Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Polityka

Tusk, Zandberg czy Gliński. Polonia w Norwegii wskaże posłów spośród ponad 200 kandydatów

Emil Bogumił

09 września 2023 12:30

Udostępnij
na Facebooku
12
Tusk, Zandberg czy Gliński. Polonia w Norwegii wskaże posłów spośród ponad 200 kandydatów

Na największe liczby głosów mogą liczyć Donald Tusk, Piotr Gliński i Adrian Zandberg. Fot. CC-BY-4.0: © European Union 2019 – Source: EP/Gov.pl, CC BY 3.0 PL, via Wikimedia Commons/Lewica Razem (CC0)

Warszawska lista wyborcza – jak co cztery lata – przepełniona będzie nazwiskami znanych polityków. Stołeczny okręg, poza warszawiakami, jest również ważny dla Polaków mieszkających za granicą. To spośród tych kandydatów Polonia mieszkająca m.in. w Norwegii wybierze przyszłych posłów i posłanki.
W mieście na prawach powiatu Warszawie, czyli w okręgu wyborczym nr 19, głosujący wybiorą 20 kandydatów na deputowanych do Sejmu RP. Największą rolę wśród głosujących w Warszawie, za granicą, jak i całym kraju odegra sześć komitetów ogólnopolskich:

  • KKW KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI,
  • KW BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY,
  • KW KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ,
  • KW NOWA LEWICA,
  • KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ,
  • KKW TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE.

Znane nazwiska warszawskiej listy wyborczej

Największym zaskoczeniem list wyborczych w okręgu nr 19 jest brak Jarosława Kaczyńskiego na pierwszym miejscu KW Prawo i Sprawiedliwość. Lider ugrupowania rządzącego zdecydował się na start z województwa świętokrzyskiego. Jedynkę w stolicy otrzymał Piotr Gliński – minister kultury i dziedzictwa narodowego, były premier. Za jego plecami znaleźli się Małgorzata Gosiewska – obecna wicemarszałkini Sejmu RP i Paweł Wdówik – pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. Spośród znanych polityków na liście znaleźli się także Paweł Lisiecki, Jarosław Krajewski i przedstawiciel Suwerennej Polski Sebastian Kaleta. Wyborcza ósemka przypadła Markowi Jakubiakowi, dawniej związanemu z ruchem Pawła Kukiza.

Bez zaskoczeń prezentuje się warszawska lista Koalicji Obywatelskiej. Otwiera ją Donald Tusk – lider Platformy Obywatelskiej, były premier i przewodniczący Rady Europejskiej. Za jego plecami znalazła się Urszula Zielińska – liderka Zielonych. Wyborcza trójka przypadła Aleksandrze Gajewskiej, posłance PO związanej z Warszawą. Z komitetu wystartują także m.in. Katarzyna Lubnauer – była liderka Nowoczesnej, główny ekonomista Instytutu Obywatelskiego Andrzej Domański, poseł PO Michał Szczerba i wiceprzewodniczący parlamentarnego klubu KO Paweł Poncyljusz. Na 11. lokacie znalazło się nazwisko posłanki Klaudii Jachiry – lalkarki i satyryczki.
Większość mandatów z okręgu warszawskiego zdobywają od lat kandydaci PO i PiS.

Większość mandatów z okręgu warszawskiego zdobywają od lat kandydaci PO i PiS.Fot. wikimedia.org - Mateusz Włodarczyk - Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Lewica i Trzecia Droga w Warszawie

Listę wyborczą Nowej Lewicy w Warszawie otwiera Adrian Zandberg – jeden z liderów Lewicy Razem. Za jego plecami znalazła się Anna Maria Żukowska – rzeczniczka prasowa Lewicy. Podium zamyka Agata Diduszko-Zyglewska – warszawska radna i działaczka na rzecz praw kobiet. Na ostatniej lokacie widnieje nazwisko Jacka Dehnela – pisarza, publicysty i działacza na rzecz osób LGBT+.

Lokomotywą wyborczą KW Trzeciej Drogi w Warszawie będzie trio – Michał Kobosko, Władysław Teofil Bartoszewski i Ryszard Petru. Pierwszy z nich jest wiceprzewodniczącym Polski 2050 Szymona Hołowni. Kolejny jest aktualnym posłem z ramienia PSL-u. Ryszard Petru – założyciel i były przewodniczący Nowoczesnej – wraca do polityki po kilkuletniej przerwie. Zasłynął w mediach debatą ze Sławomirem Mentzenem – liderem Konfederacji. Przyznaje, że chce walczyć o głosy polskich liberałów.

Kandydaci Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców w Warszawie

Bezpartyjni Samorządowcy to szósty komitet wyborczy, który otrzymał prawo rejestracji list we wszystkich okręgach. Wśród 40 kandydatów nie znajdziemy politycznych celebrytów. Dwóch reprezentuje partie polityczne – Dobry Ruch oraz Społeczny Interes. W czołowej trójce znaleźli się urzędnicy samorządowi – Grzegorz Wysocki i Jacek Wachowicz oraz ekonomistka Ewa Czerwińska.

Warszawską listę Konfederacji otwiera Sławomir Mentzen – lider Nowej Nadziei. Czołową trójkę uzupełniają Jakub Banaś – syn i społeczny asystent Mariana Banasia, prezesa NIK oraz Aleksander Kowaliński, który określa się liderem środowiska narodowego w Warszawie. Piąte miejsce otrzymała Dominika Korwin-Mikke, żona Janusza Korwina-Mikke. Na 39. pozycji znajdziemy Jacka Bartyzela, znanego z głoszenia skrajnych poglądów konserwatywno-liberalnych.
W wyborach do Senatu RP Polacy za granicą wybiorą kandydatów z okręgu nr 44. Walka o mandat rozegra się pomiędzy Adamem Bodnarem (przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej) oraz Alicją Żebrowską (przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości).

W wyborach do Senatu RP Polacy za granicą wybiorą kandydatów z okręgu nr 44. Walka o mandat rozegra się pomiędzy Adamem Bodnarem (przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej) oraz Alicją Żebrowską (przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości).Na zdjęciu: Adam Bodnar; Fot. M. Józefaciuk - Kancelaria Senatu (Flickr.com, CC BY-NC-ND 2.0)

W 2019 roku w okręgu wyborczym nr 19 najwięcej mandatów zdobył KKW Koalicja Obywatelska (9). Sześć mandatów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, a trzy Sojusz Lewicy Demokratycznej. Po jednym deputowanym do Sejmu RP wprowadzili Konfederacja oraz Polskie Stronnictwo Ludowe. Walkę o miejsce w Senacie RP wygrał Kazimierz Ujazdowski (KKW KO).
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


jahu201

18-12-2023 20:51

No i tacy jak ty wybrali
Wstyd i hańba
2 osoba w państwie tylko średnie wykształcenie

jahu201

18-12-2023 20:48

Wstydu nie masz

jahu201

18-12-2023 20:48

Nie masz absolutnie racji, kurdupel? Już dzielisz ludzi jak twoi towarzysze.

mart enty

22-09-2023 22:45

Aleksander Mazur napisał:
Trzecia noga czyli Płaczuś i pseudo rolnicy ,gratuluję inteligencji .

O inteligencji pisze koleś, który nawet poprawnie przecinka w zdaniu nie potrafi wstawić

Bartek Krupa

22-09-2023 09:06

Patoidiotyzm. Normalny polski patriota zna historię, ortografię i j.polski. Polski analfabeta - krzykacz i pelikan łykający kielbasę wyborczą liże d... karłowi i w międzyczasie próbuje zakrzywiać czasoprzesteń. Przymiotniki pisze z małej litery szanowny "patrioto" z pisuaru... Cynizmem i prostactwem dziś nazywa się patriotyzm.

Aleksander Mazur

12-09-2023 21:32

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Aleksander Mazur

12-09-2023 21:13

Trzecia noga czyli Płaczuś i pseudo rolnicy ,gratuluję inteligencji .

remigiusz75

12-09-2023 05:44

Jeb....c Pis

mart enty

11-09-2023 22:31

uldmar napisał:
Normalny Polski patriota nie będzie głosował na Rudego sługusa Merkelowej z UE i na lewackiego komunistę . Bóg Honor i Ojczyzna , tylko PIS


veni, pependi, odoratus sum

Marek W

11-09-2023 13:14

Normalny Polski patriota nie będzie głosował na Rudego sługusa Merkelowej z UE i na lewackiego komunistę . Bóg Honor i Ojczyzna , tylko PIS

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok