Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Polityka

Nowa organizacja chce wyprowadzić Norwegię z EOG

Emil Bogumił

07 listopada 2022 09:23

Udostępnij
na Facebooku
Nowa organizacja chce wyprowadzić Norwegię z EOG

Na zdjęciu: Budynek Parlamentu Europejskiego w Strasbourgu i logo stowarzyszenia NOREXIT. Fot. Materiały prasowe Parlamentu Europejskiego/NOREXIT

– Mówimy „nie” porozumieniu EOG, które osłabia norweski rząd – twierdzą założyciele nowego stowarzyszenia NOREXIT. Głównym celem organizacji ma być wyjście kraju fiordów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zaznaczają, że zadziała to z korzyścią dla norweskiego społeczeństwa i gospodarki.
Liderem stowarzyszenia jest Tor Petter Ekroll. Polityk opuścił w październiku 2021 roku Partię Centrum, gdy ta weszła w koalicję z Partią Pracy. – Przez całą karierę polityczną walczyłem o rządy realizowane przez naród. EOG uznaję za największe wyzwanie – opisuje Ekroll. Na co dzień piastuje urząd zastępcy burmistrza Moss oraz zasiada w radzie okręgu Viken. – Nie podoba mi się polityczny rozwój Norwegii w ostatnich latach. Głównym powodem jest to, że ślepo zapatrujemy się w porozumienie EOG. To główne zagrożenie dla naszej demokracji – mówi polityk.

Norweski antyestablishment w pigułce

NOREXIT tworzą politycy i aktywiści antyestablishmentowi, którzy jawnie sprzeciwiają się obecnemu systemu kraju fiordów. Obok Ekrolla stowarzyszenie prowadzą Paal Framnes – były działacz Czerwonych (Rødt) oraz Helge Aarsrud – lider inicjatywy Mosseopprøret, która działa na rzecz tańszych cen energii elektrycznej, paliw i żywności. – Chcę, żeby Norwegia wyszła z porozumienia EOG, żeby odzyskać suwerenność – twierdzi Aarsrud.

Poniżej: Hasłem stowarzyszenia jest „Dla Norwegii rządzonej przez naród”.
Stowarzyszenie powstało około rok przed wyborami samorządowymi. Działacze przyznają, że planują wystawić kandydatów zarówno w głosowaniu lokalnym, jak i w następnych wyborach parlamentarnych. Pracują nad przekształceniem organizacji w partię polityczną. Chcą przekonać ludzi, że członkostwo w EOG niesie więcej wad niż zalet. – Nie trzeba być politykiem, by wziąć udział w debacie, ale musimy zostać wybrani [do parlamentu – red.], by mieć wpływ na podejmowanie decyzji w państwie – skomentował na łamach Dagsavisen lider NOREXIT.

Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to strefa wolnego handlu i wspólny rynek, który obejmuje państwa Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Norwegię, Liechtenstein i Islandię). Porozumienie w sprawie podpisano 2 maja 1992 roku. Weszło w życie 1 stycznia 1994 roku. Od 6 grudnia 2005 roku do EOG należy Polska. Korzysta m.in. z mechanizmów finansowych strefy – Funduszy EOG oraz Funduszy Norweskich.

Członkowie nowego stowarzyszenia zwracają uwagę, że porozumienie EOG narzuca na Norwegię konieczność respektowania „reżimu UE”, który ustalany jest przez deputowanych Parlamentu Europejskiego. Zwracają uwagę, że jest to sprzeczne z norweską konstytucją. – NOREXIT będzie pracować nad zapewnieniem przestrzegania referendów z 1972 i 1994 r. dotyczących sprzeciwu wobec UE. NOREXIT zadba o przestrzeganiu artykułu 1 Konstytucji mówiącego, że Królestwo Norwegii będzie wolnym, niezależnym, niepodzielnym i niezbywalnym państwem – obiecują aktywiści.
Aktywiści NOREXIT zwracają uwagę, że porozumienie EOG negatywnie wpływa na norweski transport, środowisko, służbę zdrowia i system energetyczny. – Musimy chronić norweską demokrację, by naród decydował o podziale zasobów gospodarki narodowej – apelują działacze.

Źródła: NOREXIT, Dagsavisen, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok