Polskie ministerstwo o wycofaniu się Norwegów ze współpracy: „Nie otrzymaliśmy oficjalnej informacji”

W komunikacie podkreślono, że Polska niepokoi się stanem praworządności w Norwegii. stock.adobe.com/standardowa/luzitanija
Chodzi o wycofanie ok. 650 milionów koron, które miały zostać przeznaczone na dofinansowanie projektów: współpracy na płaszczyźnie sądownictwa karnego, przemocy domowej i sądowej.
Ministerstwo odpowiada
Norweska Administracja Sądów jako jeden z trzech partnerów programu (obok norweskiego Ministerstwa Sprawiedliwości i Porządku Publicznego oraz Norweskiej Służby Więziennej) uczestniczyła we współpracy w obszarze „Sądownictwo” który dotyczył min. kwestii związanych ze szkoleniem sędziów, mediacją, poradnictwem obywatelskim. Wartość przedsięwzięć w tym obszarze to ok. 11 mln Euro. Polska i Norweska strona kontynuują negocjacje nad umową w sprawie programu, by w jak najlepszy sposób wykorzystać przyznane nam 70 mln euro.
Ministerstwo Sprawiedliwości nie otrzymało oficjalnej informacji o wycofaniu się Norweskiej Administracji Sądów z udziału w programie finansowanym ze środków norweskich.
— Min. Sprawiedliwości (@MS_GOV_PL) February 28, 2020
Więcej: https://t.co/OqZu76Dlgb
Polska również ma uwagi
Pisownia oryginalna:
Polska również zgłasza uwagi do stanu praworządności w Norwegii. Dotyczy to krytycznej oceny praktyki norweskich sądów aprobujących odbieranie dzieci biologicznym rodzicom przez norweskie instytucje opiekuńcze (Barnavernet). Mamy mocne wsparcie w tej sprawie w orzeczeniach wydanych przez EPTCz w Strasburgu a dotyczących właśnie Norwegii. Bronimy i będziemy bronić polskich dzieci i ich rodziców, gdy łamane będą ich prawa na terenie każdego kraju również Norwegii. Na nasze stanowisko nie wpłynie fakt, że Norweska Administracja Sądów ewentualnie wycofa się ze współpracy.

To może Cię zainteresować