Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Polityka

Nie głosują, ale podporządkowują się prawu. Norwegowie przed Eurowyborami 2024

Emil Bogumił

28 marca 2024 13:33

Udostępnij
na Facebooku
6
Nie głosują, ale podporządkowują się prawu. Norwegowie przed Eurowyborami 2024

Państwa Unii Europejskiej pozostają najważniejszymi partnerami Norwegii. Fot. Fotolia

Kilka tygodni przed rozpoczęciem kalendarzowego lata odbędzie się ciąg wydarzeń, które ukształtują europejską politykę na kolejne pięć lat. W państwach należących do Unii Europejskiej odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Choć Norwegowie nigdy nie wyrazili formalnej zgody na akcesję, również uzależnieni są od decyzji Europejczyków oraz wybranych przez nich organów Wspólnoty.
Eurowybory odbędą się w dniach od 6 do 9 czerwca. Polacy wybiorą przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego w niedzielę, 9 czerwca. W najważniejszym organie ustawodawczym UE Polskę reprezentują 52 osoby. Na większą grupę mogą liczyć jedynie Niemcy, Francuzi, Włosi oraz Hiszpanie.

Europarlament jest jedną z głównych instytucji unijnych. W zależności od poruszanej kwestii europarlamentarzyści:

1. w komisjach sporządzają sprawozdanie na temat projektu „tekstu aktu prawnego” przedstawionego przez Komisję Europejską, która jako jedyny organ unijny posiada inicjatywę legislacyjną,
2. wyrażają swoje stanowisko w trakcie głosowań w Parlamencie Europejskim; proces może być wielokrotny lub jednorazowy, w zależności od procedowanych przepisów i konieczności uzyskania konsensusu z Radą UE,
3. współdecydują z Radą UE o prawie przyjmowanym na terenie całej UE,
4. opiniują kwestie zaproponowane przez inne organy unijne.

Norwegia. Poza UE, ale z obowiązującym prawem unijnym

Poza Unią Europejską pozostaje Norwegia. Kraj fiordów współpracuje ze Wspólnotą oraz jej poszczególnymi członkami na mocy Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym. EOG to strefa wolnego handlu i wspólny rynek, który obejmuje państwa Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Norwegię, Liechtenstein i Islandię). Porozumienie w sprawie podpisano 2 maja 1992 roku. Weszło w życie 1 stycznia 1994 roku. Od 6 grudnia 2005 roku do EOG należy Polska. Korzysta m.in. z mechanizmów finansowych strefy – Funduszy EOG oraz Funduszy Norweskich.

Porozumienie dot. Europejskiego Obszaru Gospodarczego pozwala Norwegii korzystać z wewnętrznego rynku Unii Europejskiej. W zamian za to, kraj fiordów przekazuje środki na rozwój wybranych państw wspólnoty. Działania mają na celu zmniejszenie nierówności ekonomicznych i społecznych.

Norwegia zobowiązana jest ustalać z UE m.in. limity połowu ryb.

Norwegia zobowiązana jest ustalać z UE m.in. limity połowu ryb.Fot. Fotolia

Poprzez silną integrację z instytucjami unijnymi i państwami UE, Norwegia (a także Islandia) zobowiązane są do stosowania części prawodawstwa Wspólnoty. Do grupy aktów prawnych zaliczają się:

1. Przepisy EOG warunkujące europejski rynek wewnętrzny,
2. Przepisy tzw. Filaru I Unii Europejskiej (dawne przepisy Wspólnoty Europejskiej), w tym przede wszystkim regulacje związane ze wspólnym rynkiem, rolnictwem, a także unią walutową, rozwojem regionów i polityką strukturalną,
3. Przepisy strefy Schengen w zakresie przekraczania granic i azylu.
Coraz więcej polityków na fiordami zwraca uwagę, że obecny system działa na niekorzyść Norwegii. Uważają, że brak członkostawa w UE przy jednoczesnej konieczności wprowadzania aktów prawnych  Wspólnoty ogranicza możliwości negocjacyjne kraju fiordów. Apelują o szybką akcesję oraz wpływanie na proces stanowienia prawa na kontynencie.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


LewySierpowy

03-04-2024 21:10

Dzieki Unii tutaj mozesz legalnie przebywac,pracowac,pobierac zasilki opiekuncze,socjalne,Norwegia bez Unii raczej stala by w miejscu,niebyloby tak rozwiniete mieszkalnictwo i inne galezie gospodarki

Andreas Krasowski

30-03-2024 06:52

Nie po to uciekłem z unii, żeby Norwegia pchała się do tej utopii.

Andreas Krasowski

30-03-2024 06:50

Gij

Karol Grzelak

29-03-2024 12:54

Z perspektywy czasu widać że idzie zgodnie z planem youtu.be/kPLi3Y_ySCw?si=t3EiVG-NDZYU6qrl

Myśliwy

28-03-2024 23:51

Przymusowa służba wojskowa w Polsce wraca.
Chwile pójdą w kamasze..
youtu.be/3aq8Q_Uz8R4?si=MWSebE6lfSsRqTTy

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok