Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Polityka

Powstanie film o norweskich skandalach politycznych. Inspiracją tzw. afera giełdowa

Monika Pianowska

25 czerwca 2024 17:15

Udostępnij
na Facebooku
1
Powstanie film o norweskich skandalach politycznych. Inspiracją tzw. afera giełdowa

Solberg przyznała, że nie miała pojęcia o tak szeroko zakrojonej działalności męża. flickr.com/ Høyre/ Hans Kristian Thorbjørnsen/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

Norweska firma Maipo nakręci film fabularny Ingen kommentar (Bez komentarza), oparty na skandalach politycznych z Norwegii ostatnich lat. Chociaż fabuła nie będzie oddawać rzeczywistości w pełni, producentka Synnøve Hørsdal jako źródło inspiracji do powstania produkcji wymienia tzw. aferę giełdową Sindre Finnesa.
W zeszłym roku wyszło na jaw, że dokonał on 3290 transakcji na akcjach, podczas gdy jego żona Erna Solberg pełniła funkcję norweskiej premier. Pozostałe skandale, które przyczyniły się do powstania filmu, były m.in. związane z rachunkami za podróże, zakwaterowaniem dla polityków dojeżdżających do pracy czy plagiatami.

Za dużo zaufania?

Film trafi do kin w przyszłym roku. Partia Konserwatywna nie chce komentować sprawy na łamach portalu NRK, który jako pierwszy opisał temat. Podczas gdy Stany Zjednoczone i Szwecja mają długie tradycje uprawiania satyry politycznej, w Norwegii nakręcono bardzo niewiele takich filmów. Recenzent filmowy Einar Aarvig twierdzi, że może to wynikać z norweskiemu systemu opartego na zaufaniu, również do władz państwowych.
Po wyborach samorządowych, które zakończyły się zwycięstwem Partii Konserwatywnej, ujawniono, że w aferę giełdową zamieszany był nie tylko Ola Flem – mąż minister spraw zagranicznych Anniken Huitfeldt – lecz także Sindre Finnes, małżonek Erny Solberg. Partner liderki ugrupowania miał handlować akcjami, gdy ta pełniła urząd premiera. Dokonał około 3,6 tys. transakcji.
15 września 2023 Solberg przyznała, że nie miała pojęcia o tak szeroko zakrojonej działalności męża.
Źródła: NRK, Aftenposten, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


cob2

26-06-2024 21:10

Niestety podobna tendencja nie rozliczania rządzących za ich przekręty jest uprawiana wszędzie, Polsce, Norwegii, Niemczech, Francji... W normalnym świecie taki kłamczuch jak Solberg czy Tusk czy Morawiecki nie mieli by już wstępu do polityki. Ale jak widać wszyscy mają się świetnie mimo plucia w twarz swoim wyborcom

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok