Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Polityka

Rząd zaostrzył politykę imigracyjną. Azylanci dłużej poczekają na stały pobyt w Norwegii

Monika Pianowska

15 grudnia 2020 10:13

Udostępnij
na Facebooku
Rząd zaostrzył politykę imigracyjną. Azylanci dłużej poczekają na stały pobyt w Norwegii

Nowe zasady zakładają, że jeśli w kraju pochodzenia danej osoby stanie się wystarczająco bezpiecznie, uchodźca odesłany do domu. adobe stock/ licencja standardowa

Chociaż porozumienie budżetowe Partii Postępu (Frp) z rządem na 2021 rok zawiera surowsze zasady polityki azylowej i imigracyjnej, 7 grudnia Frp wraz z Partią Pracy (Ap) i Partią Centrum (Sp) zdecydowały się głosować za ich dalszym zaostrzeniem.
Trzy strony głosowały za propozycjami zmian legislacyjnych, które dotyczyły m.in. wymogu alimentacyjnego, łączenia rodzin i pozwolenia na stały pobyt w Norwegii.
Przede wszystkim partiom rządzącym i Frp udało się wydłużyć czas, po którym azylanci i uchodźcy mogą ubiegać się o pozwolenie na stały pobyt w Norwegii z 3 do 5 lat. Ponadto nowe zasady zakładają, że jeśli w kraju pochodzenia danej osoby stanie się wystarczająco bezpiecznie, by tam wrócić, pozwolenie na pobyt może zostać cofnięte, a uchodźca odesłany do domu. Jak tłumaczy Partia Postępu nikt nie pozbawia prawa do życia w Norwegii, o ile warunki panujące w kraju ojczystym dają powód do ochrony.

Będą mogli zostać odesłani

Partia Postępu uzyskała także poparcie dla zaostrzenia tzw. wymogu alimentacyjnego. Oznacza to, że można skorzystać z zasiłku wprowadzającego i przywieźć do Norwegii rodzinę lub partnera, jednak trzeba udowodnić swoją samowystarczalność i iść do pracy.
Storting zwrócił się też do rządu o przygotowanie planu, w jaki sposób Norwegia może przyczynić się do skuteczniejszej walki z nielegalną migracją, w tym poprzez kierowanie osób ubiegających się o azyl do bezpiecznych krajów trzecich spoza UE. Zakłada to jednak umowy o współpracy z krajami trzecimi.
Głosowano również za przyjęciem takich samych wymagań dla ustalenia tożsamości w przypadku zezwolenia na pobyt stały i założenia rodziny, jak w przypadku obywatelstwa.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok