Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Polityka

Erna Solberg chce znów zostać premierem. Będzie się ubiegać o reelekcję w 2025

Monika Pianowska

22 stycznia 2022 17:00

Udostępnij
na Facebooku
4
Erna Solberg chce znów zostać premierem. Będzie się ubiegać o reelekcję w 2025

Erna Solberg kieruje partią Høyre od 2004 roku. flickr.com/ Høyre/ fot. Hans Kristian Thorbjørnsen/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Liderka Partii Konserwatywnej (Høyre) Erna Solberg chce przejąć rolę premiera po Jonasie Gahr Støre. Na łamach norweskiej prasy zapowiedziała, że będzie się ubiegać o reelekcję, by ponownie objąć stanowisko szefowej rządu w 2025 roku. O swojej kandydaturze poinformowała 17 stycznia komisję nominacyjną Partii Konserwatywnej.
Reklama
Erna Solberg (60 lat) kieruje partią Høyre od 2004 roku, zaś stanowisko premiera Norwegii piastowała w latach 2013-2021. W rozmowie z Aftenposten zapewniała, że ​​ma motywację do prowadzenia polityki opozycyjnej przez kolejne cztery lata, a praca z nową grupą parlamentarną zapewnia mieszankę doświadczenia i nowej siły.

Skład liderów się zmieni

Podczas gdy Solberg jest zdeterminowana do kontynuowania kariery politycznej na najwyższym szczeblu, wiadomo jednocześnie, że po 18 latach pełnienia funkcji wiceprzewodniczącego partii o reelekcję na stanowisko nie będzie się już ubiegał Jan Tore Sanner.
Jan Tore Sanner nie chce już być wiceliderem partii Høyre.

Jan Tore Sanner nie chce już być wiceliderem partii Høyre.Źródło: Fot. Hans Kristian Thorbjørnsen, Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

Komitet nominacyjny konserwatystów rozpoczął już prace nad powołaniem nowego kierownictwa. Wśród osób, które mogą zastąpić Sannera, jest były minister szkolnictwa wyższego i badań naukowych Henrik Asheim. Nikolai Astrup, który zasiada w komisji ds. energii i środowiska w Stortingu, jest również otwarty na stanowisko wiceprzewodniczącego. Inną możliwą kandydatką na to stanowisko jest Ine Eriksen Søreide, pisze Norweska Agencja Prasowa (NTB).
Na czele nowo powołanego rządu Norwegii stoi Jonas Gahr Støre, lider Partii Pracy. Za koalicję rządzącą odpowiada wraz z ministrem finansów Trygve Slagsvold Vedumem (Partia Centrum).
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


lilyerikson

24-01-2022 10:44

rządy nazioli to kompletna katastrofa.

Jan Kowalski

24-01-2022 07:50

Mam nadzieje, ze wroci, jak najszybciej. Rzady lewicy to kompletna katastrofa.

boj fra oszlo

23-01-2022 12:02

...wiec co tutaj robisz?

MiroMaro

23-01-2022 10:41

miejsce tucznika jest w chlewie

Facebook Messenger YouTube Instagram