Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

13
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i pieniądze

„Pracodawca nie chce wypłacić feriepenger‟. Najważniejsze, aby szybko działać

Klaudia Synak

14 grudnia 2016 13:54

Udostępnij
na Facebooku
5
„Pracodawca nie chce wypłacić feriepenger‟. Najważniejsze, aby szybko działać

Co robić, gdy pracodawca nie chce zapłacić pieniędzy? fotolia.com - royalty free

Co robić, kiedy pracodawca nie chce zapłacić pracownikowi po tym, jak go zwolnił? Można zgłosić sprawę do sądu rozjemczego lub rejonowego.
Nasz czytelnik napisał:

Dostałem zwolnienie z pracy i pracodawca nie chce mi wypłacić pieniędzy za feriepenger.

Czas jest najważniejszy

Według przepisów ustalonych w ustawie o urlopach (ferieloven), pracodawca powinien wypłacić świadczenie urlopowe (feriepenger) w terminie ustalonym w umowie o pracę. Jeśli pracownik otrzymuje wypowiedzenie, to powinien otrzymać należne feriepenger wraz z ostatnią wypłatą.

O zaległe świadczenie urlopowe można się ubiegać maksymalnie przez trzy lata. Po tym czasie sprawa się przedawnia.

– Termin przedawnienia roszczenia zaczyna biec od momentu, kiedy pracownik najwcześniej mógł otrzymać feriepenger. – mówi adwokat Tomasz Nierzwicki.

Przykładowo, jeżeli pracodawca albo pracownik złożył wypowiedzenie umowy o pracę w marcu 2016, a termin wypowiedzenia był miesięczny i upłynął 30 kwietnia 2016, to świadczenie urlopowe powinno być wypłacone w maju 2016 w dniu, w którym wynagrodzenie było zwykle wypłacane.

– Roszczenie o feriepenger w takiej sytuacji przedawni się w maju 2019 r – dodaje Nierzwicki.

O zaległe świadczenie urlopowe można się ubiegać maksymalnie przez trzy lata. Po tym czasie sprawa się przedawnia.

Inspekcja pracy nie pomoże

Bardzo ważne jest dopilnowanie terminów, gdy pracownik dostaje wypowiedzenie, ale nie otrzymuje należnych pieniędzy.

– Pracownik, który zostaje zwolniony, często najpierw kontaktuje się z norweską Inspekcją Pracy (Arbeidstilsynet). Ale inspekcja pracy, jak i inne urzędy, często nie ma możliwości ani uprawnień do działania w imieniu pracownika – mówi Nierzwicki.

Darmowa pomoc adwokata

Jak tłumaczy Nierzwicki, osoba, która jest zwolniona z pracy, z reguły ma prawo do bezpłatnej pomocy prawnej.

Adwokat decyduje o tym, czy pracownik spełnia warunki do otrzymania bezpłatnej pomocy i czy można w takim przypadku domagać się odszkodowania za nieuzasadnione lub nieprawidłowe wypowiedzenie z pracy – mówi.

Pracownik może też zgłosić swój problem do związków zawodowych, które mogą zaangażować się w sprawę i dopilnować, aby się nie przedawniła. Można też samodzielnie zgłosić sprawę do sądu rozjemczego (forliksråd) w gminie siedziby pracodawcy lub skierować pozew do wyższej instancji.

Zgłosić bankructwo pracodawcy

Pracownik może też złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości pracodawcy do sądu rejonowego (tingrett). Jak radzi prawnik Monika Mandys Engelstad z kancelarii prawnej Brækhus Dege, przed złożeniem wniosku o upadłość trzeba skonsultować się z prawnikiem.

– Bardzo ważna jest szybka reakcja pracownika, gdy pracodawca nie chce wypłacić wynagrodzenia lub świadczeń urlopowych w terminie. W przeciwnym razie pracownicy ryzykują utratą uprawnień w Funduszu Gwarancji Wynagrodzeń (Lønnsgarantien) – mówi Mandys Engelstad.

Fundusz Gwarancji Wynagrodzeń z NAV zapewnia pracownikom wypłacenie zaległego wynagrodzenia w przypadku gdy pracodawca nie jest w stanie im sam zapłacić. Podanie o wypłacenie pieniędzy z Lønnsgarantien składa się u zarządcy majątku upadłego (bostyrer).

Podsumowując, jeśli pracodawca zalega nam z wypłatą świadczenia urlopowego, należy reagować od razu i pamiętać o terminach, po których upływie nie ma szans na uzyskanie pieniędzy.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Eliza K

16-12-2016 07:22

kd501 napisał:
w artykule nie podano, jak wygląda sytuacja z podatkiem ? Mój pracodawca wypłacił mi feriepenger w lipcu ( wypracowane w 2015 roku ) . W listopadzie były zwolnienia i pracodawca twierdzi, że może wypłacić wypracowaną w 2016 r feriepenger, lecz jeżeli wypłaci ją w tym roku, to musi pobrać od niej podatek.
Od feriepenger placi sie zawsze podatek. To, ze pracodawca nie odciaga podatku w danym roku wcale nie znaczy, ze nie placisz od nich podatku. Po prosty w ciagu 10,5 miesiaca placiszisz wiecej podatku, po to, zey nie placic podatku od feriepenger. A na selvangivels wszystkie wyplaty, w tym feriepenger, sa sumowane i z tego jest odliczany twoj roczny podatek, czyli czy dostaniesz nadwyzke odciagnietego podatku, czy tez musisz doplacic.

Osobiscie mysle, ze to nie ma znaczenia, czy zaplacisz podatek od tych pieniedzy teraz czy za rok. Pracodawca ma obowiazek wyplaty feriepenger z ostatnia wyplata, a kto wie czy twoj byly zaklad bedzie istnial za rok. Co bedzie jak zbankrutuja - zero feriepenger?

Krzysztof Dobrzyński

15-12-2016 21:57

w artykule nie podano, jak wygląda sytuacja z podatkiem ? Mój pracodawca wypłacił mi feriepenger w lipcu ( wypracowane w 2015 roku ) . W listopadzie były zwolnienia i pracodawca twierdzi, że może wypłacić wypracowaną w 2016 r feriepenger, lecz jeżeli wypłaci ją w tym roku, to musi pobrać od niej podatek.

zaskar bygg

15-12-2016 19:54

ppp ppp
podpisuje sie pod tym co napisales
monika albo masz frajera albo tylko tak ci mowi a kasa sie rozplywa
znam takie przypadki ze baby w polsce wiedza co do 1000 kr miesiecznie ile maz zarobil i rozliczaja ich z tego!!!! a mezowie kreca jak sie da aby odlozyc u mamuski w domu po kryjomu przed zona
przynajmniej 10 takich znam i ich popieram!!!!!

ppp ppp

15-12-2016 13:41

do monika 1982 - to wtedy znaczy ,ze ma sie meza frajera i tyle.

monika1982

15-12-2016 08:45

A co jak pracodawca od wielu lat przelewa na kąto a pracownicy wyplacaja z kąta bankowego i oddaja te pieniądze niema dowodu na to ze oddaja i to jest nagminna sytuacja tak jest w firmie mojego meża , a jak sie odezwą na ten temat to /przecierz mżecie sie zwolnic / i tak od 10 lat

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok