Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Polityka

„Rząd nie umie uregulować rynku energii”: nie będzie stałych cen prądu dla norweskich użytkowników

Monika Pianowska

13 października 2022 12:45

Udostępnij
na Facebooku
1
„Rząd nie umie uregulować rynku energii”: nie będzie stałych cen prądu dla norweskich użytkowników

Minister finansów Trygve Slagsvold Vedum zapwiadał projekt już w lutym. flickr.com/ fot.Kenneth Hætta/ Finansdepartementet/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

Minister finansów Trygve Slagsvold Vedum rezygnuje z wprowadzenia na przełomie roku umów na stałe ceny energii elektrycznej (fastpris) dla prywatnych użytkowników.
Propozycja zmian w podatku czynszowym została skierowana do konsultacji w czerwcu. Chodziło o to, aby dostawcy energii mieli możliwość oferowania stałych cen od przełomu roku.

Miało być przewidywalnie

Minister finansów powiedział w lutym, że „razem z firmami sprawdzi, czy uda się ustalić porozumienia, które zapewnią większą przewidywalność i zapobiegną skokom cen dla norweskich konsumentów”. 30 czerwca zaś Vedum przedłożył do konsultacji propozycję zmian w podatku czynszowym. Celem było ułatwienie dostawcom energii oferowania umów o stałej cenie od przełomu roku. Projekt został jednak póki co odłożony do szuflady.
W projekcie budżetu państwa zrezygnowano z obietnicy oferowania gospodarstwom domowym stałej ceny prądu:

„Na podstawie danych z konsultacji Ministerstwo zakłada, że ​​może domagać się ustanowienia długoterminowych standardowych umów o stałej cenie dla energii elektrycznej z konsumentami na takich samych warunkach, jakie obowiązują przedsiębiorców” – głosi fragment planu budżetowego na 2023 rok.
Wzrost cen prądu w Norwegii obserwowany jest od czwartego kwartału 2020 roku.

Wzrost cen prądu w Norwegii obserwowany jest od czwartego kwartału 2020 roku.Źródło: Fot. Pixabay

Nie skorzystają gospodarstwa domowe

Nowa propozycja oznacza, że ​​dostawcy muszą oferować społeczności biznesowej umowy o stałej kwocie na 3, 5 lub 7 lat. Początkowo Vedum proponował maksymalną dopłatę w wysokości 0,5 øre za kWh po ustalonej cenie, którą dostawcy płacą producentom energii. Teraz mówi się, że narzut (nadwyżka ceny ponad koszt produkcji) musi być określony w regulaminie.
Politycy opozycji uważają, że rząd nie jest w stanie uregulować rynku energii w sposób wystarczająco dobry dla gospodarstw domowych, a ​​Vedum musi przyjrzeć się opcji, zgodnie z którą państwo kupuje większe ilości energii i sprzedaje konsumentom na podstawie umów o stałej cenie.

Źródła: Aftenposten, Regjeringen
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


ZST

13-10-2022 17:41

I bardzo dobrze !Po co rozdawać pieniądze jak w Polsce hehe .Norwegów stać . Będą płakać i płacić . Nie przekupują nikogo. Raj dla wszystkich z Polski hehehe . A tak poważnie Jarek na Króla Polski

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok