Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Polityka

Co trzeci Norweg chce, żeby gminy decydowały o przyjęciu azylantów. Politycy Drammen: „Oskarżano nas o rasizm”

Monika Pianowska

10 kwietnia 2024 16:09

Udostępnij
na Facebooku
5
Co trzeci Norweg chce, żeby gminy decydowały o przyjęciu azylantów. Politycy Drammen: „Oskarżano nas o rasizm”

W 2024 r. norweskie gminy będą musiały przyjąć łącznie 37 tys. uchodźców. stock.adobe.com/licencja standardowa

Nowe badanie pokazuje, że jeden na trzech Norwegów uważa, że ​​gminy muszą mieć możliwość samodzielnego decydowania, jakich uchodźców chcą przyjąć. Do tej pory na taki krok zdecydowało się Drammen, gdzie od niedawna na azyl mogą liczyć wyłącznie Ukraińcy.
Do decyzji, dzięki głosom większości cywilnej, doszło w lutym. Wywołało to debatę i wzbudziło zainteresowanie w całym kraju fiordów. Obecnie ankieta przeprowadzona przez agencję Norstat dla Dagsavisen pokazuje, że bardzo wiele osób całkowicie zgadza się z mieszkańcami Drammen, że władze lokalne powinny mieć możliwość decydowania o tym, osoby jakiej narodowości przyjmą i pomogą się osiedlić.
Pytanie zadane w sondzie brzmiało: „Czy uważasz, że gminy same powinny mieć możliwość decydowania, z jakiego kraju będą przyjmować uchodźców, czy też powinny o tym decydować centralnie władze rządowe/państwowe?”. Łącznie 34 proc. odpowiedziało twierdząco na poczet lokalnych włodarzy i ich samodzielnych postanowień. 8 proc. wybrało opcję „nie mam pojęcia”, a 7 proc. – „nie wiem”.
Zdecydowana większość respondentów, bo 52 proc., odparła jednak, że ​​ich zdaniem to władze centralne powinny decydować, kto i gdzie w kraju będzie się osiedlać.

„Brudna debata”

Partie odpowiedzialne za krok w stronę swego rodzaju selekcji w doborze przyjmowanych uchodźców w Drammen spotkały się z krytycznym podejściem zarówno ze strony prezydenta Stortingu Masuda Gharahkhaniego, premiera Jonasa Gahra Støre, jak i minister pracy i integracji Tonje Brenny. Legalność decyzji, która jest obecnie oceniana przez Administratora Stanowego, wzbudziła również szeroką debatę społeczną.
– Oskarżano nas o rasizm i krytykowano za rzeczy, których nigdy nie powiedzieliśmy ani nie mieliśmy na myśli. To była „brudna” debata, podczas której ludzie używali bzdurnych argumentów – mówi Jon Helgheim z Frp w komentarzu dla Dagsavisen. – Mówiono, że nastawiamy ludzi przeciwko sobie, że chcemy tylko białych, którzy wyglądają jak my, i że wierzymy, że niektórych osób nie da się zintegrować – dodał.
Legalność decyzji Drammen jest obecnie oceniana przez Administratora Stanowego.

Legalność decyzji Drammen jest obecnie oceniana przez Administratora Stanowego.Źródło: Fot. Peulle, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Podkreśla, że ​​powodem, dla którego jego zdaniem należy pozwolić gminom na samodzielne decyzje, jest to, że to one najlepiej wiedzą, jakie zasoby i jaką wiedzę specjalistyczną posiadają – a zatem co najlepiej odpowiada różnym narodowościom.

Murem za władzami centralnymi?

Rzeczniczka SV ds. polityki imigracyjnej w Stortingu, Birgit Oline Kjerstad, całkowicie zgadza się z większością z ankiety Dagsavisen, że ​​to władze centralne powinny decydować, kogo gminy przyjmą. Jednocześnie zgadza się, że gminy mogą mieć różne warunki przyjmowania uchodźców, dlatego państwo powinno prowadzić dialog z lokalnymi włodarzami.
– Może być na przykład tak, że gmina gościła już wcześniej osoby z jednego kraju i posiada zasoby oraz wiedzę specjalistyczną w zakresie określonego języka i kultury, co sprawia, że ​​gmina jest dodatkowo przygotowana na przyjęcie określonej grupy – pisze w e-mailu do Dagsavisen.
Ministerstwo Pracy i Włączenia Społecznego szacuje, że w 2024 r. gminy będą musiały przyjąć łącznie 37 tys. uchodźców. To najwyższy wynik w historii. Większość z nich mają stanowić właśnie uciekający przed wojną Ukraińcy. W ostatnich miesiącach kraj fiordów przyjmował średnio 1000 wysiedleńców tygodniowo.
Źródła: Dagsavisen, NRK, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


kotadolf .

11-04-2024 17:45

Wymowne zdjecie. Wypasieni,wystrojeniw sztywnej furze. Uchodzcy za dyche!
p/s: no i co z tego, ze biali.to takie same dzikusy, jak przykurzeni...

J M

11-04-2024 10:38

akwatomek

11-04-2024 07:46

Teraz, to juz za pozno noraski. Nikt was nie bedzie sluchal. Jestescie skazani za 30 lat na zmiane nazwy kraju na Ciapalandia.

jan kaczmarek

10-04-2024 22:12

Zaraz, zaraz....jesteście przecież rasistami, ksenofobami, homofobami...tak samo jak inne narodowości w tym nasza...polska narodowość.
Przecież to prawda najprawdziwsza.
Człowiek jest najgorszym z ssaków.
Pisałem już to, czy ciągle trzeba powtarzać znane ,potwierdzone, oczywiste fakty!?

Myśliwy

10-04-2024 21:55

W Polsce też faworyzowanie Ukraińców do tego stopnia że wprowadzone zostały ustawy nie zgodne z polską konstytucją.!!!
Zasada równości.
Przykład .
Za zgwałcenie obywatelki Ukrainy grozi wyrok o 2 lata surowszy niż za zgwalcenie obywatelki Polski!!!!!

Przykład drugi za wyrzucenie z własnego mieszkania lokatora który nie płaci czynszu .
Za Ukraińca wyższa kara.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok