie od wieku, otrzymał 94 900 NOK w ciągu ostatniego roku, co stanowi wzrost o 1800 NOK od 2020 roku. Najwyższe wypłaty świadczeń odnotowano w Nordland i Innlandet - kolejno 108,1 tys. NOK i 107,6 tys. NOK na mieszkańca. Najniższe zaś w Oslo - średnio 78,5 tys. koron na mieszkańca, i w Rogaland - 86,2 tys. NOK.
Wśród świadczeń rodzinnych odnotowano wzrost o 7 proc. wypłat zasiłków rodzicielskich, które wyniosły łącznie 23,1 mld NOK w 2021.

Wśród świadczeń rodzinnych odnotowano wzrost o 7 proc. wypłat zasiłków rodzicielskich, które wyniosły łącznie 23,1 mld NOK w 2021.Źródło: MN

1,5 mld koron do Polski

W 2021 prawie 100 tys. osób mieszkających za granicą otrzymało świadczenia pieniężne z NAV. W sumie wypłaty za granicę wyniosły 10,1 mld NOK, co stanowi wzrost o 242 mln NOK od 2020 r. Średnio każdy odbiorca przebywający poza Norwegią otrzymał 102 tys. NOK w ciągu ostatniego roku. Z ok. 10 mld koron najwięcej, bo 5,2 mld, przeznaczono na wypłaty emerytur, 1,7 mld koron na renty inwalidzkie, 1,1 mld koron na zasiłki chorobowe i miliard koron na zasiłki dla bezrobotnych. Pozostała część kwoty objęła inne świadczenia. 

Najwięcej beneficjentów pobierających pieniądze z NAV za granicę przebywało w Szwecji - w 2021 wypłacono tam 3,2 mld NOK. Na kolejnych miejscach znajdują się Polska z 1,5 mld NOK i Dania z wypłaconymi 830 mln NOK. - Szwecja, Dania i Hiszpania to kraje, gdzie wędruje najwięcej emerytur i rent. Polska, Litwa i ponownie Szwecja są największymi beneficjentami pod względem zasiłków na dzieci - podaje NAV. 

7 na 10 odbiorców zamieszkałych za granicą miało obywatelstwo inne niż norweskie. Osoby te otrzymały nieco ponad połowę wszystkich wypłat za granicą, które wyniosły 5,4 mld. Z tego 2,2 miliarda stanowiły wypłaty emerytur dla cudzoziemców, którzy uzyskali uprawnienia emerytalne w Norwegii dzięki wcześniejszej pracy w tym kraju. Obywatele norwescy mieszkający za granicą stanowili więc 30 proc. odbiorców, ale otrzymali 4,7 miliarda NOK, co odpowiada 46 proc. wszystkich wypłat za granicą, podaje NAV.
Wypłaty świadczeń z NAV za granicę

Wypłaty świadczeń z NAV za granicęNAV/materiały prasowe

Coraz więcej emerytów

Ja podaje NAV, co roku rośnie kwota wypłacana na świadczenia emerytalne. W listopadzie 2021 po raz pierwszy w historii Norwegii aż milion osób otrzymało emeryturę. Jak wylicza NAV, w ciągu dziesięciu lat do grona emerytów dołączyło kolejne 300 tys. seniorów, a łącznie stanowią oni jedną piątą całej populacji w kraju.
nav, mn
Gość
Wyślij

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram