Aktualności

Norwegia rozdziela fundusze EOG: ponownie skorzystają z nich polskie firmy

Emil Bogumił

21 czerwca 2021 15:08

Udostępnij
na Facebooku
2

Fundusze norweskie płyną do 15 państw UE, w tym Polski. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Kolejna transza Funduszy Norweskich trafi do polskich firm. W czerwcu środki otrzymają podmioty, które zajmują się technologiami zielonymi, poprawiającymi jakość życia oraz innowacjami w obszarze wód śródlądowych i morskich. Jeszcze w czerwcu mogą rozpocząć się negocjacje dotyczące przyznania dotacji w kolejnych latach.
Reklama
– Program funduszy EOG to nie tylko ważny wkład w rozwój gospodarczy 15 krajów UE, które je otrzymują. Stwarza również dobre możliwości współpracy dwustronnej między Norwegią a beneficjentami – tłumaczy w komunikacie prasowym minister spraw zagranicznych Ine Eriksen Søreide. Jak twierdzą norwescy politycy, jeszcze w czerwcu mogą rozpocząć się negocjacje środków na następne lata. Za zainicjowanie rozmów odpowiadać będzie Portugalia, która sprawuje obecnie prezydencję unijną.

Fundusze mają opierać się na kluczowych wartościach

– Dla Norwegii kluczowe jest, aby fundusze EOG opierały się na fundamentalnych wartościach, takich jak demokracja, praworządność i ochrona praw człowieka. Będziemy domagać się, aby w samej umowie z UE znalazły się podstawowe warunki związane z praworządnością i demokracją – tłumaczy Ine Eriksen Søreide. Jak dodaje szefowa norweskiego MSZ, jeszcze większe środki mają zostać przeznaczone na rozwój społeczeństwa obywatelskiego.
Jak wynika z raportu za 2020 rok, z Funduszy Norweskich realizowanych jest około 1600 projektów w UE.

Jak wynika z raportu za 2020 rok, z Funduszy Norweskich realizowanych jest około 1600 projektów w UE. Fot. Wikimedia Commons, VinceB (CC BY-SA 3.0)

Norweskie podmioty uczestniczą jako partnerzy w ponad 40 proc. inwestycji realizowanych ze środków EOG. W latach 2014-2021 ich wartość osiągnęła 2,8 mld euro. Kraj fiordów sfinansował 97 proc. środków. Pozostałą część składki pokryły Islandia i Liechtenstein. Jak dziewiątego czerwca poinformowało polskie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, do polskich firm trafiły kolejne dotacje sięgające 17,5 mln złotych. Środki zostaną przeznaczone na realizację programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje”. Łącznie, dotacje o wartości 73 mln euro otrzymają 104 podmioty.

Porozumienie dot. Europejskiego Obszaru Gospodarczego pozwala Norwegii korzystać z wewnętrznego rynku Unii Europejskiej. W zamian za to, kraj fiordów przekazuje środki na rozwój wybranych państw wspólnoty. Działania mają na celu zmniejszenie nierówności ekonomicznych i społecznych.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


bukow

21-06-2021 20:50

Tak z innej beczki ktoś otrzymał dziś zwrot podatku ? Słyszałem ze będą opóźnienie w pierwszej turze !
To prawda ?

pikar

21-06-2021 18:43

No żaden akt dobrej woli Norwegii jakby nie musieli nie dali by złamanej korony. Płacą za dostęp do unijnego rynku od to. Moja Norwegio proszę nie szerzyć propagandy i nie przedstawiać ich jako wybawicieli i darczyńców.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram