Polityka

Polskie ministerstwo o wycofaniu się Norwegów ze współpracy: „Nie otrzymaliśmy oficjalnej informacji”

Natalia Szitenhelm

02 marca 2020 10:27

Udostępnij
na Facebooku
2

W komunikacie podkreślono, że Polska niepokoi się stanem praworządności w Norwegii. stock.adobe.com/standardowa/luzitanija

„Ministerstwo Sprawiedliwości nie otrzymało oficjalnej informacji o wycofaniu się Norweskiej Administracji Sądów z udziału w programie finansowanym ze środków norweskich” – napisano w ministerialnym komunikacie z 28 lutego. To odpowiedź polskiego resortu na wycofanie się Norwegii ze współpracy w ramach programu sprawiedliwości.
Reklama
Norwegowie o swojej decyzji poinformowali 27 lutego – na rządowej stronie zamieścili komunikat, w którym przyznali, że są zaniepokojeni rozwojem praworządności w Polsce. W związku z tym wycofują się z umowy z polskimi organami w ramach wymiaru sprawiedliwości, która jest finansowana ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). 

Chodzi o wycofanie ok. 650 milionów koron, które miały zostać przeznaczone na dofinansowanie projektów: współpracy na płaszczyźnie sądownictwa karnego, przemocy domowej i sądowej.

Ministerstwo odpowiada

Dzień po opublikowaniu przez Norwegów swojej decyzji komunikat wystosowało polskie Ministerstwo Sprawiedliwości:

Norweska Administracja Sądów jako jeden z trzech partnerów programu (obok norweskiego Ministerstwa Sprawiedliwości i Porządku Publicznego oraz Norweskiej Służby Więziennej) uczestniczyła we współpracy w obszarze „Sądownictwo” który dotyczył min. kwestii związanych ze szkoleniem sędziów, mediacją, poradnictwem obywatelskim. Wartość przedsięwzięć w tym obszarze to ok. 11 mln Euro. Polska i Norweska strona kontynuują negocjacje nad umową w sprawie programu, by w jak najlepszy sposób wykorzystać przyznane nam 70 mln euro.
~Ministerstwo Sprawiedliwości

Ministerstwo zamieściło także komunikaty za pośrednictwem swoich profili w mediach społecznościowych.

Polska również ma uwagi

W komunikacie podkreślono także, że strona polska zwraca uwagę na stan praworządności w Norwegii. Chodzi o działania Urzędu ds. Ochrony Dzieci (Barnevernet). Instytucja ostatnio znalazła się pod lupą Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Pisownia oryginalna: 

Polska również zgłasza uwagi do stanu praworządności w Norwegii. Dotyczy to krytycznej  oceny praktyki norweskich sądów aprobujących odbieranie dzieci biologicznym rodzicom przez norweskie instytucje opiekuńcze (Barnavernet). Mamy mocne wsparcie w tej sprawie w orzeczeniach wydanych przez EPTCz w Strasburgu a dotyczących właśnie Norwegii. Bronimy i będziemy bronić polskich dzieci i ich rodziców, gdy łamane będą ich prawa na terenie każdego kraju również Norwegii. Na nasze stanowisko nie wpłynie fakt, że Norweska Administracja Sądów ewentualnie wycofa się ze współpracy.

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


nivel

03-03-2020 10:15

Przeciez w Norwegi nie ma praworządności ani demokracji sami norwedzy o tym mowia ,politycy robia co chca i nie pytaja rodakow o zdanie.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram