Solberg mówi, że jej zdaniem agencje pośrednictwa pracy jako droga do życia zawodowego są bardzo niedoceniane.
flickr.com/ Høyre/ fot. Hans Kristian Thorbjørnsen/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/
1 kwietnia w Oslo i Viken ma zostać wprowadzony zakaz wynajmu pracowników budowlanych za pośrednictwem agencji pracy, a w skali kraju zaostrzenie przepisów zatrudniania tymczasowego. Tymczasem liderka konserwatystów i była premier Norwegii, Erna Solberg, zapowiada, że jeśli znów obejmie władzę po wyborach w 2025 roku, priorytetowo potraktuje zniesienie tej zasady.
W rozmowie z Aftenposten Solberg mówi, że jej zdaniem agencje pośrednictwa pracy jako droga do życia zawodowego są bardzo niedoceniane. Była norweska premier wierzy, że przyczyniają się one do tworzenia płynniejszego, prostszego i bardziej elastycznego rynku pracy.
Wypożyczanie pracowników to półśrodek?
Jednak związki zawodowe (LO) i rząd uważają, że zatrudnianie tymczasowe zastępuje stały angaż i stanowi trzecie ogniwo między pracodawcą a pracownikiem, które rozbija odpowiedzialność i prawa pracowników.
– Zmieniliśmy prawo dotyczące zatrudniania, bo uważamy, że stałe etaty to najbezpieczniejszy sposób na rozwój norweskiego biznesu – mówi rzeczniczka Partii Pracy ds. polityki pracy Tuva Moflag.
Od 1 kwietnia 2023 Ministerstwo Pracy wprowadza m.in. zakaz zatrudniania przez firmy pośrednictwa pracy dla branży budowlanej w Oslo i Viken. Parlamentarzyści przegłosowali prawo do stałego zatrudniania pracowników, czyli zgodnie ze zmianami nabywa je każdy tymczasowo zatrudniony, który nieprzerwanie od trzech lat pracuje dla jednej firmy.
Jesienią 2021 Erna Solberg przegrała w wyborach z Jonasem Gahr Støre.Źródło: Fot. Sven Gj. Gjeruldsen, Det kongelige hoff (Flickr.com CC BY-NC 2.0)
Wyborcy powoli wracają
Ograniczenie możliwości pracy tymczasowej w Norwegii było jednym z postulatów Partii Pracy. Odwrotne poglądy mają konserwatyści z partii Høyre.
Tymczasem, chociaż jesienią 2021 Erna Solberg przegrała w wyborach z Jonasem Gahr Støre, ostatnie sondaże znów przemawiają na jej korzyść. W kwietniu Solberg po raz pierwszy od sierpnia poprzedniego roku wyprzedziła konkurenta popularnością. Na pytanie, którą osobę z tej dwójki ankietowani widzą w roli premiera po wyborach w 2025, 45 proc. respondentów wskazała właśnie na Solberg. Støre uzyskałby 38-procentowe poparcie.
Następnie latem rządząca Partia Pracy odnotowała największy spadek poparcia, podczas gdy konserwatyści wypadli w sondażu najlepiej od ośmiu lat z 30 proc. od potencjalnych wyborców. Erna Solberg objęła tekę premiera 16 października 2013 roku na dwie kadencje. Plan dymisji rządu przedstawiła 14 września 2021, dwa dni po wyborach parlamentarnych. Po oddaniu władzy już na początku 2022 roku Solberg zapowiedziała, że będzie się ubiegać o reelekcję.
Źródła: Aftenposten, Dagsavisen, MojaNorwegia
Reklama
09-02-2023 00:42
0
-1
Zgłoś
06-02-2023 21:30
0
0
Zgłoś
06-02-2023 12:18
0
-3
Zgłoś
04-02-2023 17:54
2
0
Zgłoś
04-02-2023 16:22
9
0
Zgłoś