Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Polityka

„Nacjonalistyczny rząd, hamulec UE, Polska na rozdrożu”. Norweskie media ostro przed wyborami parlamentarnymi

Emil Bogumił

06 października 2023 14:27

Udostępnij
na Facebooku
15
„Nacjonalistyczny rząd, hamulec UE, Polska na rozdrożu”. Norweskie media ostro przed wyborami parlamentarnymi

Norweskie media oceniają dokonania PiS przez pryzmat lidera partii Jarosława Kaczyńskiego, a nie postać premiera Mateusza Morawieckiego. Fot. KPRM (Flickr.com, CC BY-NC-ND 2.0 DEED)

Norweska agencja informacyjna NTB przygotowała analizę poświęconą polskiej scenie politycznej. Materiał komentuje sytuację nad Wisłą kilka dni przed wyborami parlamentarnymi. Twierdzą, że obywatele wybiorą pomiędzy dalszą tzw. orbanizacją kraju lub zbliżeniem do Europy.
– W nadchodzących wyborach polscy obywatele staną na rozdrożu – czytamy w pierwszym zdaniu materiału NTB. Autorzy materiału przywołują zmieniające się nastroje społeczne, które od 2015 roku dawały zwycięstwu Prawu i Sprawiedliwości. Partia nazywana jest narodowo-konserwatywną. Twierdzą, że obecny rząd przygotowany jest na trzecią kadencję, jednak polityczne plany mogą zmienić się przez rosnącą popularność partii opozycyjnych. Przywołują Marsz Miliona Serc, który przeszedł ulicami Warszawy 1 października. – Setki tysięcy osób manifestowały siłę opozycji – czytamy w artykule.

NTB przywołuje także opinię polskich naukowców – Wojciecha Sadurskiego i Niny Witoszek. Twierdzą, że wybory nie będą uczciwe, m.in. przez system wyborczy faworyzujący Prawo i Sprawiedliwość oraz przemianę telewizji publicznej w organ propagandowy partii rządzącej.

Kolejne starcie Kaczyński vs Tusk

Agencja zwraca uwagę, że polityczny wyścig rozgrywa się między dwiema partiami o konserwatywnych korzeniach. Jako główną siłę opozycję wskazuje Platformę Obywatelską i jej lidera Donalda Tuska, który od lat rywalizuje z Jarosławem, a wcześniej także Lechem Kaczyńskim. – Tusk przewodzi Platformie Obywatelskiej. Wszystkie szacunki wskazują, że musi zyskać poparcie socjaldemokratów i ewentualnie innych partii, by przejąć władzę – czytamy w analizie.
Ostatnie sondaże wskazują na wyrównaną walkę w dzień wyborów. Prawo i Sprawiedliwość ma potrzebować do zawiązania rządu koalicji z Konfederacją. Z kolei Platformę Obywatelską mogą wesprzeć Lewica oraz Trzecia Droga.

Ostatnie sondaże wskazują na wyrównaną walkę w dzień wyborów. Prawo i Sprawiedliwość ma potrzebować do zawiązania rządu koalicji z Konfederacją. Z kolei Platformę Obywatelską mogą wesprzeć Lewica oraz Trzecia Droga.Fot. Arno Mikkor (EU2017EE) – Flickr.com (CC BY 2.0)

– PiS to partia reakcyjna, konserwatywna, która przez ostatnie osiem lat ciężko pracowała na rzecz odebrania niezależności sądów, wolnych mediów i instytucji edukacyjnych. Opozycja obejmuje siły liberalne, lewicowe, zaangażowane w ochronę środowiska i agrarne. Łączy ich wspólna walka o liberalną demokrację i sprzeciw wobec autorytarnych rządów – komentuje Nina Witoszek, profesor historii kultury na uniwersytecie w Oslo.

Polska hamulcem Europy?

Jørn Holm-Hansen z Instytutu Badań Miejskich i Regionalnych NIBR w Oslo Met zwrócił uwagę, że Prawo i Sprawiedliwość zdobyła głosy dzięki wprowadzeniu świadczeń socjalnych. – Opozycja uważała, że Polski na to nie stać. Narodowi konserwatyści znaleźli jednak pieniądze. Mają wiarygodność dla elektoratu socjalnego, a to wiele znaczy – mówi na łamach NTB. Jakub Godzimirski z norweskiego Instytutu Badań nad Sprawami Międzynarodowymi dodaje do przyczyn popularności PiS oskarżenia, które partia kieruje wobec Platformy Obywatelskiej. – Zarzucają jej prowadzenie polityki zbyt przyjaznej Niemcom i zacieśnianie współpracy z Rosją – skomentował.
Norweskie media chwalą Polskę za szybką i skuteczną pomoc uchodźcom z Ukrainy. Oskarżają jednak rząd o problemy z utrzymaniem dobrych stosunków z sąsiadem. – Stawianie własnego narodu na pierwszym miejscu mają wpisane w DNA – twierdzi Jørn Holm-Hansen. Dodaje, że rząd nad Wisłą stał się hamulcem współpracy w Europie. – Obecnie najprawdopodobniej Viktor Orban jest najważniejszym partnerem polskiego rządu – zwraca uwagę badacz.

Ostatnie sondaże przedwyborcze oraz prognozy nie dają wyraźnej przewagi opozycji ani koalicji PiS i Konfederacji. Wskazują ogólną tendencję wzrostu popularności Lewicy, Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej. Tegoroczne wybory do Sejmu i Senatu RP odbędą się 15 października. Lokale będą otwarte w godzinach od 7:00 do 21:00.

Źródła: NTB, ABC Nyheter, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Z Norwegii

15-10-2023 12:12

Dlaczego polska ambasada nie protestuje przeciwko szkalowaniu Polski w norweskich mediach ?

J M

10-10-2023 12:34

Nina Witoszek czy ta BzyTowska gęba może kłamać? Profesurek typowy lewaczek zaczytany w VG robiony miekkim wujem z niezdrowym zamiłowaniem do młodych chłopców. On nie jest ekspertem od Europy środkowo-wschodniej tylko powiela narracje gazetki zyTowskiej zwanej dla zmylenia goja wybiórczą. Zwykły szabesgoj najmeny

Grzegorz Janikowski

09-10-2023 09:51

"Stawianie własnego narodu na pierwszym miejscu mają wpisane w DNA – twierdzi Jørn Holm-Hansen".....
Dette er ikke bra, er dette bra?

Marcin Kobinski

07-10-2023 23:31

P.s. bardziej nacjonalistycznego kraju niż No-way trudni w Europie znaleźć

Marcin Kobinski

07-10-2023 23:29

Ty Hansen ! Czep się swojego podwórka bo zaczyna Wam się walić państwo opiekuńcze! Obywatele uciekają ,drogi i mosty się sypią a politycy coraz bardziej pazerni ! Polska się wyzwala z kajdan komuny i idzie w stronę rozwoju przy Pisie podczas gdy u was wręczodwrotnie, korona najtańsza w całej Skandynawii itd. itp.!

Szybki Bill

07-10-2023 16:54

Bzdura, ale co sie dziwic, Norwegowie dostaja informacje od lewicujacych Polakow z Oslo, tzw. "specjalistow". Szkoda gadac.

xxx yyy

06-10-2023 22:23

andrzej45 napisał:
Picie w Szczawnicy to nie to samo co szczanie w piwnicy Konfa i Szczęść Boże mają tyle wspolnego z Kremlem co owczarek niemiecki z Niemcami. Grześiu i jego ojciec mieszkajacy za wielkim bajorem od niepamiętnych lat Przyjaciele rodziny tego z długim nosem
Ale juz owczarek kaukaski ma duzo wspolnego z Rosja ,a moze jest to zwykly Samojed?
-Wiceszef Ruchu Narodowego Mazowsze Paweł Więckowski, który jeszcze do niedawna prowadził z rosyjskim wspólnikiem firmę oferującą karty paliwowe rosyjskich koncernów naftowych, wcześniej zaś był dyrektorem polskiego przedstawicielstwa spółki-córki Rosnieftu

Xx1

06-10-2023 20:42

Co za bzdury! Kompletny brak wiedzy o polskiej polityce! Wiedza oparta o bzdury, które powiela nasza opozycja w świecie! Politykom nie można ufać, nie ma dobrych są tylko źli i jeszcze gorsi… Niech spojrzą sie na swoje dwa ostatnie rządy. Jakim nieudacznikiem trzeba być by ludzi doprowadzić do biedy w tak bogatym kraju? Unia upada przez kontynuacje polityki lewicowej.

andrzej marecki

06-10-2023 20:07

Picie w Szczawnicy to nie to samo co szczanie w piwnicy Konfa i Szczęść Boże mają tyle wspolnego z Kremlem co owczarek niemiecki z Niemcami. Grześiu i jego ojciec mieszkajacy za wielkim bajorem od niepamiętnych lat Przyjaciele rodziny tego z długim nosem

andrzej marecki

06-10-2023 20:01

jedna uwaga Mimo tzw sankcji ci ktorzy o nich najgłosniej krzyczą prowadzą interesy z Rosją i dobrze na tym wychodzą A dla plebsu w TV opowiada sie naprawde bzdury Ktos kto ma chociaz średnią wiedze wchodząc na ktorąs ze stacji Tv musi szybko uciekac Nie da sie słuchac tego debilizmu

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok