Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

3
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Co szósty Norweg to emeryt. Do 2025 będzie ich już ponad milion

Natalia Szitenhelm-Smeja

05 listopada 2021 14:30

Udostępnij
na Facebooku
1
Co szósty Norweg to emeryt. Do 2025 będzie ich już ponad milion

Do grona emerytów dołączyło kolejne 300 tys. seniorów. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/Tyler Olson

W listopadzie po raz pierwszy w historii Norwegii aż milion osób otrzymało emeryturę z Urzędu Pracy i Polityki Socjalnej (NAV). To dobra wiadomość, biorąc pod uwagę fakt, że seniorzy cieszą się lepszym zdrowiem i żyją coraz dłużej. Z drugiej strony cały system emerytalny chwieje się w posadach, a przywrócenie mu równowagi potrwa dekady.
Jak wylicza NAV, w ciągu dziesięciu lat do grona emerytów dołączyło kolejne 300 tys. seniorów, czego efektem w tym roku jest w sumie 1 000 000 osób pobierających świadczenia emerytalne. Urząd podsumowuje, że co szósty Norweg to emeryt.

Dobra i zła wiadomość

Według NAV nowe dane świadczą o tym, że w Norwegii seniorzy żyją dłużej. To dobra wiadomość. Zła natomiast jest taka, że rosnąca z roku na rok liczba emerytów doprowadziła do zachwiania się systemu emerytalnego w posadach. - To, że mamy obecnie około miliona emerytów, jest dla Norwegii kamieniem milowym zarówno pozytywnym, jak i trudnym. Z jednej strony świadczy to o tym, że więcej osób żyje dłużej i cieszy się lepszym zdrowiem. Jednocześnie to wyzwanie dla stabilności systemu emerytalnego w nadchodzących dziesięcioleciach - komentuje Hans Christian Holte, dyrektor ds. pracy i opieki społecznej w NAV, cytowany w komunikacie prasowym.
Zgodnie z danymi SSB liczba mieszkańców Norwegii wynosi obecnie ok. 5,4 mln, emeryci stanowią więc jedną piątą całej populacji w kraju.

Zgodnie z danymi SSB liczba mieszkańców Norwegii wynosi obecnie ok. 5,4 mln, emeryci stanowią więc jedną piątą całej populacji w kraju. Źródło: MN

NAV wyjaśnia, że na spory w ostatnich dekadach wzrost liczby emerytów wpływ miały także jeszcze dwa czynniki. Po pierwsze urodzeni w latach powojennych osiągnęli wiek emerytalny. Po drugie reforma z 2011 pozwoliła osobom po 62 roku życia przechodzić na wcześniejszą emeryturę. 

Poniżej: wykres NAV pokazuje wzrost liczby emerytów, a także tych osób, które łączą pracę z emeryturą (zaznaczone pomarańczowym kolorem) - w kraju fiordów jest ich ponad 100 tys. 

nav

Ponad milion emerytów w 2025

NAV spodziewa się dalszego wzrostu liczby emerytów - co cztery lata ich grono powiększać się będzie średnio o 100 tys. osób, a do końca 2025 urząd prognozuje, że emeryturę pobierać będzie ponad 1,1 mln osób. - Nasze prognozy wskazują gwałtowny wzrost emerytów jeszcze przez 20 lat - dodaje Holte.

Emerytów jest o 21 400 więcej niż w czerwcu 2020 r. Wzrost od 2020 r. do 2021 r. wynosi 2,2 proc. Oczekuje się, że w najbliższych latach liczba emerytów będzie nadal rosła.

Średnia wieku emerytów w I i II kwartale 2021 r. wyniosła 65,5 lat. W przypadku kobiet średni wiek wynosił 66,1 lat, a mężczyzn 64,9 lat.

W 2020 r. emeryci i renciści otrzymywali 248 000 NOK w postaci średniej rocznej emerytury z systemu ubezpieczeń społecznych (przed opodatkowaniem). To o 3 700 NOK więcej niż w 2019 roku.
~dane NAV

Ciekawostką jest, że od 2011 liczba emerytów mieszkających za granicą wzrosła o ponad 60 proc. W czerwcu 2021 za granicą norweską emeryturę pobierało 51,4 tys. osób (dane za NAV). /zdjęcie ilustracyjne

Ciekawostką jest, że od 2011 liczba emerytów mieszkających za granicą wzrosła o ponad 60 proc. W czerwcu 2021 za granicą norweską emeryturę pobierało 51,4 tys. osób (dane za NAV). /zdjęcie ilustracyjne Źródło: stock.adobe.com/standardowa

Utrzymać balans

Dla system emerytalnego poważnym wyzwaniem będzie więc utrzymanie równowagi i stabilizacji. - Słabszy wzrost liczby pracujących, wyższe świadczenia emerytalne i rosnąca długość życia emerytów oznacza zwiększoną presję na cały system - wymienia Ministerstwo Pracy. Dlatego w czerwcu ubiegłego roku, jeszcze za rządów Erny Solberg, postanowiono zabezpieczyć stabilność systemu poprzez ograniczenie wzrostu wydatków na emerytury, jak i zachęcanie społeczeństwa w wieku produkcyjnym do podjęcia pracy na rzecz poprawy podstaw finansowania systemu emerytalnego.

Storting przedstawi woje rekomendacje w tej sprawie do marca 2022. 

NAV, regjeringen
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Tomasz Mlynarski

05-11-2021 20:34

Ponad milion emerytów jest tuż po 1 listopada 2021, kiedy to pojawił się milionowy emeryt, więc nagłówek "Ponad milion emerytów w 2025" jest trochę bez sensu

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok