Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dzieci reagują na nierówne traktowanie w pracy: to nagranie zrobiło furorę w sieci Aktualności
Monika Pianowska 08 marca 2018
11:13

Dzieci reagują na nierówne traktowanie w pracy: to nagranie zrobiło furorę w sieci

4
Skomentuj
Na przykładzie prostego eksperymentu Finansforbundet pokazało problem nierównych płac. www.facebook.com/finansforbundetNO/videos/10156793637468273/ screenshot
„Czego nie rozumieją nasi szefowie, a potrafiły pojąć dzieci?” – takie pytanie zadało Finansforbundet w opublikowanym tuż przed 8 marca szczególnym filmiku. Poprzez prosty eksperyment norweski związek zawodowy zajmujący się branżą finansową i IT naświetlił problem, z którym mnóstwo kobiet wciąż boryka się w miejscach pracy: nierówne płace.
W nagraniu Finansforbundet przedstawia reakcje i wypowiedzi dzieci, które po wykonaniu powierzonego im zadania na własnej skórze doświadczyły różnic w wynagrodzeniu. Jednocześnie z okazji Dnia Kobiet związek zapowiedział kontynuację aktywnego działania prowadzącego do finansowego równouprawnienia w zakładach pracy.
Reklama

Miało być po równo: to wiedzą nawet dzieci

Mali uczestnicy eksperymentu mieli posegregować piłki i umieścić je według kolorów w dwóch oddzielnych naczyniach. Dzieci ochoczo zabrały się do realizacji zadania i dzięki współpracy szybko je ukończyły. Wszystko działo się zgodnie z ich oczekiwaniami dopóki nie przyszedł czas na nagrody. W dowód uznania za wykonane zadanie mali pracownicy otrzymali słodycze, lecz – ku ich zaskoczeniu – jedna osoba z duetu dostała ich mniej.

Prowadzący eksperyment wyjaśnili, że skromniejszą porcję łakoci przyznali dziewczynkom właśnie z uwagi na ich płeć. Dzieci zgodnie uznały jednak, że to niedopuszczalne i niesprawiedliwe, skoro wszystkie pary pracowały po równo. Ostatecznie podzieliły się między sobą „wypłatą”.
Związek celowo wybrał początek marca jako datę publikacji eksperymentu, aby tuż przed Dniem Kobiet, w trakcie którego poza celebracją święta organizuje się marsze i manifestacje w walce o prawa kobiet, dowieść, że problem nierównego traktowania pracowników ze względu na płeć jest wciąż obecny. Kobiety zatrudnione w branży finansowej otrzymują średnio o 20 proc. niższe pensje niż koledzy po fachu, a misją m.in. Finansforborbundet jest dążenie do zniwelowania tego typu różnic.

Wideo powstało we współpracy z agencją Morgernstern i domem produkcyjnym Willynikkers. 8 marca film w wersji angielskiej udostępniony na facebookowej stronie Finansforbundet miał już ponad 2 miliony wyświetleń i został udostępniony przez użytkowników prawie 100 tys. razy.

Kobiety łączą siły

W związku z Międzynarodowym Dniem Kobiet w całej Norwegii odbędą się tematyczne marsze. W największych miastach – od Tromsø na północy po Kristiansand przy południowym wybrzeżu kraju – uczestniczki i uczestnicy pochodów będą manifestować kobiece prawa np. do pracy w pełnym wymiarze godzin i godnej emerytury, i protestować przeciwko takim współczesnym problemom jak wspomniane wcześniej nierówne płace czy molestowanie, m.in.w środowisku zawodowym. Motywem przewodnim demonstracji ma być właśnie hasło #metoo związane z kampanią przeciwko wykorzystywaniu seksualnemu kobiet.

Poniżej lista miast, w których 8 marca ruszą pochody połączone z wykładami i wystąpieniami z okazji Dnia Kobiet, wraz z odnośnikami do szczegółowych harmonogramów wydarzeń.

Źródła: frifagbevegelse.no, finansforbundet/facebook
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Sławomir, Janusz kumpel Grażyny Wiśniewski

Moja zona ma ciezsza prace niz ja i zarabia znacznie mniej. Poza tym kobiety traktowane sa gorzej. Slabe to , ale nawet tutaj nic z tym nie dalo sie zrobic.
Pozdrawiam.

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 11-03-2018 20:01

high_octane napisał:
Juz od najmlodszych lat ucza dzieci marksizmu.


...czy zgadzasz sie żeby twoja baba
...pracujaca w dużej korporacji w Polsce
...zarabiała mniej niż chłop?
...podczas odpowiedzi wez swoja babe za reke przed monitor
..żeby widziała twoja odpowiedz
..PS..jezeli nimasz baby to pytanie moze dotyczyc kogos innego z twojej rodziny płci zeńskiej
...

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
high octane
high octane 10-03-2018 07:59

Juz od najmlodszych lat ucza dzieci marksizmu.

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas