Polsko-norweski

Kalendarz 2023

Kup teraz

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca w Norwegii

W Norwegii nie będzie płac minimalnych ustalanych przez państwo. Pozostaje obecny model

Monika Pianowska

31 października 2022 17:00

Udostępnij
na Facebooku
W Norwegii nie będzie płac minimalnych ustalanych przez państwo. Pozostaje obecny model

W modelu norweskim wynagrodzenia są ustalane przez strony rynku pracy w różnych branżach. stock.adobe.com/licencja standardowa

4 października 2022 r. ministrowie finansów UE formalnie przyjęli dyrektywę o adekwatnych płacach minimalnych w krajach Wspólnoty. Komisja Europejska oceniła jednak, że ​​dyrektywa w całości nie wchodzi w zakres porozumienia EOG, zatem nie dotyczy Norwegii.
Liderka Związków Zawodowych (LO) Peggy Hessen Følsvik uważa, że ​​kształtowanie płac poprzez układy zbiorowe dobrze służy norweskiemu społeczeństwu.
– W Norwegii nie ma takiej samej potrzeby krajowej płacy minimalnej. Cieszy zatem, że Komisja Europejska potwierdziła, że kraj fiordów nie jest zobowiązany do włączenia dyrektywy o płacy minimalnej do porozumienia EOG – mówi Følsvik w rozmowie z FriFagbevegelse.
Dodała, że wprowadzenie płacy minimalnej jest zasadne w wielu państwach europejskich, które borykają się z poważnymi problemami związanymi z dumpingiem socjalnym, niskim stopniem organizacji i niewielką liczbą ogólnokrajowych układów zbiorowych.
– W Norwegii nie ma takiej samej potrzeby krajowej płacy minimalnej jak w innych krajach Europy – uważa Peggy Hessen Følsvik.

– W Norwegii nie ma takiej samej potrzeby krajowej płacy minimalnej jak w innych krajach Europy – uważa Peggy Hessen Følsvik.flickr.com/ Næringsministeren møtte LO, NHO og Virke/https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

Europa, ale nie cała

Dyrektywa o płacy minimalnej została opublikowana w Dzienniku UE, bez oznaczenia jej treści jako odnoszącej się do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którego Norwegia jest członkiem, potwierdza Ministerstwo Pracy w rządowym komunikacie prasowym. To również zgodne ze wstępnymi norweskimi ocenami prawnymi dokonanymi w momencie przedłożenia projektu dyrektywy.
W modelu norweskim wynagrodzenia są ustalane przez strony rynku pracy w różnych branżach. Partia Lewicowa (Venstre) i Partia Postępu (Frp) jako jedyne wyraziły się pozytywnie na temat określania płac przez państwo.

Źródła: Regjeringe, FriFagbevegelse, NTB
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram