Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Polityka

To już pewne! Będzie Brexit [PIERWSZE REAKCJE]

Anna Moczydłowska

24 czerwca 2016 11:47

Udostępnij
na Facebooku
To już pewne! Będzie Brexit [PIERWSZE REAKCJE]

To już pewne - większośc Brytyjczyków chce wyjścia z Unii Europejskiej Fot. fotolia - royalty free

Znamy już oficjalne wyniki czwartkowego referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Za pozostaniem w Unii głosowało 16 milionów 141 241 osób. Za Brexitem opowiedziało się 17 milionów 410 742 obywateli. Zebraliśmy najciekawsze opinie.
David Cameron, premier Wielkiej Brytanii:  Brytyjczycy zagłosowali za wyjściem z Unii Europejskiej i tę decyzję trzeba uszanować. Chcę podziękować wszystkim, którzy byli po mojej stronie w tej kampanii przeciwko wyjściu z Unii Europejskiej. Gratuluję też zwolennikom wyjścia z UE. Nie sądzę, by było właściwe, abym był kapitanem, który pokieruje naszym krajem do następnego punktu docelowego.
Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej: Nie ma co ukrywać, że mieliśmy nadzieję na inny wynik. Jest to chwila historyczna, ale nie jest to chwila na histeryczną reakcję. Chcę zapewnić, że jesteśmy przygotowani na negatywny scenariusz. Unia to nie jest tylko projekt na dobre czasy. Rozmawiałem z przywódcami krajów Unii i zapewnili mnie, że są gotowi utrzymać jedność w ramach wspólnoty 27 krajów.
Nigel Farage, przewodniczący Partii Niepodległości UKIP: Unia Europejska umiera. To dzień niepodległości, który przejdzie do historii. To zwycięstwo prawdziwych ludzi, zwycięstwo zwykłych ludzi, zwycięstwo ludzi porządnych. Walczyliśmy z korporacjami, z wielkimi bankami inwestycyjnymi, z wielkimi partiami, z kłamstwami, korupcją i fałszem.
Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO: Pozycja Zjednoczonego Królestwa w NATO nie ulegnie zmianie. Kraj ten pozostanie silnym i zaangażowanym sojusznikiem w NATO i będzie nadal odgrywał wiodącą rolę w naszym sojuszu.
Czy popierasz wyjście Wielkiej Brytanii z UE?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Głosuj
Witold Waszczykowski, polski minister spraw zagranicznych: Ponieważ status Polaków, którzy tam są, mieszkają, pracują nie zmieni się w najbliższych latach. Natomiast, w dłuższej perspektywie, to zależy od tego czy radykalnie zmieni się prawo, czy zostaną ograniczone przywileje emigrantów, którzy nie są obywateli. Dzisiaj tego nie wiemy.
Radosław Sikorski, były Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej: Dopiero dzisiaj widać jak wizjonerskie było ogłoszenie Wielkiej Brytanii naszym głównym sojusznikiem w Unii Europejskiej. Obyśmy o UE nie musieli powiedzieć „Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto cię stracił”. W obliczu Brexit, powiem to jeszcze raz. Obawiam się niemieckiego przewodnictwa bardziej niż niemieckiej bezczynności.
Konstantin Kosaczow, szef komisji spraw zagranicznych rosyjskiego senatu: Projekt pod nazwą "Unia Europejska" nie sprawdził się. Głosowanie w Wielkiej Brytanii jest dowodem na to, że Unia okazała się niezrozumiała dla przeciętnych Europejczyków. Unii najbardziej zaszkodziła biurokracja i nieprzemyślane decyzje. Jako przykład można wskazać między innymi pospieszne wciąganie Ukrainy do unijnych struktur, które doprowadziło do poważnego kryzysu w Europie.
Jonas Gahr Støre, szef Opozycyjnej Partii Pracy w Norwegii:  To sygnał, że EU jest politycznym projektem demokracji, które straciły poparcie wśród swoich obywateli i będzie wymagała poprawek
Bohuslav Sobotka, premier Czech: Następstwa opuszczenia UE przez Wielką Brytanię mogą być rzeczywiście ogromne. Debat o wystąpieniu z UE można oczekiwać także u nas za parę lat, jeśli Unię opuści Wielka Brytania. Wyjście Czech z UE oznaczałoby straty w sferze gospodarki i bezpieczeństwa, a także powrót do strefy wpływów Rosji. Byłoby to absolutne zanegowanie biegu wydarzeń po 1989 roku.
Ryszard Petru, przewodniczący Nowoczesnej: Funt najsłabszy od 1985 roku. Tak się kończy agresywny eurosceptycyzm.
Aleksander Kwaśniewski, były prezydent Polski: To jest koniec Wielkiej Brytanii. Takiej Unii Europejskiej, z którą przeżyliśmy szczęśliwych 12 lat już nie będzie. Weszliśmy w okres szoku, chaosu, nieprzewidywalności ze wszystkimi konsekwencjami.
Janusz Palikot, przewodniczący Twojego Ruchu: Cyniczna gra Camerona na przejęcie elektoratu populistów i nacjonalisów kończy się dramatem Euopy.
Anna Fotyga, deputowana do Parlamentu Europejskiego z PiS, była szefowa polskiej dyplomacji: Nie ma wątpliwości, że na Kremlu strzelały szampany. Mam nadzieję, że przyjdzie opanowanie dla polityków. Jestem politykiem i wiem, że to jest możliwe. Spokojny krok i równy oddech. To jest to, co musimy zrobić.
Tomasz Lis, redaktor naczelny „Newsweek Polska”: A więc jednak Brexit. Katastrofa. Wielki sukces nacjonalizmu i braku wyobraźni. Co dalej? Prezydent Trump? Przed światem najkosztowniejszy rozwód w historii. Tej nocy Polska dowiedziała się, że straci wiele miliardów złotych. Frankowicze, proszę się szykować na wyższe raty kredytowe. To nie będzie miły dzień dla złotego.
Adrian Zandberg z Partii Razem: Gratulacje za PiS za wybór UK na strategicznego partnera Polski w Unii Europejskiej. Błyskotliwa decyzja.
Leszek Miller, były premier Polski: Wierzę, że UE prztrwa, ale już w innej postaci. Potrzeba wielkiej klasy liderów europejskich, aby sobie z tym problemem poradzić. Kiedyś Unia chciała się integrować i była pełna entuzjazmu. Obecna Unia jest zgorzkniała.
Grzegorz Furgo z Nowoczesnej: Cameron popełnił bład, bład populizmu. Obiecał z przyczyn politycznych referendum, żeby wygrac wybory. Był nieodpowiedzialny.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok