Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Rząd chce odbierać obywatelstwo terrorystom. Opozycja: „ufamy bardziej sądom niż rozsądkowi Sylvi Listhaug” Polityka
Maja Zych 12 marca 2018
15:11

Rząd chce odbierać obywatelstwo terrorystom. Opozycja: „ufamy bardziej sądom niż rozsądkowi Sylvi Listhaug”

3
Skomentuj
Czwartkowe głosowanie nie przebiegło po myśli Partii Postępu, która atakuje opozycje. flickr.com / Dion Hinchcliffe / CC BY-SA 2.0
8 marca Storting głosował nad ustawą umożliwiającą rządowi odbieranie norweskiego obywatelstwa osobom, które stanowią zagrożenie dla interesu narodowego. Pomysł spotkał się ze sprzeciwem opozycji, która – jak twierdzi – „ufa bardziej decyzjom sądu niż rozsądkowi Sylvi Listhaug”.
Minister Sprawiedliwości, Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Imigracji zareagowała na sytuację, umieszczając na swoim profilu na Facebooku kontrowersyjny post – zarzuciła w nim Partii Pracy (Arbeiderpartiet), że ważniejsze są dla nich prawa terrorystów niż bezpieczeństwo narodowe.

Wpis Sylvi Listhaug wywołał dyskusję wśród zwolenników i przeciwników ostrych wypowiedzi pani minister. Mieszane reakcje wzbudziła też postawa premier Erny Solberg, której wielu Norwegów zarzuca zbyt pobłażliwe stanowisko w tej kwestii.
Reklama

Rząd chciał ominąć procesy sądowe

Partia Prawicy (Høyre) oraz Partia Postępu (Fremskrittspartiet) chciały ustanowienia prawa, które umożliwiłoby rządowi odbieranie obywatelstwa osobom mogącym stanowić zagrożenie dla fundamentalnych interesów kraju. Takie decyzje miałyby zapadać z ominięciem procesów sądowych.

– Mówimy o bojownikach i potencjalnych terrorystach, przeciwko którym chcemy szybko reagować, jeśli uzna się, że planują przeprowadzenie ataku terrorystycznego w Norwegii – tłumaczy Jon Helgheim, rzecznik prasowy ds. polityki migracyjnej w Partii Postępu.

Prawo miałoby jednak dotyczyć jedynie osób mających podwójne obywatelstwo – międzynarodowe konwencje zabraniają pozbawiania jedynego paszportu i doprowadzania do sytuacji, w której osoba uznawana byłaby za bezpaństwowca.

Sprzeciw opozycji

Podczas czwartkowego głosowania w Stortingu przegłosowano jedynie punkt mówiący o odbieraniu obywatelstwa w wyniku wyroków w sprawach karnych. Propozycja ustanowienia podstawy prawnej, dającej rządowi możliwość decydowania o tej sprawie, została odrzucona większością głosów.

– W państwie prawa, jakim jest Norwegia, uważamy, że to sądy powinny decydować, czy ktoś ma zatrzymać lub stracić swoje obywatelstwo – komentuje Partia Pracy.

Politycy opozycji uważają za błąd prawo, według którego „przypadkowo wybrany minister sprawiedliwości ma mieć upoważnienie do odbierania ludziom obywatelstwa”.

Ostry atak na Partię Pracy

Wynik głosowania nie spodobał się w szczególności Partii Postępu, która ostro komentuje przeciwne stanowisko największej partii opozycyjnej. Minister Sprawiedliwości, Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Imigracji Sylvi Listhaug zamieściła na swoim profilu na Facebooku kontrowersyjny post – zdjęcie uzbrojonych bojowników z podpisem „Partia Pracy uważa, że prawa terrorystów są ważniejsze niż bezpieczeństwo narodowe”.
Publikacja wywołała rozdźwięk wśród internautów i norweskich polityków. Wiele osób zarzuca minister Listhaug, że nie jest w stanie zaakceptować demokratycznego głosowania i atakuje wszystkich, którzy nie zgadzają się z jej retoryką. Część internautów apelowała też o usunięcie postu. Również premier Erna Solberg przyznała w rozmowie w NRK, że słowa pani minister były zbyt ostre, jednak, jak twierdzi, nie tylko Listhaug dopuszcza się ostrych słów w polityce.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
high octane
high octane 12-03-2018 21:49

Trzeba bylo ich nie wpuszczac, to byscie byli dalej panstwem prawa.

25
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 12-03-2018 19:37

yeko napisał:
Breiviku też odbiorą?


...bez szans
...przeczytaj ze zrozumienim artykul

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Marian Paździoch
Marian Paździoch 12-03-2018 18:03

Breiviku też odbiorą?

14
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Od dziś masz szansę dostać kredyt – druga tura wyników rozliczeń podatkowych

Od dziś masz szansę dostać kredyt – druga tura wyników rozliczeń podatkowych

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas