Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Polityka

Norwegia przyjmie rekordową liczbę uchodźców. Młodzi Konserwatyści są na nie

Monika Pianowska

27 marca 2024 17:10

Udostępnij
na Facebooku
11
Norwegia przyjmie rekordową liczbę uchodźców. Młodzi Konserwatyści są na nie

Lider Unge Høyre, Ola Svenneby, uważa, że nadszedł czas, aby nacisnąć hamulec. wikimedia.commons/ Unge Høyres Landsforbund/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Ministerstwo Pracy i Włączenia Społecznego szacuje, że w 2024 r. gminy będą musiały przyjąć łącznie 37 tys. uchodźców. To najwyższy wynik w historii – informuje resort w komunikacie prasowym.
Od wybuchu wojny w Ukrainie w norweskich gminach osiedliło się ponad 57 tys. uchodźców. 50 tys. z nich pochodzi właśnie z Ukrainy. Do tej pory Norwegia zapewniła ochronę zbiorową ponad 62 tys. Ukraińców. W ostatnich miesiącach kraj fiordów przyjmował średnio 1000 wysiedleńców tygodniowo. To znacznie więcej niż sąsiednie kraje, Szwecja i Dania.
– Władze samorządowe dokonały imponującego wysiłku. Musimy w dalszym ciągu okazywać solidarność i brać na siebie część odpowiedzialności za osoby uciekające przed wojną – mówi Minister ds. zatrudnienia i włączenia społecznego Tonje Brenna.

Miarka się przebrała?

Jednocześnie młodzi prawicowcy uważają, że przyjmowanie uchodźców kwotowych w Norwegii nie powinno istnieć. Podczas czerwcowego partyjnego zgromadzenia na szczeblu krajowym młodzieżówka będzie się opowiadać wprowadzeniem zupełnie nowej polityki imigracyjnej: liczba uchodźców kwotowych ma wynosić zero, Norwegia musi odejść od obecnego systemu azylowego i zapewnić ochronę jedynie osobom ubiegających się o azyl w Europie, które pochodzą bezpośrednio z obszarów sąsiadujących z Norwegią.
Minister zatrudnienia i włączenia społecznego Tonje Brenna uważa, że Norwegia nadal powinna okazywać solidarność.

Minister zatrudnienia i włączenia społecznego Tonje Brenna uważa, że Norwegia nadal powinna okazywać solidarność.Źródło: flickr.com/ noregsmallag/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Lider Unge Høyre, Ola Svenneby, uważa, że nadszedł czas, aby nacisnąć hamulec. W programie, który ma zostać przyjęty na posiedzeniu Młodej Partii Konserwatywnej, priorytetowo traktuje się pomoc na pobliskich terenach i tylko poszczególne grupy mają zostać objęte ochroną zbiorową w następstwie decyzji politycznych.
– Uważam, że co najmniej równie ważne jest zapewnienie godnego przyjęcia osobom przybywającym do Norwegii. Nie możemy tego zrobić przy liczbie uchodźców, których dzisiaj przyjmujemy – mówi Svenneby w komentarzu dla Nettavisen. Podkreśla, że ​​nadal chce imigracji zarobkowej na mocy porozumienia EOG.
W zeszłym roku Svenneby w wywiadzie dla Aftenposten opowiadał się za zamrożeniem imigracji. Uzasadnił tę propozycję m.in. tym, że w szkolnictwie w Oslo występowały coraz większe różnice. Uznał te przypadki za wyraźny przykład tego, że Norwegia ma pewne dość zasadnicze i nierozwiązane problemy związane z integracją.
Źródła: regjeringen.no, Nettavisen
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Wladman

01-04-2024 06:56

JA jestem pracujecym ukraincem,na fast kontrakt w Konsbergu w wojskowym zakladzie,mam 2 wyksztalcenia,w tym wyzsze techniczne uznane w Norwegji,znam 6 jezykow,po polroku w mottaku,znalezly mnie i podpisalem kontrakt,sam wyuczyl jezyk norwezki za rok i zdalem sprokprowe,jestes szowinista,mam w pracy wielu polakow,litwinow,estonczykow,niemcow,amerykaninow i innych narodowosci i niema problemow a tobie jak cos sie nie podoba wracaj do swego kraju glupi NACIONALISTA1111

Wladman

01-04-2024 06:45

No tak, arabski jest liepszy,powodzenia z nimi,glupek jestes

Malgorzata123

31-03-2024 12:13

Wybieli się dzięki nim

Martin19

29-03-2024 17:46

Masakra !! Ukraince to tragiczna nacja !! Bardzo brzydki język fujjj ..

Ryszard Lwie Serce

28-03-2024 20:48

Nie ni panie i panowie nie przesadzajmy! Jest jeden plis z tego ,że Ukraińcy nie pracują! Nie widać i nie slychac tego tałatajstwa na ulicy ...

J M

28-03-2024 17:47

zaskar bygg

28-03-2024 15:25

Jednakże, jak ustalili dziennikarze NRK niektórzy Ukraińcy otrzymują znaczne kwoty w ramach pomocy społecznej 283 000 NOK nawet jeśli nie uczestniczą w programie integracyjnym. Do takiej kwoty dochodzi rocznie ponad 50 000 NOK zasiłku mieszkaniowego czy 70 000 NOK dla rodziny z dwójką dzieci.

Warto zauważyć, że koszty integracji ukraińskich uchodźców w Norwegii w 2024 roku szacowane są na 31,4 miliarda NOK. Rząd planuje te oszacowania bazując na liczbie 35 000 uchodźców w 2023 roku i 20 000 w 2024 roku.

Karol Pitek

28-03-2024 14:35

Xx1 napisał:
Widział ktoś pracującego Ukraińca w Norwegii? Mam na myśli uchodźców. Kiedy do polityków dotrze że mają chory system, który nawet z pracowitego człowieka zrobi lenia i cwaniaka? Ludziom pracującym powinno tyle zostawać by niepracujący im zazdrościli i sami dążyli do tego by mieć pracę. Teraz jest tak że pracującym się zabiera a daje leniom by żyło im się lepiej niż pracującym.
Ja nie pamiętam kiedy tak bardzo z kimś się zgadzałem.

Xx1

28-03-2024 09:19

Widział ktoś pracującego Ukraińca w Norwegii? Mam na myśli uchodźców. Kiedy do polityków dotrze że mają chory system, który nawet z pracowitego człowieka zrobi lenia i cwaniaka? Ludziom pracującym powinno tyle zostawać by niepracujący im zazdrościli i sami dążyli do tego by mieć pracę. Teraz jest tak że pracującym się zabiera a daje leniom by żyło im się lepiej niż pracującym.

sum

28-03-2024 04:42

Od kiedy zadarli z UE ,elewajac gaz przez Balic Pipe a nie NordStim , mają problemy z walutą, mieszają im przybyszami w celu osłabienia patryiotyzmu, teraz tylko referendum i mamy was a może bardziej wasze zasoby.....jak się w pore nie obudzą- prześpią , przyszłość swoich dzieci

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok