Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Wybory 2017: znasz programy norweskich partii politycznych? [PRZEGLĄD] Polityka
Iga Jaruszewska 05 czerwca 2017
14:50

Wybory 2017: znasz programy norweskich partii politycznych? [PRZEGLĄD]

3
Skomentuj
Erna Solberg i Pavel Chikov podczas tegorocznego zgromadzenia partii Høyre. wikimedia.org/Kjetil Ree/Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic, 2.0 Generic and 1.0 Generic license
W marcu, kwietniu i maju odbywały się zjazdy krajowe (landsmøter) norweskich partii politycznych, podczas których ustalały one swoje programy na zbliżające się wybory parlamentarne, które zaplanowane są na 11 września 2017 roku. Co znalazło się wśród propozycji partii? Na którą opcję warto oddać swój głos?
Norweskie wybory parlamentarne (Stortingsvalget) zaplanowane są na 11 września 2017 roku. W związku z tym partie polityczne, które walczą o miejsca w Stortingu, przedstawiły już swoje programy wyborcze na kadencję 2017– 2021.
Reklama

Høyre (H) – Prawica; Norweska Partia Konserwatywna

Høyre to norweska partia prawicowa, jest drugą pod względem długości funkcjonowania partią polityczną w Norwegii. Obecnie Høyre przewodniczy Erna Solberg (sprawuje to stanowisko od 2004 roku). 

Do programu partii na lata 2017-2021 należą między innymi zniesienie zakazu picia alkoholu w parkach i wprowadzenie możliwości posiadania podwójnego obywatelstwa. Partia ma w planach także zastąpienie opłaty lotniczej innym podatkiem i zachowanie statusu quo dla zasiłku rodzinnego. Høyre zamierza także obrać nowy kurs w polityce narkotykowej – zgodnie z jej stanowiskiem zamiast karać osoby, które ujęto za posiadanie lub używanie nielegalnych narkotyków na własny użytek, powinno się je przekazać służbie zdrowia i poddać badaniu i kontroli.

Cały program partii można przeczytać tutaj.
Tutaj wpisz tekst

Sosialistisk Venstreparti (SV) – Partia Socjalistyczno-Lewicowa

Partia opiera swoje działanie na idei socjalizmu demokratycznego. Przewodniczącym partii jest Audun Lysbakken. SV należy do Sojuszu Nordyckiej Zielonej Lewicy.

Do założeń partii znajdujących się w programie wyborczym należą m.in. wprowadzenie zakazu posiadania broni atomowej i wycofanie członkostwa Norwegii w NATO. SV chce natomiast zezwolić na donację jajeczek i wydłużyć okres, w którym kobieta samodzielnie decyduje o dokonaniu aborcji z 12 do 16 tygodnia ciąży. Partia chce zaproponować również wiele rzeczy za darmo, m.in. bezpłatne i zdrowe posiłki dla wszystkich uczniów w szkole. Politycy SV zagłosowali natomiast przeciwko ponownemu wprowadzeniu obowiązkowej służby wojskowej, darmowym badaniom USG, eutanazji, legalnej sprzedaży haszyszu czy temu, żeby odpowiedzialność za oddziały Barnevernet przejęły gminy.

Więcej na temat nowego programu partii można przeczytać na ich stronie.

Venstre (V) – Lewica; Norweska Partia Liberalna

Venstre to norweska partia polityczna o poglądach liberalnych. Jest najstarszą partią polityczną w Norwegii. Przewodniczącą partii liberalnej jest Trine Skei Grande.

W programie partii na zbliżające się wybory znajduje się między innymi postulat o anulowanie 24. rundy koncesyjnej. Tym samym partia sprzeciwia się rządowej polityce prowadzonej w zakresie poszukiwania nowych złóż ropy. Partia nie zgadza się na eutanazję, pozwala jednak na tzw. surogację altruistyczną (możliwość skorzystania z pomocy matki zastępczej bez płacenia za tę usługę; z surogatek altruistycznych korzystają np. przyjaciele i rodzina). Ponadto zgodnie z programem Venstre o handlu w niedzielę powinny decydować lokalne władze gminy.

Program wyborczy partii można przeczytać tutaj.

Arbeiderpartiet (Ap) – Partia Pracy

Partia Pracy jest partią socjalistyczną. Popiera cele i zasady socjalizmu demokratycznego. Przewodniczącym partii jest Jonas Gahr Støre.

Zgodnie z programem wyborczym, politycy Ap chcą, aby w każdym komitecie decyzyjnym firm państwowych znalazło się minimum 40 proc. kobiet. Co więcej, te proporcje również będa obowiąkowe na państwowych kursach na dyrektorów i przewodniczących. Ap zamierza także zastąpić limity nieobecności w szkołach wprowadzeniem nowego ustawodawstwa w tej kwestii.

Senterpartiet (Sp) – Norweska Partia Centrum

Sp to norweska partia agrarystyczna o poglądach centrowych. Skupia się na zdecentralizowanym rozwoju ekonomicznym, jest jednym z głównych przeciwników wstąpienia Norwegii do Unii Europejskiej. Liderem partii jest Trygve Slagsvold Vedum.

Do jednych z założeń partii przedstawionych w programie wyborczym należy pozwolenie studentom z zagranicy na bezpłatne studiowanie w Norwegii. Partia jest natomiast przeciwna wprowadzeniu podwójnego obywatelstwa, czym stoi w opozycji do partii SV, MDG, Venstre i Høyre. Co więcej, Sp chce wprowadzić zakaz noszenia burek w miejscach publicznych.

Program partii można przeczytać tutaj.

Kristelig Folkeparti (KrF) – Chrześcijańska Partia Ludowa

KrF to centrowa protestancka partia chrześcijańska. W swoim programie głosi między innymi ochronę życia poczętego i pomoc potrzebującym, z jednoczesnym naciskiem na gospodarczą inicjatywę jednostek. Jako źródło swoich poglądów podaje wartości chrześcijańskie. Przewodniczącym partii jest Knut Arild Hareide.

W programie wyborczym na lata 2017-2021 partia między innymi odrzuciła propozycje wprowadzenia darmowych posiłków w szkołach i zmniejszenia kwoty zasiłku chorobowego (sykelønnen) do 80 proc.

Program KrF jest dostępny na tej stronie.

Fremskrittspartiet (Frp) – Partia Postępu

Frp to norweska narodowo-konserwatywna i neoliberalna partia polityczna. Przewodniczącym jest Siv Jensen.

Do założeń partii należy m.in. zakaz korzystania z pomocy surogatek. Frp nie zgadza się także na rytualne obrzezanie chłopców, natomiast jest „za” przymusowym połączeniem gmin.

Rząd połączy część norweskich gmin... siłą --->PRZECZYTAJ

Więcej o programie partii można dowiedzieć się na stronie partii.

Miljøpartiet de Grønne (MDG) – Partia Zielonych

MDG to norweska partia polityczna należąca do Europejskiej Federacji Partii Zielonych. Partia opiera się na ideologii zielonej polityki. Rzecznikami MDG są Rasmus Hansson i Une Aina Bastholm.  

Zgodnie z nowym programem partia chce uchylić zakaz donacji jajeczek, natomiast nie zgadza się na surogację. Partia Zielonych pragnie również skłonić publiczne stołówki do serwowania wegetariańskich obiadów przynajmniej jeden dzień w tygodniu.

 Program partii dostępny jest na stronie.

Partia Pracy na prowadzeniu

Zgodnie z barometrem wyborczym przygotowanym przez Norstat dla NRK w tej chwili wybory wygrałaby partia Ap z 32 proc. poparcia. Drugie miejsce zajmuje partia Høyre (24 proc.)

Barometr wyborczy w maju

Barometr wyborczy w maju
Barometr wyborczy w maju, źródło: Norstat/nrk.no

źródła: nrk.no, vg.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
marek lllll
marek lllll 15-08-2017 21:46

czy moge glosowac jesli mam staly numer

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Eldur Sevarsson
Eldur Sevarsson 05-06-2017 20:35

Tak bardzo ogolnikowo to podaliscie.
Szkoda ze nie poswieciliscie troszke wiecej czasu, a moze macie to w planach.

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas