Życie w Norwegii

15 procent norweskiej populacji to imigranci. Ostatnio przyjechało najwięcej Polaków

Monika Pianowska

15 marca 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1

Nieznaczny spadek zainteresowania Norwegią odnotowano wśród imigrantów z innych krajów nordyckich, jak również z Somalii. adobe stock/ licencja standardowa

W Norwegii mieszka prawie 800 tys. imigrantów, co odpowiada 14,7 proc. populacji kraju fiordów – podaje najnowszy raport Centralnego Biura Statystycznego (Statistisk sentralbyrå, SSB), opublikowany 9 marca.
Dokładna liczba przyjezdnych, którą na początku 2020 roku odnotowano w norweskim rejestrze ludności, to 790 500 osób, czyli 25 400 więcej niż w ubiegłym roku. Najliczniejszą grupą nowo przybyłych okazali się Polacy. Według SSB w 2019 było ich w bazie o 2,5 tys. mniej.
Reklama

Wciąż dużo Syryjczyków

Mimo że, oprócz Polonii, to mniejszości z Litwy, Szwecji czy Syrii mogą się pochwalić największą reprezentacją nad fiordami, to drugą za Polakami grupą etniczną najtłumniej przybyłą do Norwegii na przestrzeni ostatniego roku są Hindusi.

Zgodnie ze statystykami do kraju fiordów przeniosło się wówczas z Indii 1600 osób. Norwegia nadal cieszy się popularnością wśród Syryjczyków, których do swoich rodaków w kraju fiordów od 2019 roku dołączyło 1200, oraz Filipiny (1000 osób).

Więcej Norwegów o imigranckich korzeniach

Nieznaczny spadek zainteresowania Norwegią odnotowano wśród imigrantów z innych krajów nordyckich, jak również z Somalii.

Jeśli chodzi o obywateli, którzy przyszli na świat w Norwegii w 2019 roku, ale mają imigranckie korzenie, najnowszy raport SSB mówi o 188 800 osobach zarejestrowanych na początku 2020 roku. To o 9,5 tys. więcej niż przed rokiem. Norwegowie, których rodzice pochodzą z innych krajów, stanowią obecnie 3,5 proc. norweskiej populacji.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
baster pl

15-03-2020 09:37

Spośród blisko miliona imigrantów połowę stanowią wyznawcy religii pokoju, z których 90% siedzi na czterech literach, mnoży się na potęgę pobierając przy tym niemałe zasiłki.
Jakby tego było mało szaleje wirus, który prawdopodobnie przetrzebi znaczna część ostatnich rdzennych Norwegów, Szwedów, dunów i innych "liberałów" a wtedy dopiero znacznie się zabawa.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram