Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Kobiety wciąż gorzej opłacane niż mężczyźni. W tych zawodach różnice są największe Praca i pieniądze
Maja Zych 25 lipca 2018
14:16

Kobiety wciąż gorzej opłacane niż mężczyźni. W tych zawodach różnice są największe

2
Skomentuj
Wielkość różnic w płacach szokuje w szczególności wśród ekonomistów i finansistów. pxhere.com / rawpixel.com / CC0 Creative Commons
Według danych Centralnego Biura Statystycznego (SSB) kobiety zarobiły w 2017 roku miesięcznie średnio 5860 koron mniej niż mężczyźni. Największe nierówności występują wśród maklerów finansowych, gdzie różnice ze względu na płeć sięgają blisko 50 tys. koron miesięcznie.
Wśród 245 zawodów, które znalazły się na liście, jedynie w 14 mężczyźni zarabiają statystycznie mniej niż kobiety – wśród nich między innymi pracownicy gastronomii, aktorzy i nauczyciele przedszkolni.
Reklama

Wciąż duże nierówności

Kobiety w zeszłym roku zarobiły w Norwegii średnio 87 proc. tego, co mężczyźni na tych samych stanowiskach. Największe różnice zaobserwować można było u maklerów finansowych, gdzie średnio wyniosły one 48 500 koron, a także na pozostałych stanowiskach z branży ekonomicznej. Na drugim miejscu uplasowały się kobiety w zawodzie analityka, które zarobiły jedynie 73 proc. tego, co mężczyźni. W pierwszej dziesiątce znaleźć można było także kierowników w przedsiębiorstwach usługowych, sekretarki, szefów sprzedaży, doradców kredytowych, inżynierów chemicznych, techników energetyków oraz specjalistów ekonomicznych.

Niewiele branż korzystnych dla kobiet

Wśród 245 zawodów, które zostały uwzględnione w statystyce, jedynie w 14 kobiety nie mogą narzekać na mniejsze zarobki. Nie można tutaj mówić jednak o różnicach sięgających 50 tys. koron – największe nierówności na korzyść kobiet występują wśród pomocy kuchennej i wynoszą średnio 1400 koron. Ponadto mężczyźni mogą spodziewać się minimalnie niższych pensji w branży związanej z przedszkolami, na niektórych stanowiskach w gastronomii i służbie zdrowia oraz w aptekarstwie.

Trwa walko o równość

Norwegowie już od wielu lat starają się wyeliminować na rynku pracy dyskryminację zarobkową kobiet. Dane statystyczne pokazują jednak, że w większości branż problem ten jest wciąż powszechny.

Aby zobrazować Norwegom problem nierównych pensji wśród mężczyzn i kobiet organizowane są m.in. specjalne kampanie informacyjne. O jednym z takich przedsięwzięć pisaliśmy >>> TUTAJ.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Paulina Mioduska
Paulina Mioduska 26-07-2018 11:25

Ja będąc w Norwegii wcale nie zarabiałam tak źle. Dalej myślę nad wyjazdem tam ponownie. Poza tym na początku bałam się jak to będzie potem z rozliczeniami, ale z tym też nie było żadnego problemu bo jest biuro internetowe które jest właśnie stworzone dla osób pracujących i mieszkających w Norwegii.

-6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Marian Paździoch
Marian Paździoch 25-07-2018 15:26

Absurd!

Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas