Wysokie kwoty

zasiłków na dzieci

Pobieraj świadczenia

w Norwegii

Sprawdź

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Polityka

Erna Solberg znów chce być premierem. Obiecuje przywrócenie praw agencjom pracy

Monika Pianowska

03 lutego 2023 16:30

Udostępnij
na Facebooku
5
Erna Solberg znów chce być premierem. Obiecuje przywrócenie praw agencjom pracy

Solberg mówi, że jej zdaniem agencje pośrednictwa pracy jako droga do życia zawodowego są bardzo niedoceniane. flickr.com/ Høyre/ fot. Hans Kristian Thorbjørnsen/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

1 kwietnia w Oslo i Viken ma zostać wprowadzony zakaz wynajmu pracowników budowlanych za pośrednictwem agencji pracy, a w skali kraju zaostrzenie przepisów zatrudniania tymczasowego. Tymczasem liderka konserwatystów i była premier Norwegii, Erna Solberg, zapowiada, że jeśli znów obejmie władzę po wyborach w 2025 roku, priorytetowo potraktuje zniesienie tej zasady.
W rozmowie z Aftenposten Solberg mówi, że jej zdaniem agencje pośrednictwa pracy jako droga do życia zawodowego są bardzo niedoceniane. Była norweska premier wierzy, że przyczyniają się one do tworzenia płynniejszego, prostszego i bardziej elastycznego rynku pracy.

Wypożyczanie pracowników to półśrodek?

Jednak związki zawodowe (LO) i rząd uważają, że zatrudnianie tymczasowe zastępuje stały angaż i stanowi trzecie ogniwo między pracodawcą a pracownikiem, które rozbija odpowiedzialność i prawa pracowników.
– Zmieniliśmy prawo dotyczące zatrudniania, bo uważamy, że stałe etaty to najbezpieczniejszy sposób na rozwój norweskiego biznesu – mówi rzeczniczka Partii Pracy ds. polityki pracy Tuva Moflag.
Od 1 kwietnia 2023 Ministerstwo Pracy wprowadza m.in. zakaz zatrudniania przez firmy pośrednictwa pracy dla branży budowlanej w Oslo i Viken. Parlamentarzyści przegłosowali prawo do stałego zatrudniania pracowników, czyli zgodnie ze zmianami nabywa je każdy tymczasowo zatrudniony, który nieprzerwanie od trzech lat pracuje dla jednej firmy.
Jesienią 2021 Erna Solberg przegrała w wyborach z Jonasem Gahr Støre.

Jesienią 2021 Erna Solberg przegrała w wyborach z Jonasem Gahr Støre.Źródło: Fot. Sven Gj. Gjeruldsen, Det kongelige hoff (Flickr.com CC BY-NC 2.0)

Wyborcy powoli wracają

Ograniczenie możliwości pracy tymczasowej w Norwegii było jednym z postulatów Partii Pracy. Odwrotne poglądy mają konserwatyści z partii Høyre.
Tymczasem, chociaż jesienią 2021 Erna Solberg przegrała w wyborach z Jonasem Gahr Støre, ostatnie sondaże znów przemawiają na jej korzyść.  W kwietniu Solberg po raz pierwszy od sierpnia poprzedniego roku wyprzedziła konkurenta popularnością. Na pytanie, którą osobę z tej dwójki ankietowani widzą w roli premiera po wyborach w 2025, 45 proc. respondentów wskazała właśnie na Solberg. Støre uzyskałby 38-procentowe poparcie.
Następnie latem rządząca Partia Pracy odnotowała największy spadek poparcia, podczas gdy konserwatyści wypadli w sondażu najlepiej od ośmiu lat z 30 proc. od potencjalnych wyborców. Erna Solberg objęła tekę premiera 16 października 2013 roku na dwie kadencje. Plan dymisji rządu przedstawiła 14 września 2021, dwa dni po wyborach parlamentarnych. Po oddaniu władzy już na początku 2022 roku Solberg zapowiedziała, że będzie się ubiegać o reelekcję.
Źródła: Aftenposten, Dagsavisen, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Tomasz012

09-02-2023 00:42

Oby nie byla bo to dopiero sie zacznie czego nie dokonczyla agencje to pikuś

N O

06-02-2023 21:30

Jak ktoś jest nie gramotny to proste że walą po rogach!

Stolarza

06-02-2023 12:18

Z agenci pracy mają korzyść Norwegowie a poszkodowani oszukiwani są obcokrajowcy standart

Polo Norek

04-02-2023 17:54

I wszystko na temat:
- zniesienie zakazu wynajmu pracowników budowlanych za pośrednictwem agencji pracy, a w skali kraju zaostrzenie przepisów zatrudniania tymczasowego.

Bemanningi wiecznie żywe. Norki już postali się, bo kto im Norwegię zbuduje.
Brawo!!!

cob2

04-02-2023 16:22

To ta pani i jej rząd:
-Zatwierdziła plan położenia kabli do UK
-Wydluzyla czas umów tymczasowych
-Zwiekszala ulgi podatkowe dla najbogatszych
-Bawiła się w najlepsze na swoich urodzinach z gośćmi pomimo obostrzeń covidowych
Także tego

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok