Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Polityka

Norwegia kupuje amerykańskie radary za 8 miliardów koron

Monika Pianowska

23 listopada 2022 17:00

Udostępnij
na Facebooku
Norwegia kupuje amerykańskie radary za 8 miliardów koron

Osiem nowych systemów radarowych utrzyma zdolności norweskich sił zbrojnych do monitorowania norweskiej i sąsiedniej przestrzeni powietrznej. [zdjęcie poglądowe] stock.adobe.com/licencja standardowa

Norweskie Siły Zbrojne (Forsvaret) zawarły umowę z firmą Lockheed Martin na dostawę ośmiu nowych systemów radarowych. Kraj fiordów będzie pierwszym członkiem NATO, który uzyska dostęp do tej technologii. Koszt projektu opiewa na około 8 miliardów koron.
– Myśliwce, rakiety i drony stały się ważną częścią współczesnej wojny. Dlatego tak ważne jest, abyśmy dysponowali systemami, które za nią nadążą. Nie tylko dla siebie, ale także dla naszych sojuszników w NATO – mówi minister obrony Bjørn Arild Gram w komunikacie prasowym.
Osiem nowych systemów radarowych utrzyma zdolności norweskich sił zbrojnych do monitorowania norweskiej i sąsiedniej przestrzeni powietrznej. Pierwszy radar ma stanąć w Gyrihaugen w Ringerike do końca 2025 roku. Reszta będzie gotowa do 2030 roku.
Duże części obecnej struktury czujników do obserwacji wojskowej przestrzeni powietrznej zbliżają się do końca swojej żywotności

Duże części obecnej struktury czujników do obserwacji wojskowej przestrzeni powietrznej zbliżają się do końca swojej żywotnościŹródło: fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Obecne są już stare

Sprzęt obronny zabezpieczy mienie w Vardø w Finnmark, Vestvågøy w Nordland, Orkland i Namsos w Trøndelag, Vågsøy w Sogn og Fjordane, Ringerike, Os i Tolga w Hedmark oraz Bjerkreim i Eigersund w Rogaland.
– Duże części obecnej struktury czujników do obserwacji wojskowej przestrzeni powietrznej zbliżają się do końca swojej żywotności i muszą zostać zmodernizowane, aby sprostać przyszłym zagrożeniom lotniczym. Przekraczamy teraz ważny kamień milowy dla projektu – mówi Gro Jære z Forsvaret.

Źródła: Finansavisen, NTB
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok