Już jest Kalendarz 2022

Sprawdź
Aktualności

To koniec rządu Erny Solberg? Norweskie sondaże zwiastują zmiany

Emil Bogumił

17 czerwca 2021 18:30

Udostępnij
na Facebooku
4

Partia Pracy wygrała wybory w 2017 roku, jednak nie była w stanie utworzyć koalicji rządzącej. Fot. materiały prasowe Storting, Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Jesienne wybory parlamentarne mogą wprowadzić duże zmiany do norweskiej polityki. Jak wynika z czerwcowych sondaży, szanse na zachowanie stanowiska przez Ernę Solberg są coraz mniejsze. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest utworzenie rządu przez koalicję partii centrolewicowych i lewicowych.
Reklama
Z sondażu przeprowadzonego przez centrum badania opinii publicznej Norstat dla NRK i Aftenposten oraz Sentio dla Nettavisen wynika, że jesienne wybory parlamentarne wygra Partia Pracy. W zależności od sondażu, ugrupowanie może liczyć na 24,5 do 23,9 proc. poparcia. Podium uzupełniają Partia Konserwatywna (21,2-21,9 proc.) oraz Partia Centrum (17-18,7 proc.). Takie wyniki, przy obecnych prognozach dla pozostałych partii prawicowych oraz centroprawicowych, nie pozwolą na utrzymanie stanowiska przez obecną premier Ernę Solberg.

W Norwegii czas na lewicę?

W jednoizbowym parlamencie kraju fiordów – Stortingu – zasiada 169 deputowanych. Większość niezbędna do zawiązania rządu wynosi 85 posłów. Według sondażu Norstat z początku czerwca, koalicja Partii Pracy oraz Centrum mogłaby liczyć na 78 mandatów i przy wsparciu pozostałych partii lewicowych utworzyć rząd. Odpowiedniej liczby miejsc w parlamencie nie będzie w stanie zdobyć szeroka koalicja Partii Konserwatywnej, Partii Liberalnej, Partii Postępu oraz Chrześcijańskiej Partii Ludowej.
Obecnym liderem Partii Pracy jest Jonas Gahr Støre, który we wrześniu może liczyć na objęcie stanowiska premiera.

Obecnym liderem Partii Pracy jest Jonas Gahr Støre, który we wrześniu może liczyć na objęcie stanowiska premiera. Fot. Sandra Skillingsås, Arbeiderpartiet

Sondaż Sentio, opublikowany na łamach Nettavisen 16 czerwca, również daje zwycięstwo Partii Pracy. Koalicja z Partią Centrum może jednak wymagać wsparcia ze strony Socjalistycznej Partii Lewicy (SV). Taki scenariusz nie wszystkim się jednak podoba. – W Norwegii już wiele razy mieliśmy rządy mniejszościowe, również mamy je teraz. Jest wiele przypadków, w których zgadzamy się z SV, ale nie chcemy stwarzać tak szerokiej koalicji, jakiej teraz potrzebuje obecny rząd – komentuje dla Nettavisen lider Centrum i kandydat tej partii na premiera, Trygve Slagsvold Vedum. Według danych Sentio, koalicja Partii Pracy i Partii Centrum może liczyć na 80 mandatów. Ugrupowania skupione wokół Erny Solberg otrzymałyby ich 60. Jeśli duet Støre-Vedum miałby kierować rządem, potrzebowałby wsparcia ze strony Socjalistycznej Partii Lewicy lub Zielonych i Partii Czerwonych.
Średnia sondażowa norweskich partii zawierająca dane do maja 2021 roku.

Średnia sondażowa norweskich partii zawierająca dane do maja 2021 roku. Fot. Avopeas - CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62687815

Wybory parlamentarne do Stortingu odbędą się 13 września 2021 roku. Od kwietnia 2021 roku sondaże wskazują na zwycięstwo Partii Pracy. W zależności od badania, obecni liderzy opozycji posiadają od 0,5 do 6,5 punktów procentowych przewagi nad Partią Konserwatywną.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


anna js

17-06-2021 21:49

Oby nie Partia Pracy

Tomasz Tomasz

17-06-2021 21:34

Oby. Bo nie można już na te babsko patrzeć. Więcej złego zrobiła dla Norwegii niż dobrego.

Lusia60

17-06-2021 20:50

No i super niech szuka sobie innego zajecia.Bo zrobila z Norwegii getto

Paweł Durak

17-06-2021 19:07

I bardzo ku...dobrze

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram