Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Polityka

Wiemy, jak zagłosują Polacy w Norwegii. Wyniki nie zmieniają się od ponad czterech lat

Emil Bogumił

02 października 2023 16:30

Udostępnij
na Facebooku
13
Wiemy, jak zagłosują Polacy w Norwegii. Wyniki nie zmieniają się od ponad czterech lat

Donald Tusk jest liderem warszawskiej listy Koalicji Obywatelskiej. Fot. Arno Mikkor (EU2017EE) – Flickr.com (CC BY 2.0)

Gdyby o wynikach wyborów parlamentarnych decydowała Polonia norweska, zdecydowanym zwycięzcą zostałby komitet Koalicji Obywatelskiej. W sondażu portalu MojaNorwegia.pl kandydaci pod wodzą Donalda Tuska zdobyli blisko 46 proc. głosów. Obecna opozycja otrzymała ponad 55 proc. wskazań.
Od 25 do 29 września czytelnicy mogli wziąć udział w trzech ankietach:

 • dotyczącej wyborów do Sejmu RP,
 • dotyczącej wyborów do Senatu RP,
 • poświęconej frekwencji podczas wyborów parlamentarnych 2023.

Pierwsza z nich cieszyła się największą popularnością – głosy oddało 1789 użytkowników. Najwyższą lokatę zajęła lista nr 6, czyli KKW KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI. Na Platformę Obywatelską i ugrupowania koalicyjne chciałoby zagłosować 818 pytanych. Czołową trójkę uzupełniły Prawo i Sprawiedliwość (366 głosów) oraz Konfederacja (325 głosów). Pozostałe komitety cieszyły się mniejszą popularnością:

 • KKW TRZECIA DROGA PSL-PL2050 SZYMONA HOŁOWNI – 101 głosów,
 • KW NOWA LEWICA – 93 głosy,
 • KW BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY – 43 głosy,
 • KW POLSKA JEST JEDNA – 43 głosy.

il. MojaNorwegia.pl

Wysoka frekwencja i zdecydowany zwycięzca wyborów do senatu

W ankiecie dotyczącej frekwencji wyborczej udział wzięło 1618 użytkowników. Zdecydowana większość – 1388 – planuje oddać głos w trakcie zbliżających się wyborów parlamentarnych. Z obywatelskiego przywileju chcą zrezygnować 122 osoby. Kolejne 108 nie ma w tej sprawie zdania.

il. MojaNorwegia.pl

1342 wskazania zebrała ankieta dotycząca wyborów do Senatu RP. Zdecydowanym zwycięzcą okazał się Adam Bodnar. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zdobył 927 głosów. Przedstawicielka Prawa i Sprawiedliwości – Alicja Żebrowska – otrzymała poparcie 415 osób.

il. MojaNorwegia.pl

Polacy w Norwegii wybierają opozycję wobec PiS?

Ankiety MojejNorwegii.pl wskazują, że Polacy w Norwegii głosują inaczej od rodaków mieszkających nad Wisłą. W ciągu ostatnich 4,5 roku ich wybory zdefiniować można jako sprzeciwianie się obecnemu obozowi rządzącemu. Po raz ostatni Polonia w Norwegii mogła skorzystać z obywatelskiego prawa w 2020 roku, podczas wyborów prezydenckich. W pierwszej turze zdecydowanym zwycięzcą został Rafał Trzaskowski (PO), który mógł liczyć na 46,54 proc. wskazań. Kolejna lokata przypadła Szymonowi Hołowni (20,04 proc.). Urzędujący prezydent Andrzej Duda mógł liczyć na jedynie 16,91 proc. głosów.

W opozycji do Zjednoczonej Prawicy Polacy w Norwegii zagłosowali także podczas poprzednich wyborów parlamentarnych, które odbyły się w 2019 roku:

 • Koalicja Obywatelska – 32,43 proc.
 • Prawo i Sprawiedliwość – 26,24 proc.
 • Lewica – 20,13 proc.
 • Konfederacja – 16,25 proc.
 • Polskie Stronnictwo Ludowe – 4,95 proc.

il. MojaNorwegia.pl

W Norwegii Koalicja Europejska (PO, PSL, SLD, Nowoczesna, Zieloni i mniejsze ugrupowania) zwyciężyła także podczas ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się w maju 2019 roku. Zdobyła 1691 głosów – o 212 więcej od Prawa i Sprawiedliwości oraz 756 więcej od Konfederacji. Na 841 wskazań mogła liczyć Wiosna Roberta Biedronia, 246 przypadło Kukiz’15, a 121 Lewicy Razem.

Antysystemowo i antyrządowo

Zdecydowanie odmienny rozkład głosów zaobserwowano wśród Polonii norweskiej w 2015 roku. W trakcie I tury wyborów prezydenckich przytłaczającą większość głosów zdobył Paweł Kukiz (51,1 proc.). Kolejne lokaty zajęli Andrzej Duda (16,3 proc.) oraz Bronisław Komorowski (14,5 proc.). W drugiej turze więcej wskazań zdobył Andrzej Duda (57,2 proc.), wyraźnie pokonując urzędującego wówczas Bronisława Komorowskiego (42,8 proc.).

il. MojaNorwegia.pl

Polacy w Norwegii wyrazili zdecydowany przeciw wobec rządu także w trakcie wyborów parlamentarnych, które odbyły się w 2015 roku. Ponad 20 proc. głosów zdobyły wówczas komitety Prawo i Sprawiedliwość oraz Kukiz’15. Trzecie miejsce przypadło partii KORWiN. Dopiero na czwartej pozycji ulokowano wówczas rządzącą Platformę Obywatelską.

il. MojaNorwegia.pl

W trakcie ostatniego głosowania – II tury wyborów prezydenckich w 2020 roku – chęć oddania głosu zgłosiła rekordowa liczba Polaków w Norwegii – 18 845. Podczas tegorocznych wyborów parlamentarnych Polonia otrzyma szansę wskazania kandydatów do sejmu i senatu w 11 obwodowych komisjach wyborczych. Termin rejestracji mija 10 października 2023 roku.

Źródło: MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Karol Pitek

25-02-2024 08:00

Ryba psuje się od głowy. To że PiS przegrał wybory to tylko PiSu wina. Zrazili do siebie nie tylko dużą część swoich wyborców ale i potencjalnych koalicjantów.

LewySierpowy

24-02-2024 19:49

MałeMi napisał:
Ch********j który niszczy Polska gospodarkę, odmawia inwestycji kluczowych dla Polski, rezygnuje ze wszystkiego, co mogło by się gospodarczo rozpędzać, zaczyna wzrastać bezrobocie jak kiedyś, Polska nie ma się rozwijać, ona ma się zwijać.. tylko podziękować nie myślącym wyborcom,którzy zaczynają być \"niewidomi\" na większą skalę.. \"bravo\" wy...
Mowisz o CPK?o tym bublu,gdzie lopata zostala wbita z pompa i od tamtej pory stalo sie skarbonka bez dna,gdzie dyrektorzy z nadania pisu za nic nie robili doili kase,kazdy analityk finansowy smialo powie,ze setki lat rzeba byloby splacac ten pomysl.pisiory w 2015 dostali Polske bardzo sie rozwijajaca,a zostawili w katastrofalnym stanie

MałeMi

24-02-2024 19:33

Ch********j który niszczy Polska gospodarkę, odmawia inwestycji kluczowych dla Polski, rezygnuje ze wszystkiego, co mogło by się gospodarczo rozpędzać, zaczyna wzrastać bezrobocie jak kiedyś, Polska nie ma się rozwijać, ona ma się zwijać.. tylko podziękować nie myślącym wyborcom,którzy zaczynają być "niewidomi" na większą skalę.. "bravo" wy...

boguslawa galkowska

08-10-2023 15:14

Chcialam zaglosowac ale nie mam pewnosci,czy moi kandydaci beda startowac w tych wyborach,a mysle tu o Janie Syszko - obiecujacym polityku z PIsu. W małopolsce mowili na niego Baron, tyle miał ziemi ale nie poznali sie na jego wielkim talencie budowlanym i przekazali polskiej prokuraturze- iz a co? za to że \"zapomniał\" wpisać do ośiwiadcenia majątkowego marnej \"stodoły\" za kilka baniek??? za czasy ,co za ludzie......dajcie spokoj. AAA zapomniałam, niestety już nie żyje. Straszna strata.
Mam nadzieje,ze pozostali moi faworyci np.. niejaki Sasin, który wziął z kasy państwowej 70 milionów i kupił za wszystko KOPERTY oraz niejaki Kaczyński marzący o zbudowaniu w Warszawie dwóch wież dostaną się do sejmu bez problemu.
Z sympatia myślę tez o innym czarnym koniu wyborów ,a mianowicie znanym przekreciarzu , startującym z listy zieleniogórskiej ktory krecil lody i żerował na ludzkiej krzywdzie -Łukaszu Mejza. Niektórzy, powiedzmy sobie wprost - nasi wrogowie, mówią, że wystawienie go na listach PIS to jak splunięcie w twarz rodzicom ciężko chorych dzieci. Ale my, z PISu tym się nie przejmujemy. W końcu ro chlopak ciezko sie napracowal dla sprawy-bardzo oddany towarzysz naszej partii.
Trzymam tez mocno kciuki za Roberta Bąkiewicza, wyjątkowo obrotny przedsiębiorca, który w 2011 r. ogłosił upadłość firmy i zostawił ją i wierzycieli z 7 milionowym długiem. Super narodowiec, nawet wiekową powstankę potrafił zagłuszyć. Nasz bohater. No i nie zapomnijcie o Kamińskim i Wąsiku skazanych nieprawomocnie na 3 lata więzienia i ułaskawionych przez swojego P. I na koniec, w moim sercu jest też Antoni Macierewicz, walczący jak lew o prawdę smoleńską. Jego komisja kosztowała jak na razie tylko 30 baniek, ale stać nas na to prawda???
Ja jestem z PISu i mnie interesuje PRAHISTORIA , mnie interesuje co się zdarzyło 10 lat temu, a nie to co zdarzy się jutro. Przyszłość jest nieważna. A najbardziej interesują mnie czasu PRL, te czasy są godne naśladowania, co zresztą my z PISu, wprowadzamy w życie. Niech żyje PREZES, nasz guru.
PS. obiecaliśmy rozliczyć tych z PO, na razie nie zdążyliśmy, bo mieliśmy tylko 8 lat, ale może się uda po następnych dwudziestu latach. Na razie koncentrujemy się na opanowaniu i podporządkowaniu sobie wszystkich spółek skarbu państwa, sądów i prokuratur. No i tworzeniu różnego rodzaju fundacji, żeby było gdzie zatrudniać naszych lojalnych i wspaniałych i kompetentnych współpracowników.

Marcin Kobinski

07-10-2023 23:39

Tusek u sterów już pokazał jak się mnoży biedę i wypędza obywateli z kraju, robota 3razy cięższa a wypłata 8 razy niższa ! Teraz przy Pisie ten kontrast zanika ! Już Norki nie gadają że w Polsce jest prawie darmo ! Więc chyba łatwiej się żyje niż 15 lat temu !? Gdyby tak platformioki nie przeszkadzali to szłoby jeszcze lepiej !

Mike73

06-10-2023 15:42

Te same mordy od 40 lat. NIC sie nie zmienia w tym gnojowisku tam. NIC . zmieniaja sie tylko nazwy partyjek , nowe hasla , nowe obiecanki a TE SAME Mordy tylko dryfuja z 1 partyjki do drugiej. I zadnemu nowemu NIE DADZA WEJSC w to ich bagno. BO MA BYC JAK BYLO . A wy sie podniecacie wyborami. Gdyby wasze glosy cos mogly zmieniac to by was niedopuszczali do wyborow. Kazdy mlody chce zmieniac wszysztko , a te same mordy i tak kontroluja wszystko i niedaj Bog wprowadzic nowego do koryta , bo to by oznaczalko ze te mordy pojda na bruk.

xxx yyy

05-10-2023 21:53

Chcialem zaglosowac ale nie mam pewnosci,czy moi kandydaci beda startowac w tych wyborach,a mysle tu o Slawku Nowaku -mlodym obiecujacym polityku z PO.Na Ukrainie mowili na niego Bob budowniczy, ale nie poznali sie na jego wielkim talecie budowlanym i przekazali polskiej prokuraturze-co za czasy ,co za ludzie......dajcie spokoj.
Mam nadzieje,ze pozostali moi faworyci tzn. Tomek Grodzki ,obecnie ukrywajacy sie za imunitetem przed pieciopalczasta reka sprawiedliwosci ludowej oraz wesoly Romek zwany przez niektorych koniem,rowniez ukrywajacy sie, tym razem za granica ,zdolaja dostac sie na listy kandydatow PO.
Z sympatia mysle tez o innym czarnym koniu tych wyborow ,a mianowicie znanym przekreciarzu z pomorza,ktory krecil lody na panstwowych zleceniach -Staszku Gawlowskim,
chlopak ciezko sie napracowal dla sprawy-bardzo oddany towarzysz.
Trzymalem tez mocno kciuki za Wlodka Karpinskiego (ministra skarbu w rzadzie Tuska),
ktory ogarnial temat smieci w ratuszu warszawskim -taki wiecie, chlopak od wszystkiego wysokiego Rafaua,ale rezim kaczystowski uwzial sie na niego i wyladowal na dolku-co za pech.
Mam nadzieje,ze moje propozycje pomoga wam w dokonaniu trafnego wyboru-przeciez jestescie ludzmi uczciwymi i popieracie uczciwosc w zyciu politycznym.

Marek W

05-10-2023 14:45

Wiking to zostań w tej norwegi i morduj te swoje nienarodzone dzieci

jacek m

04-10-2023 06:12

Folksdojcze górą!

viking xxxxxxxxxxxx

03-10-2023 18:51

Hej pisiory. Skoro pis rządzi 8 lat w Polsce i jest tak dobrze to co jeszcze robicie w Norge? W kraju tolerancyjnym,gdzie można kupic tabletki antykoncepcyjne,gdzie jest zupełnie odwrotnie niz w waszym chorym programie pisuaru. Won.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok