Refinansiering w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Trwa polityczna wojna o fotel premiera. Støre czy Solberg: kto z nich będzie rządził Norwegią? Polityka
Iga Jaruszewska 04 września 2017
12:21

Trwa polityczna wojna o fotel premiera. Støre czy Solberg: kto z nich będzie rządził Norwegią?

2
Skomentuj
Jonas Gahr Støre i Erna Solberg. Foto: Kilian Munch/ Norsk olje og gass / flickr.com [CC BY-SA 2.0]
Tegoroczna kampania wyborcza to w dużej mierze starcie dwojga polityków: Erny Solberg, przewodniczącej Norweskiej Partii Konserwatywnej i obecnej premier, oraz Jonasa Gahra Støre – lidera opozycyjnej Partii Pracy. Kto z nich zostanie premierem Norwegii? Przedstawiamy sylwetki faworytów na to stanowisko.
11 września 2017 roku w Norwegii odbędą się wybory parlamentarne (Stortingsvalget 2017), podczas których partie polityczne będą walczyć o miejsca w Stortingu. Wyborcy oddają swoje głosy na poszczególne partie, a nie na nazwiska. O programach wszystkich ugrupowań politycznych na kadencję 2017-2021 pisaliśmy już we wcześniejszym artykule. Teraz przyszedł czas na przybliżenie sylwetek dwojga polityków, którzy mają szansę objąć tekę premiera Norwegii.

Erna Solberg

Erna Solberg (ur. 24 lutego 1961 roku w Bergen) jest przewodniczącą Norweskiej Partii Konserwatywnej (Høyre) i obecnie piastuje urząd premiera Norwegii.

Solberg w roku 1986 ukończyła socjologię, nauki polityczne, statystykę i ekonomię na Uniwersytecie w Bergen. Trzy lata później po raz pierwszy wybrano ją w skład Stortingu z ramienia Høyre, jako reprezentantkę okręgu Hordaland. Od 1993 do 1994 roku pełniła funkcję przewodniczącej Narodowego Stowarzyszenia Konserwatywnych Kobiet. W latach 1994–1998 była odpowiedzialna za sprawy kobiet w Partii Konserwatywnej.

W 2001 została ministrem samorządu terytorialnego i rozwoju regionalnego w gabinecie Kjella Magne Bondevika. Przez twardą politykę, jaką prowadziła w swoim resorcie, zyskała w mediach przydomek „Żelaznej Erny” („Jern-Erna”). Urząd ministra zajmowała do roku 2005.

W latach 1995–2002 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej partii Høyre, a od 2004 roku jest jej przewodnicząca. 16 października 2013 objęła urząd premiera Norwegii. Rząd Solberg jest rządem mniejszościowym. Koalicję tworzy Høyre z Partią Postępu (Fremskrittspartiet). Wspierają je Chrześcijańska Partia Ludowa (Kristelig Folkeparti) i Lewica (Venstre).

Solberg ma dwójkę dzieci ze swoim mężem Sindre Finnesem, biznesmenem, który w przeszłości także był politykiem Norweskiej Partii Konserwatywnej.
Erna Solberg
Erna Solberg Źródło: wikimedia.org/ U.S. Department of State from United States

Jonas Gahr Støre

Jonas Gahr Støre (ur. 25 sierpnia 1960 roku w Oslo) jest przewodniczącym Partii Pracy (Arbeiderpartiet) i liderem opozycji.

W latach 2005–2012 Støre pełnił funkcję Ministra Spraw Zagranicznych. W 2009 uzyskał mandat deputowanego do Stortingu. Od 2012 do 2013 roku pełnił natomiast funkcję ministra zdrowia. 14 czerwca 2014 zastąpił Jensa Stoltenberga na stanowisku lidera Partii Pracy, której przewodzi do dzisiaj.

Støre studiował nauki polityczne na Institut d'Études Politiques de Paris (Instytut Nauk Politycznych w Paryżu) i biegle zna język francuski. Jego żoną jest socjolożka Marit Slagsvold, z którą ma trzech synów.
Jonas Gahr Støre
Jonas Gahr Støre Źródło: Foto: OLF/Kilian Munch/ Norsk olje og gass / flickr.com [CC BY-SA 2.0]

Wyścig partii Erny i Jonasa

Tegoroczna kampania wyborcza to przede wszystkim „wyścig” dwóch partii politycznych – rządzącej Norweskiej Partii Konserwatywnej i Partii Pracy.

Partia Pracy, która stoi w opozycji do Høyre, jest socjaldemokratycznym ugrupowaniem, które od 2005 do 2013 roku stanowiło główną siłę centrolewicowej koalicji rządzącej krajem. W najnowszym sondażu poparcia partii politycznych z 3 września, który został przeprowadzony przez Kantar TNS dla TV2, Partia Pracy i Norweska Partia Konserwatywna osiągnęły taki sam wynik (po 26,1 proc.) Rywalizacja partii jest zatem bardzo wyrównana, jednak do wyborów pozostaje jeszcze tydzień i do tego czasu wiele może się zmienić.
Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama

W kogo wierzą Norwegowie?

TV2 postanowiło także sprawdzić, kto według Norwegów zostanie po wyborach premierem. Zgodnie z najnowszym badaniem opublikowanym na stronie tv2.no 3 września Norwegowie największą wiarę pokładają w Solberg. W to, że władzę utrzyma obecna premier, wierzy 67,1 proc. ankietowanych, natomiast w zwycięstwo Støre – 31,5 proc. z nich. Reszta badanych (1,4 proc.) wyraziła przekonanie, że nikt z tej dwójki nie zostanie premierem, a władzę przejmie inny polityk.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Josef Satan
Josef Satan 06-09-2017 10:45

kaliszanin napisał:
co za roznica ? Jeden i drugi opowiada sie za mordowaniem dzieci nienarodzonych tzw abocrja i za homosiami.

Glupota nigdy nie bierze urlopu....zwlaszcza na tym forum.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 05-09-2017 18:25

kaliszanin napisał:
co za roznica ? Jeden i drugi opowiada sie za mordowaniem dzieci nienarodzonych tzw abocrja i za homosiami.

...tutaj rząd można zmienić z powodu ,,ekologii,,
...a nie jak u nas z powodu tego
co tam nabazgrałeś

Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas