Bezpłatna opieka medyczna w Polsce

Złóż wniosek

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Polityka

Zbliżają się wybory parlamentarne w Norwegii. Oto zasady głosowania

Monika Pianowska

21 lipca 2021 17:00

Udostępnij
na Facebooku
Zbliżają się wybory parlamentarne w Norwegii. Oto zasady głosowania

W tym roku norwescy wyborcy otrzymają cyfrową kartę do głosowania. stock.adobe.com/licencja standardowa

13 września w Norwegii odbędą się wybory parlamentarne. Upoważnieni będą wybierać członków Stortingu i reprezentantów Sameting, czyli parlamentu Saamów. W tym roku wyborcy otrzymają swoje karty także w wersji cyfrowej.
Uprawnieni do głosowania w wyborach parlamentarnych są obywatele Norwegii, którzy do końca 2021 roku skończą 18 lat oraz osoby, które kiedykolwiek były zarejestrowane jako mieszkaniec Norwegii.
Oprócz obywatelstwa norweskiego i wymaganego wieku wyborcy muszą znaleźć się zatem w Folkeregisteret, narodowym rejestrze ludności. Ta zasada tyczy się także obywateli Norwegii mieszkający poza granicami kraju – w poszczególnych państwach funkcjonują dla nich specjalne lokale wyborcze. Również Polacy mogą 13 września udać się do urn wyborczych, jeśli skorzystali z możliwości uzyskania podwójnego obywatelstwa, a norweskie prawo pozwala na to od stycznia 2020 roku.

Prawa głosu pozbawione są za to osoby skazane za przestępstwa kryminalne zgodnie z przepisami ustaw, a taże te, które przeszły na służbę obcej władzy bez zgody norweskiego rządu. W wyborach nie mogą wziąć udziału rownież osoby, którym udowodniono kupno głosów, sprzedaż własnego głosu lub głosowanie więcej niż w jednym obwodzie wyborczym.

Nie trzeba głosować koniecznie 13 września

Jak pisze norweski rząd, jeśli nie ma się możliwości głosowania w dniu wyborów lub w zwykłym okresie głosowania wyprzedzającego, od 1 lipca do 9 sierpnia można głosować w dowolnej gminie w Norwegii, a w okresie od 1 lipca do 3 września oddawać głosy również z zagranicy.

Podczas głosowania należy okazać dowód tożsamości, np. paszport, prawo jazdy lub kartę bankową ze zdjęciem. Zgodnie z informacjami rządowymi dokument musi zawierać co najmniej imię i nazwisko, datę urodzenia i zdjęcie.

Przed dniem wyborów można głosować w dowolnej gminie w kraju fiordów, jednak w dniu wyborów należy oddać głos w gminie, w której wyborca zarejestrował swój adres zamieszkania (stan na 30 czerwca). Można oddać głosy tylko raz. Do lokalu wyborczego nie nie trzeba zabierać ze sobą karty do głosowania, ale dowód tożsamości jest do tego niezbędny.

Głosy wysyłane z zagranicy

W okresie od 1 lipca do 3 września wyborcy mieszkający lub przebywający za granicą mogą głosować z wyprzedzeniem w zagranicznych placówkach lub wyznaczonych lokalach wyborczych. Na Svalbardzie i na wyspie Jan Mayen obowiązują te same zasady, które obowiązują przy głosowaniu za granicą.
Można głosować w ambasadach, konsulatach oraz u urzędników mianowanych przez gubernatora Svalbardu lub Norweską Dyrekcję Wyborczą. Wyborcy, którzy przebywają za granicą mogą też sami wysłać swój głos do gminy macierzystej w Norwegii drogą pocztową. Wyborcy sami są odpowiedzialni za to, aby głos dotarł do właściwej gminy najpóźniej do godziny 17:00 następnego dnia po wyborach. inaczej nie zostanie policzony.
Ostatnim dniem głosowania wyprzedzającego z zagranicy jest 3 września, natomiast na Svalbardzie i Jan Mayen jest to 10 września.
 Upoważnieni będą wybierać członków Stortingu i reprezentantów Sameting, czyli parlamentu Saamów.

Upoważnieni będą wybierać członków Stortingu i reprezentantów Sameting, czyli parlamentu Saamów. Źródło: fotolia.com

Jak głosować:

  • Wybierz kartę do głosowania, której chcesz użyć;
  • Wprowadź wszelkie zmiany w karcie do głosowania;
  • Złóż kartę do głosowania, aby partia, imiona i nazwiska znalazły się na wewnętrznej stronie i nie wkładaj karty do głosowania do koperty;
  • Idź do urzędnika wyborczego, pokaż swój dowód osobisty i podstempluj kartę do głosowania na zewnątrz;
  • Karta do głosowania musi być opieczętowana, aby była ważna!
  • Umieść ostemplowaną kartę do głosowania w urnie wyborczej.

Karty pojawią się w wersji cyfrowej

Jeśli głosuje się poza swoją gminą, otrzymuje się kartę do głosowania z nazwami zarejestrowanych partii politycznych. Należy wówczas zaznaczyć, na którą partię chce się głosować.
W tym roku norwescy wyborcy otrzymają cyfrową kartę do głosowania. Zostaną one wysłane na cyfrową skrzynkę pocztową lub w Altinn. Osoby, które zastrzegły się przed cyfrową komunikacją z sektorem publicznym lub nie korzystały z portu ID przez 18 miesięcy, otrzymają kartę wyborczą w formie papierowej tradycyjną korespondencją.
W tajnym głosowaniu obywatele wyłaniają 169 posłów, którzy zasiądą w norweskim parlamencie na 4 lata. Głos jednak oddaje się nie na poszczególnych kandydatów, a na partie polityczne, których reprezentanci zasiądą w Stortingu. Wybory działają według systemu proporcjonalnego, a zatem liczba deputowanych z danej partii odpowiada liczbie głosów oddanych na tę partię w wyborach.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram