Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Koniec przepychanki o fundusze: polski rząd nie przejmie nad nimi kontroli Polityka
Monika Pianowska 31 października 2018
14:36

Koniec przepychanki o fundusze: polski rząd nie przejmie nad nimi kontroli

22
Skomentuj
Fundusze Norweskie i Fundusze Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) to pomoc finansowa przyznawana przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein wybranym, najmniej zamożnym krajom członkowskim UE w zamian za dostęp do unijnego rynku. wikimedia.org/ fot. VinceB/ CC BY-SA 3.0
Po niemal roku od podpisania porozumienia Memoranda Of Understanding (MoU), na mocy którego Polska otrzyma w latach 2016-2021 809 mln euro w ramach funduszy norweskich, państwa-darczyńcy wybrały operatora środków krajowych. Będą nimi zarządzać trzy organizacje niezależne: Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, Fundacja Akademia Organizacji Obywatelskich i Fundacja im. Stefana Batorego.
Wiadomo również, że dyspozycja 30 milionów euro w ramach programu „Aktywni Obywatele” nie przypadnie w udziale rządowi, o co zabiegali przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Informację o rozstrzygnięciu otwartego konkursu ogłosili grantodawcy w komunikacie prasowym z 29 października, dzień później zareagował wicepremier i Minister Kultury Piotr Gliński, podważając decyzję. Ponadto do rozstrzygnięcia pozostał jeszcze konkurs na operatora środków regionalnych w wysokości 23 milionów euro.
Reklama

Tylko nie Batory…

To, że Polska otrzyma 809 milionów euro ustalono już w planie budżetowym funduszy norweskich i środków EOG na lata 2014-2021, a potwierdzono wiosną 2016. Między Polską a Norwegią rozgorzał jednak wielomiesięczny spór o Fundusz dla Organizacji Pozarządowych.

W latach 2013-2016 operatorem programu dla organizacji NGO była wybrana w konkursie i zaakceptowana przez Norwegów Fundacja im. Stefana Batorego, ale PiS nie podobało się m.in., że pieniądze trafiają do organizacji feministycznych czy związanych ze środowiskiem LGBT, których działalność nie odpowiada prawicowemu profilowi partii.
Polski rząd chciał przejąć kontrolę nad dotacjami przeznaczonymi na sprawy społeczeństwa obywatelskiego – pieniądze wybranym organizacjom NGO przydzielałoby wówczas Narodowe Centrum Rozwoju Obywatelskiego, czyli rządowa agencja powołana przez PiS we wrześniu 2017. Władze Norwegii nie wyraziły na to zgody, upierając się przy organizacjach niezależnych.

Fundusze Norweskie i Fundusze Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) to pomoc finansowa przyznawana przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein wybranym, najmniej zamożnym krajom członkowskim UE w zamian za dostęp do unijnego rynku.

Nie spełnili wymogów transparentności

29 października Norwegia, Islandia i Lichtenstein na oficjalnej stronie funduszy EOG ogłosiła, że operatorami środków ogólnokrajowych  na cele obywatelskie będą w Polsce trzy niezależne organizacje: Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, Fundacja Akademia Organizacji Obywatelskich i ponownie Fundacja im. Stefana Batorego. Chociaż klamka zapadła, po fakcie zareagował polski wicepremier.
Minister Gliński 30 października wydał oświadczenie, w którym podkreślił zasługi polskich negocjatorów, jak doprowadzenie do zwiększenia puli środków dla NGO i wprowadzenie dwóch operatorów – regionalnego i ogólnopolskiego – drogą specjalnej procedury z udziałem zarówno reprezentantów Darczyńców, jak i rządu RP. Jednocześnie zarzucił w nim grantodawcom, że „proces wyboru operatora w ramach pierwszego konkursu nie spełnia podstawowych wymogów transparentności”.

W jego mniemaniu jej przejaw stanowiła odmowa członkom Komitetu Wyboru Operatora dostępu do materiałów źródłowych w procesie konkursu, co można traktować jako brak dobrej woli do podjęcia współpracy i podważenie zaufania polskiego rządu.

Musztarda po obiedzie?

Wicepremier wypomniał także w oświadczeniu wykluczenie z konkursu Fundacji Wolność i Demokracja z powodu braku działań na rzecz społeczeństwa obywatelskiego oraz pod zarzutem braku niezależności politycznej, ponieważ w jej radzie zasiadał wówczas minister Adam Lipiński. Zbulwersował go jednak fakt, że do oceny merytorycznej dopuszczono Fundację im. S. Batorego, chociaż w chwili składania oferty w jej radzie z kolei zasiadał wicemarszałek senatu Bogdan Borusewicz. 

Minister Piotr Gliński w konsekwencji podjął decyzję o wycofaniu przedstawicieli RP z Komitetu i powiadomił o niej dyrektora Biura Mechanizmu Finansowego w Brukseli (BMF). Na tym etapie jednak jest już za późno, żeby wydany przez niego akt przyniósł skutki.

Sukces negocjatorów: podzielą środki

W październiku 2017 Ministerstwo Rozwoju dogadało się z grantodawcami w kwestii uruchomienia III edycji środków norweskich i EOG w Polsce. Wiadomo było m.in., że Norwegia nie zamrozi dotacji dla Polski, ale Rządowy Narodowy Instytut Wolności nie przejmie funduszy norweskich na rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

Norwegia zgodziła się natomiast na spełnienie drugiego polskiego postulatu, by środki na społeczeństwo obywatelskie podzielić na dwie części: ogólnopolską (30 mln euro) i regionalną (23 mln euro) z oddzielnymi operatorami wybranymi drogą konkursu przez polsko-norweską komisję. Jeśli w II etapach nie udałoby się osiągnąć w ich kwestii kompromisu, Norwegia sama miałaby wybrać operatorów.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
boj fra oszlo
boj fra oszlo 03-11-2018 22:00

sobek22 napisał:
AUSTRIA: Kurz zakazuje działalności fundacji George’a Sorosa! I daje mu krótki termin na wyniesienie się z jego kraju.
newsbook.pl/2017/10/20/austria-kurz-zaka...e-sie-z-jego-kraju/#


...w 2017?
...no i co sie wyniósł?

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
sobek22
sobek22 03-11-2018 21:43

AUSTRIA: Kurz zakazuje działalności fundacji George’a Sorosa! I daje mu krótki termin na wyniesienie się z jego kraju.


newsbook.pl/2017/10/20/austria-kurz-zaka...e-sie-z-jego-kraju/#

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Frakoblet fra systemet
Frakoblet fra systemet 03-11-2018 21:36

Ło matko, tęczowe ludki kupią milion sztucznych fallllusow i rusza na wojnę z pisss,tak wspiera się organizację lgbt pod pozorem doracji rozwojowych,wystarczy sprawdzić w rejestrach uncla google na co i kto dostał ostatnie wpłaty to się dopiero towarzystwo grubo zdziwi..

8
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Janek1972
Janek1972 03-11-2018 09:37

Dewianci LGBT będą mieli za co drzeć ryje na swoich spędach i paradach. Skłócania Polaków ciąg dalszy...

10
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Malaguti B
Malaguti B 02-11-2018 12:16

Te pieniadze powinny isc na utrzymanie i zapewnienie lepszego bytu polskim imigrantom!

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Paweł Z.
Paweł Z. 02-11-2018 09:09

Fundacja batorego - otwarcie patologiczna organizacja. Wylęgarnia wszelkiej dewiacji.

16
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Sławomir, Janusz kumpel Grażyny Wiśniewski

TomaszLenartowicz napisał:
Polska otrzyma w latach 2016-2021 809 mln euro w ramach funduszy norweskich, państwa-darczyńcy wybrały operatora środków krajowych. WYBRALY!!

Drobna czzesc z dochodu osignietego w ramach zakupow dokonanych przez statystycznego Polaka (np.Grazyne i Janusza) produktow sprowadzonych z Norwegii, ma ten kraj obowiazek zwrocic w ramach tzw funduszy norweskich.
Szkoda , ze nie wybrali operatorow niezaangazowanych politycznie.
Teraz , zamiast posluzyc rozwojowi szerszemu gronu Polakow , pieniadze trafia do nierobow ktorzy uzyja ich do zapewnienia sobie mozliwosci dalszego nierobstwa na przyszlosc.
Nasze pieniadze beda uzyte przeciwko nam.

12
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 01-11-2018 13:36

TomaszLenartowicz napisał:
Polska otrzyma w latach 2016-2021 809 mln euro w ramach funduszy norweskich, państwa-darczyńcy wybrały operatora środków krajowych. WYBRALY!!

Ja wiesniakiem jestem, ale swoj rozum mam.
Darczynca ma jak najwieksze prawo do wyboru jednostki rozporzadzajcej funduszem.

Polska ma jak najgorsza renome, wiec wybiera sie jednostke, ktora stosuje sie podstawowych wymogow demokracji.
Norwegia nie chcialaby, aby pieniadze zasilily polskich nazistow, ksenofobow i inne kolka wzajemnych adoracji (patrz Rydzyk)

-4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Tomasz Lenartowicz
Tomasz Lenartowicz 01-11-2018 12:32

Polska otrzyma w latach 2016-2021 809 mln euro w ramach funduszy norweskich, państwa-darczyńcy wybrały operatora środków krajowych. WYBRALY!!

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Finanstilsynet zaciska kredytowy pas. Od 15 maja nowe regulacje

Finanstilsynet zaciska kredytowy pas. Od 15 maja nowe regulacje

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas