Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Erna Solberg deklaruje wsparcie dla Wielkiej Brytanii. Chodzi o ewentualny powrót do EFTA Polityka
Hanna Jelec 29 listopada 2018
11:57

Erna Solberg deklaruje wsparcie dla Wielkiej Brytanii. Chodzi o ewentualny powrót do EFTA

1
Skomentuj
Premier Norwegii Erna Solberg podkreśla, że zależy jej na równowadze handlowej w Europie. Wikimedia Commons/fot. Kjetil Ree/ CC BY-SA 3.0
28 listopada Erna Solberg zapowiedziała, że norweski rząd jest gotowy na udzielenie pełnego wsparcia Wielkiej Brytanii. Premier ma na myśli ewentualny powrót Wysp do Europejskiego Sojuszu Wolnego Handlu (EFTA), kiedy Zjednoczone Królestwo nie będzie już członkiem Unii Europejskiej. Jeszcze w zeszłym roku nie kryła w związku z tym sceptycyzmu.
Norweska polityk zadeklarowała, że kraj fiordów wesprze Brytyjczyków, jeśli ci zdecydowaliby się na ponowne dołączenie do Europejskiego Sojuszu Wolnego Handlu (EFTA), do którego należą obecnie m.in. Norwegia i Islandia. Solberg podkreśla, że najistotniejsze jest zachowanie równowagi ekonomicznej w Europie. Taki krok może się więc okazać dobrym rozwiązaniem po zamieszaniu związanym z zapoczątkowanym po referendum z 2016 roku procesem Brexitu.
Reklama

Spokojnie i zachowawczo

Już w zeszłym roku trwały spekulacje, czy Wielka Brytania stanie się „drugą Norwegią” i podobnie jak kraj fiordów zechce korzystać z pełnego dostępu do wspólnego rynku, nie będąc we Wspólnocie. Do tego jednak niezbędne okazałoby się przyjęcie czegoś na wzór modelu norweskiego i przystąpienie do porozumienia EOG spoza Unii Europejskiej po wstąpieniu do EFTA. Państwa należące do tej grupy, czyli Norwegia, Islandia, Liechtenstein i Szwajcaria, w zamian za uczestnictwo w Rynku Wewnętrznym przyczyniają się do zmniejszania różnic gospodarczych i społecznych w obrębie EOG, udzielając pomocy finansowej państwom obszaru.
Krótko po starcie Brexitu Solberg nie ukrywała obaw i wątpliwości dotyczących zawirowań w brytyjskiej i europejskiej polityce. Środowa deklaracja premier była jednak wyważona i – zdaniem norweskich mediów – tym razem bardzo zachowawcza. Teraz norweska polityk nie krytykuje już decyzji Brytyjczyków. 28 listopada premier jedynie oferowała pomoc przy „znalezieniu dogodnych rozwiązań”, które odpowiadałyby państwom europejskim.

Dla dobra ogółu?

Decyzja norweskiej premier o wsparciu Wysp Brytyjskich z pewnością wypływa z faktu, że Wielka Brytania jest głównym partnerem handlowym kraju fiordów. Propozycja Erny Solberg ma na celu utrzymanie równowagi handlowej w Europie.

Pomysł Solberg przemawia do brytyjskich zwolenników programu „Norwegia plus” wierzących, że powrót Wielkiej Brytanii do EFTA przywróciłby równowagę po kontrowersyjnym Brexicie. Decyzję premier popiera także do wielu Norwegów, którzy prowadzą interesy z Wielką Brytanią.

Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (ang. European Free Trade Association, EFTA) – międzynarodowa organizacja gospodarcza z siedzibą w Genewie; powstała 3 maja 1960 r. na mocy Konwencji sztokholmskiej. Ma na celu utworzenie strefy wolnego handlu między państwami członkowskimi: obecnie Islandią, Lichtensteinem, Norwegią i Szwajcarią. Dawniej państwami członkowskimi były także Austria, Dania, Norwegia, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja i Wielka Brytania. Z czasem większość krajów członkowskich wystąpiła z EFTA na rzecz konkurencyjnej Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG).

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Paweł Z.
Paweł Z. 01-12-2018 22:21

Ta babka to zna się ... ale na jedzeniu.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas