Problemy z zaufaniem nie kończą się na linii media-Storting.
pexels.com/public domain
Sprawna współpraca powinna opierać się na zaufaniu. Tymczasem z tym ostatnim jest w Norwegii ostatnio gorzej. Według sondaży politycy zaczęli tracić je do dziennikarzy, a ogół społeczeństwa – do polityków.
Poziom zaufania przedstawicieli władzy do świata mediów próbował zbadać publiczny nadawca NRK. W anonimowej ankiecie przygotowanej przez dziennikarzy zdecydowało się wziąć udział 102 ze 169 parlamentarzystów.
69 proc. odpowiedziało, że w ciągu ostatnich pięciu lat straciło zaufanie do mediów.
80 proc. spośród ankietowanych stwierdziło, że dziennikarzy bardziej zajmują kwestie personalne niż merytoryczne. Wielu uważa także, że media nie skupiają się przy tym na sprawach kluczowych dla społeczeństwa. Ich zdaniem wybierają – jak powiedzielibyśmy w Polsce – tematy zastępcze.
Krytykowano ponadto tabloidyzację widoczną w nadmiernie sensacyjnych nagłówkach, a także często narzekano na presję mediów mającą zniechęcać ludzi do angażowania się w politykę.
Jak ocenia Øystein Mathisen z partii rządzącej, Arbeiderpartiet:
Myślę, że te wyniki są powodem do niepokoju. Spadek zaufania rzadko jest dobrym znakiem. Przez pięć lat wydarzyło się wiele rzeczy, które skutkowały nadwyrężeniem zaufania między mediami a politykami. Myślę jednak, że da się to odbudować. Niestety zaufanie buduje się długo, a zburzyć można je szybko.
Sprzeczne interesy?
Problemy z zaufaniem nie kończą się jednak na linii media-Storting. Sięgają głębiej. Dotyczący tej problematyki raport OECD pokazuje wprawdzie, że w porównaniu z wieloma innymi krajami poziom zaufania Norwegów do instytucji życia publicznego jest nadal ponadprzeciętnie wysoki, to pod kątem zaufania do polityków pojawiła się tendencja spadkowa. Zaufanie do parlamentu w stosunku do roku 2021 spadło bowiem aż o 16 proc. To najwyższy spadek spośród badanych krajów (należy jednak zaznaczyć, że nadal parlamentowi ufa 48 pric. Norwegów, co o 9 punktów procentowych przewyższa średnią liczoną dla wszystkich badanych państw).
Zarazem dane OECD pokazują, że zaufanie społeczeństwa do mediów… wzrosło. Z zestawienia tych dwóch badań, ankiety NRK i raportu OECD, wynikałoby, że w ocenie mediów dokonywanej przez polityków oraz przez zwykłych obywateli można znaleźć więc pewną sprzeczność. Pozostaje tylko pytanie, czy to nieświadomi odbiorcy mediów dają się zmanipulować, czy może jednak politykom nie podoba się sprawnie działające zwierciadło, które podsuwają im czujni dziennikarze.
Źr,ódła: Klar Tale, NRK, OECD
25-07-2024 11:35
9
0
Zgłoś
25-07-2024 09:15
0
-4
Zgłoś
25-07-2024 08:08
12
0
Zgłoś