Karta podatkowa w Norwegii na 2023

Zamów
Reklama

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca i pieniądze

Feriepenger bez tajemnic. Oto, co musisz wiedzieć o wynagrodzeniu urlopowym

Maja Zych

15 czerwca 2018 14:39

Udostępnij
na Facebooku
7
Feriepenger bez tajemnic. Oto, co musisz wiedzieć o wynagrodzeniu urlopowym

Feriepenger to zazwyczaj duży dodatek, który znacznie ułatwia organizacje urlopowych wyjazdów. Fotolia.com / Royalty Free

Feriepenger, czyli wynagrodzenie urlopowe, to w okresie wakacyjnym często temat numer jeden wśród norweskich pracowników. Wiele osób zastanawia się nad zasadami przyznawania tego świadczenia – dlatego w artykule przestawiamy najważniejsze informacje, jaki powinno się wiedzieć ta temat feriepenger.
Reklama

Czym właściwie jest feriepenger?

Feriepenger to nic innego jak dodatek otrzymywany na wakacje, który wyliczany jest na podstawie dochodów brutto z poprzedniego roku. Pracownikom do 60 roku życia przysługuje minimum 10,2 proc. tej kwoty, natomiast osobom starszym 12,5 proc. Więcej mogą otrzymać osoby objęte układami zbiorowymi (tariffavtale) – od 12 do 14,3 proc. w zależności od wieku.

W podstawę feriepenger nie wchodzą jednak wszystkie składowe wypłaty. Warto pamiętać, że nie zaliczają się do niej np. wypłacone dodatki związane z kosztami podróży służbowych, zakwaterowania czy samo feriepenger wypłacone w poprzednim roku. Premie i prowizje będą w podstawie uwzględnione, jeśli są one przyznane za osobiste osiągnięcia w pracy.

Prawo pracownika do urlopu i feriepenger musi być zapisane w umowie. Do grona osób uprawnionych należą podmioty pozostające w stosunku pracy z norweskim pracodawcą (pracownicy), marynarze oraz rybacy, którzy mają status norweskiego pracownika. Wynagrodzenia urlopowego nie otrzymają zatem osoby samozatrudnione (w tym tzw. freelancerzy) i bezrobotne.

Wypłata feriepenger a inne świadczenia

Prawo do wynagrodzenia urlopowego można także wypracować, pobierając świadczenia socjalne – na feriepenger mogą dlatego liczyć osoby, które otrzymywały zasiłek chorobowy czy rodzicielski. Od 2015 roku nie obowiązuje jednak dodatek urlopowy dla osób bezrobotnych, które pobierają dagpenger.

W przypadku kobiet, które pobierały zasiłek ciążowy (svangerskapspenger) w Norwegii oraz osób na zasiłku chorobowym (sykepenger), feriepenger wypłacane jest do 31 maja w roku następującym po tym, w którym pobierano zasiłek. Stawka w tych przypadkach wynosi 10,2 proc. zasiłku otrzymywanego przez najwyżej 64 pierwsze dni.

Podobne zasady obowiązują osoby pobierające zasiłek rodzicielski (foreldrepenger) – tu jednak w zależności od sposobu wypłacania zasiłku, kwota naliczana jest od różnych przedziałów czasowych. Jeśli małżeństwo wybrało wypłacanie zasiłku rodzicielskiego przez 49 tygodni (tu wysokość zasiłku równa się 100 proc. stawki zasiłku), feriepenger naliczane jest na podstawie 12 tygodni pobierania zasiłku rodzicielskiego. W przypadku otrzymywania świadczenia przez 59 tygodni (a kwota miesięcznego zasiłku wynosi 80 proc. stawki) – feriepenger wypłacane są za 15 tygodni otrzymywania świadczenia.

Feriepenger nie przysługuje jednak osobom, które są bezrobotne i otrzymują zasiłek rodzicielski lub pobierają jednocześnie zasiłek rodzicielski i rehabilitacyjny (arbeidsavklaringspenger).

Feriepenger przysługujący z tytułu zasiłku pielęgnacyjnego (pleiepenger) lub szkoleniowego (opplæringspenger) również wynosi 10,2 proc. kwoty zasiłków, jednak odliczany jest za maksymalnie 12 pierwszych tygodni pobierania tego typu świadczeń w danym roku.

Podstawa wynagrodzenia urlopowego nie jest natomiast naliczana od zasiłku rehabilitacyjnego. Zamiast tego, dwa 14-dniowe okresy podczas otrzymywania zasiłku zostają zwolnione z odciągania zaliczki na poczet podatku. W efekcie, w czerwcu i grudniu danego roku kwota zasiłku rehabilitacyjnego jest wyższa niż zazwyczaj.

Co w przypadku utraty pracy?

Jeśli stosunek pracy ulega rozwiązaniu, całość wypracowanych przez pracownika do tego momentu feriepenger, zarówno z roku ubiegłego (jeśli jeszcze nie zostały wypłacone), jak i bieżącego, musi zostać wypłacona z ostatnią pensją. Jeśli pracodawca w takiej sytuacji odmawia wypłaty feriepenger i przesuwa ją na czerwiec kolejnego roku, łamie prawo.

Sprawa jest szczególnie istotna dla osób, które kończą pracę w Norwegii definitywnie, np. gdy wracają do Polski. Jeśli otrzymają feriepenger dopiero w następnym roku, będą musiały składać zeznanie podatkowe dodatkowo za ten rok i samodzielnie odprowadzić podatek od wypłaconego wynagrodzenia urlopowego.

Podatek od feriepenger

W momencie wypłacania feriepenger nie odciągany jest podatek – zaliczka na poczet podatku dochodowego (forskuddstrekk) jest rozłożona zazwyczaj na pozostałe 10,5 miesiąca, dlatego na wakacje i święta nie jest pobierana. Każdy pracownik ma jednak obowiązek uwzględnić tę kwotę w swoim zeznaniu podatkowym za rok, w którym ją otrzymał.

Termin wypłaty może się różnić

Duża część firm dla ułatwienia wypłaca feriepenger w czerwcu, kiedy zaczyna się sezon urlopowy. Nie jest to jednak wymóg i część pracodawców ustala własne zasady dotyczące wynagrodzenia urlopowego. Zgodnie z norweskim prawem pracownik musi jednak otrzymać pieniądze ostatniego dnia roboczego przed rozpoczęciem wolnego. Jeśli urlop jest podzielony, wypłata feriepenger powinna być odpowiednio wypłacona w częściach.

Nie ma ekwiwalentu za urlop

Każdy pracownik ma obowiązek wykorzystać przysługujące mu dni urlopowe – wszystkie dni (maksymalnie 12), które nie zostały odebrane w danym roku, muszą zostać wykorzystane w następnym. Nie ma możliwości, aby – zamiast wolnego – pracownik odebrał odpowiedni ekwiwalent pieniężny. Pobieranie feriepenger za urlop, z którego się nie skorzystało, jest niezgodne z norweskim prawem. Taka możliwość istnieje jedynie w przypadku, w którym umowa o pracę zostaje rozwiązana.

Jeśli pracodawca nie chce zapłacić

Kiedy pracodawca nie chce zapłacić, najważniejsza jest szybka reakcja – należy pamiętać o terminach, po upływie których nie ma szans na uzyskanie pieniędzy.

Pierwszym krokiem jest wysłanie do pracodawcy listu z potwierdzeniem odbioru, w którym domaga się uregulowania należnego feriepenger w określonym czasie. Warto zaznaczyć, że sprawa zostanie przekazana dalej, jeśli kwota nie zostanie zapłacona. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie sytuacji do Rady Rozjemczej (Forliksrådet) – jeśli to nie podziała, sprawę należy skierować do komornika.

O zaległe świadczenie urlopowe można się ubiegać maksymalnie przez trzy lata. Po tym czasie sprawa się przedawnia.

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Slawek36

12-10-2020 11:24

Nie koniecznie to już będzie wola pracodawcy . W wielu firmach feriepenger jest wypłacane w czasie przed urlopowym. Pewne jest że jak się zwolnisz to muszą ci wypłacić . Masz sytuację awaryjną bież forbrukslån bo w tym roku z feriepenger ściągną ci spory podatek jak je wypłacą

Ieszek Stachowich

11-10-2020 21:33

Czy w wypadku gdy pracownik ma sytuacje wyjątkowa i potrzebuje odebrać swoje feriepenger z uwzględnieniem podatku dochodowego w danym roku (np.w październiku) to czy firma ma obowiązek zastosować się do prośby pracownika?

jarowit

29-01-2019 09:18

"Jeśli stosunek pracy ulega rozwiązaniu, całość wypracowanych przez pracownika do tego momentu feriepenger, zarówno z roku ubiegłego (jeśli jeszcze nie zostały wypłacone), jak i bieżącego, musi zostać wypłacona z ostatnią pensją. Jeśli pracodawca w takiej sytuacji odmawia wypłaty feriepenger i przesuwa ją na czerwiec kolejnego roku, łamie prawo. "
Czy jeżeli feriepenge wypłacane jest po rozwiazaniu umoey czy podlego opodatkowaniu ?
Czy jezeli w poprzednim i w tym roku zarobiłem 75,965 to bezposrednio obliczam 10,5 % czy za pomoco np tego kalkulatora wpisujac zeszlo roczyny dochod i tego roczny + tego roczyny i za nastepny rok 0nok ? bo rozwiazalem umowe ? jak to policzyc by nie dac sie oszukac ? httpss://www.dinside.no/jobb/her-er-ferie--pengekalkulatoren/62416689

Karolina3110

20-06-2018 09:53

Czy zwiazki zawodowe pobieraja % od feriepenger?

Ireneusz Drohomirecki

17-06-2018 22:51

A czy za cztery miesiące chorobowego od 1.09 do 31.12 należą się feriepenge ?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram