Polityka

Przełom: rząd otwiera się na podwójne obywatelstwo. Chce je wykorzystać do walki z terroryzmem

Monika Pianowska

12 października 2017 10:00

Udostępnij
na Facebooku
7

Minister ds. Imigracji i Integracji Sylvi Listhaug (Frp). commons.wikimedia.org/ fot. FrPMedia/ Creative Commons Attribution 3.0

Po latach sceptycyzmu norweski rząd zaczyna się przekonywać do podwójnego obywatelstwa. 11 października, na dzień przed oficjalnym ogłoszeniem narodowych planów budżetowych na 2018 rok, Minister ds. Imigracji i Integracji Sylvi Listhaug zapowiedziała obrady dotyczące zmian w ustawie obywatelskiej.
Jeszcze jesienią członkowie Parlamentu przedstawią rządowi propozycję projektu z regulacjami, które umożliwią posiadanie w Norwegii podwójnego obywatelstwa, zapewniając tym samym nowe prawa tysiącom jej mieszkańców o obcym pochodzeniu, podaje NRK.
Reklama

Coraz bliżej zgody

W ubiegłym roku dyskusja nad podobną propozycją Stortingu została przełożona na późniejszy termin. Obecnie jednak wydaje się, że norwescy politycy są przychylni projektowi i jesienią ma on szansę zdobyć przewagę pozytywnych głosów.

Minister Listhaug ma na przykład zamiar wykorzystać zaktualizowaną ustawę do walki z terroryzmem. Podczas przemówienia 11 października tłumaczyła, że nie można za karę czynić ludzi bezpaństwowcami, jednak osoba z podwójnym obywatelstwem oskarżona o akt terroryzmu zostałaby pozbawiona „norweskiej połowy”.

Zmiana o 180 stopni?

Jeszcze przed wrześniowymi wyborami parlamentarnymi w Norwegii Ministerstwo Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego było innego zdania nawet wobec zmiany obywatelstwa. Sylvi Listhaug zaproponowała wtedy zaostrzenie kryteriów przyznawania norweskiego obywatelstwa do najwyższych, na jakie pozwala Europejska Konwencja o Obywatelstwie z 1997 roku.

Głównym warunkiem miałoby być zatem dziesięć lat pobytu na terenie kraju. Obecnie, aby otrzymać obywatelstwo, trzeba zrzec się włąsnego obywatelstwa i udokumentować co najmniej siedem lat wcześniejszego zamieszkania w Norwegii. Kraj ten wciąż pozostaje w nielicznym gronie państw, które (z drobnymi wyjątkami) nie uznają podwójnego obywatelstwa.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
kiler1

13-10-2017 10:47

drozdi napisał:
A tymczasem nowy budżet przewiduje likwidację 2 klasy podatkowej, wzrost Vat i likwidacją przeliczania dagpenger z 3 ostatnich lat a wyłącznie z ostatniego roku. Hurra...
A to akurat dobrze niech jeszcze podniosa maksymalne wysokosc brana pod uwage przy obliczaniu i bedzie sprawiedliwie w koncu
komu potrzebna druga klasa podatkowa bardzo dobrze

kiler1

13-10-2017 10:40

To nie przejdzie !!!

XY YZ

13-10-2017 10:21

Do USA wyjedziesz

Harry Angel

13-10-2017 09:34

Ku sprostowaniu
Nowe zasady przeliczania dagpenger mają pójść pod głosowanie

Harry Angel

13-10-2017 09:17

A tymczasem nowy budżet przewiduje likwidację 2 klasy podatkowej, wzrost Vat i likwidacją przeliczania dagpenger z 3 ostatnich lat a wyłącznie z ostatniego roku. Hurra...

krzysztof ignaszak

12-10-2017 18:31

A na co mi ten Norweski papier toaletowy_ co ja frajer? Niech frajerzy skladaja wnisoki o norweski paszport

Solomun .

12-10-2017 16:29

W takim razie w poniedzialek skladam papiery, czekalem na to 12 lat.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram