Polityka

Wybory do norweskiego parlamentu 2021: karty do głosowania po raz pierwszy w wersji cyfrowej

Monika Pianowska

07 sierpnia 2021 12:00

Udostępnij
na Facebooku

Zmiana formatu karty nie oznacza jednak, że Norwegowie będą mogli głosować online. NTB/materiały prasowe

Po raz pierwszy w historii wyborów parlamentarnych Norwegowie będą mogli skorzystać z cyfrowego rozwiązania. Norweski Urząd ds. Wyborów zdecydował, że w tym tygodniu 3,5 miliona mieszkańców kraju fiordów nie otrzyma swoich kart do głosowania w wersji papierowej, pisze Valgdirektoratet w komunikacie prasowym na łamach NTB.
Karta do głosowania, którą do tej pory wysyłało się tradycyjną pocztą, stała się cyfrowa. Od 10 sierpnia Norwegowie będą mieli dostęp do dokumentu za pośrednictwem swojej skrzynki pocztowej online. Będzie można do nich zajrzeć bezpośrednio przez telefon komórkowy, ponadto nie ma potrzeby jej drukować. Nie jest również konieczne pokazywanie karty do głosowania podczas głosowania, ale ułatwia to i przyspiesza sam proces.
Każdy, kto otrzyma kartę do głosowania cyfrowo, zostanie o tym powiadomiony SMS-em. Ci, którzy korzystają z Digipost lub E-boków, znajdą tam swoją kartę do głosowania, zaś osoby nieposiadające cyfrowej skrzynki pocztowej mogą uzyskać dostęp do karty wyborczej za pośrednictwem valg.no lub Altinn.
Osoby, które nie chcą korzystać z poczty elektronicznej lub nie zaktualizowały danych kontaktowych w rejestrze, nadal otrzymają karty do głosowania zwykłą pocztą.

Osoby, które nie chcą korzystać z poczty elektronicznej lub nie zaktualizowały danych kontaktowych w rejestrze, nadal otrzymają karty do głosowania zwykłą pocztą. Źródło: flickr.com/photos/kmdep/CC BY-NC 2.0

Zmian w głosowaniu nie będzie

Zmiana formatu karty nie oznacza jednak, że Norwegowie będą mogli głosować online. Nie wprowadzono bowiem żadnych zmian w sposobie przeprowadzania wyborów. To przede wszystkim potwierdzenie, że ma się prawo głosować w tegorocznych wyborach do Stortingu. Karta zawiera dodatkowo przydatne informacje o wyborach.
Osoby, które nie chcą korzystać z poczty elektronicznej lub nie zaktualizowały danych kontaktowych w rejestrze, nadal otrzymają karty do głosowania zwykłą pocztą. Będzie ich około 300 tys.
Wybory do norweskiego parlamentu odbędą się 13 września. Od 10 sierpnia do 10 września Norwegowie mogą jednak głosować z wyprzedzeniem w całym kraju. Aby zagłosować, do lokalu wyborczego wystarczy zabrać ze sobą dokument tożsamości z pełnym imieniem i nazwiskiem, zdjęciem i datą urodzenia. Na miejscu głosy zaznacza się na dostępnej papierowej karcie wyborczej.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram