Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Kto może głosować 11 września? Norweskie wybory parlamentarne w pigułce Polityka
Hanna Jelec 04 września 2017
10:27

Kto może głosować 11 września? Norweskie wybory parlamentarne w pigułce

5
Skomentuj
Lokale wyborcze to nierzadko szkoły i instytucje użytku publicznego. O miejscu głosowania informuje gmina screenshot/Stortinget.no
Czy każdy Norweg może wziąć udział w głosowaniu do Stortingu? I czy Polacy mieszkający w Norwegii mają prawo głosu w najważniejszych wyborach w kraju? Przypominamy zasady funkcjonowania wyborów parlamentarnych.
W norweskiej prasie mowa już niemal tylko o jednym: głosowaniu do norweskiego parlamentu. Wybory do Stortingu to gorący temat dla wszystkich, którzy mieszkają w kraju fiordów. W którą stronę pójdzie Norwegia? Na jakie zmiany zdecydują się rządzący? Sytuacją w Norwegii interesuje się też największa mniejszość w kraju – Polacy. Skoro jest ich tak wielu, czy także mogą wziąć udział w głosowaniu? Owszem – ale tylko pod pewnymi warunkami. Przypominamy zasady funkcjonowania norweskich wyborów parlamentarnych.
Reklama

Głosuj, obywatelu!

Eksperci przewidują, że Polacy mieszkający w Norwegii będą w tym roku stanowić sporą grupę wyborców. Jednak czy wszyscy rodacy stanowiący największą mniejszość narodową Norwegii mogą głosować?

Według prawa w głosowaniu do Stortingu biorą udział wyłącznie ci, którzy otrzymali norweskie obywatelstwo. Mówi o tym §50 Grunnloven – norweskiej konstytucji, najważniejszego dokumentu w kraju. Uprawnieni do głosu muszą mieć jednak minimum 18 lat (muszą ukończyć 18 r.ż. w tym roku).

§ 50

Uprawnieni do głosowania są obywatele norwescy, mężczyźni i kobiety, którzy najpóźniej w roku wyborów ukończyli 18. rok życia.

Oprócz obywatelstwa norweskiego i wymaganego wieku wyborcy muszą spełnić jeszcze jeden warunek: znaleźć się Folkeregister, narodowym rejestrze ludności. Ta zasada tyczy się także obywateli Norwegii mieszkający poza granicami kraju – w poszczególnych państwach funkcjonują dla nich specjalne lokale wyborcze.  

Co jednak w sytuacji, gdy dana osoba widnieje w Folkeregister, ma 18 lat i… nie uzyskuje prawa głosu? Oznacza to, że najpewniej utraciła ona prawo wyborcze z uwagi na zapis zawarty w §53  w norweskiej konsytucji.

§53

Prawa głosu pozbawione są osoby:

a) skazane za przestępstwa kryminalne zgodnie z przepisami ustaw;
b) które przeszły na służbę obcej władzy bez zgody Rządu;
c) którym udowodniono kupno głosów, sprzedaż własnego głosu lub głosowanie więcej niż w jednym obwodzie wyborczym.

Wszyscy inni obywatele Norwegii – także Polacy, którzy posiadają norweski paszport – mogą 11 września udać się do urn w lokalach wyborczych. O konkretnym miejscu głosowania wyborców informują poszczególne gminy.

169 posłów na 4 lata

Odbywające się 11 września powszechne wybory do Stortingu to jedno z ważniejszych wydarzeń w Norwegii. W tajnym głosowaniu obywatele wyłaniają 169 posłów, którzy zasiądą w norweskim parlamencie. Głos jednak oddaje się nie na poszczególnych kandydatów, a na partie polityczne, których reprezentanci zasiądą w Stortingu. Wybory działają według systemu proporcjonalnego, a zatem liczba deputowanych z danej partii odpowiada liczbie głosów oddanych na tę partię w wyborach. Deputowani, którzy dostaną się w tym roku do Stortingu, będą pełnić swoją funkcję przez 4 kolejne lata – do czasu następnych wyborów odbywających się zawsze na tych samych zasadach.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Josef Satan
Josef Satan 06-09-2017 10:50

Eldur Sevarsson napisał:
Zdecydowana wiekszosc Polakow mieszkajacych w Norwegii nie posiada obywatelstwa norweskiego. Wiec pisanie ze polonia moze miec jakikolwiek wplyw na wyboru to totalna bzdura.

Mysle, ze to dobrze, ze tak malo polakow ma obywaltelstwo norweskie.
Z trwoga patrzylbym sie na \"dobre zmiany\" do ktorych mogliby przyczynic sie polscy wyborcy!

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 06-09-2017 10:48

kamil75 napisał:
aby miec norski pass trzeba pozbyc sie Polskiego!!!!!!
po moim trupie!!!
corki maja , zona ma, a ja zawsze bede Polakiem


Obywatelstwo i narodowosc to zupelnie rozne pojecia, wiec nie graj skolatanym duszom na poczuciu patriotycznego obowiazku bycia polakiem za wszelka cene.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jan Kowalski
Jan Kowalski 05-09-2017 11:49

Nie trzeba się pozbywać polskiego paszportu by mieć norweski, ja mam polski, niemiecki i norweski

-8
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Eldur Sevarsson
Eldur Sevarsson 04-09-2017 20:15

Zdecydowana wiekszosc Polakow mieszkajacych w Norwegii nie posiada obywatelstwa norweskiego. Wiec pisanie ze polonia moze miec jakikolwiek wplyw na wyboru to totalna bzdura.

30
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
kamil k*****l
kamil k*****l 04-09-2017 18:23

aby miec norski pass trzeba pozbyc sie Polskiego!!!!!!
po moim trupie!!!
corki maja , zona ma, a ja zawsze bede Polakiem

22
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas